Контакт

Топ

Владата ја повикува опозицијата да не врши притисок врз музичарите пред прославата за НАТО

Објавено пред

Прославата по повод поканата на Република Македонија за членство во НАТО и по повод датумот за преговори за членство во ЕУ се организира врз основа на одлука и заклучоци од седницата на Владата одржана на 10.7.2018 година.

Во согласност со законските прописи Владата информира дека се почнати соодветни постапки за реализација и формира организационен одбор за одбележување на овој настан предводен од Роберт Алаѓозовски, национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка.

Средствата за организација на целиот настан – обезбедувањето соодветна техника, озвучување, осветление, бини, ангажман на 45 изведувачи што ќе настапат во 15 града во Македонија, изработка на промотивни материјали, изработка и печатење промотивен материјал за информирање на граѓаните (летоци, постери), трошоци за продукција и постпродукција – ќе бидат обезбедени од буџетот на Владата, а сумата ќе биде објавена веднаш штом се завршат сите пресметки.

За прославата се ангажирани исклучиво домашни изведувачи, а изборот на градови е во согласност со рамномерната географска застапеност. Концептот подразбира децентрализација, квалитетна и разновидна музика во многу градови, одлична културна програма. Одлучивме музиката да ја донесеме кај граѓаните. Без автобуси, без списоци, без принуди. Прославата ја поддржаа и локалните самоуправи, со организациска и логистичка помош.

„Владата не се рекламира на медиумите и затоа промоцијата во претстојните три дена се одвива исклучиво преку социјалните медиуми и теренски со печатени материјали.
Македонија заслужи да прослави и затоа ја повикуваме опозицијата да им честита на граѓаните и да не врши притисок врз музичарите кои на најтранспарентен, чесен и професионален начин учествуваат во прославата, врз основа на договори во кои експлицитно е наведено дека ангажманот е за прослава по повод поканата за Македонија за членство во НАТО со наслов ‘Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ’“, се вели во соопштението на Владата.

Во него се додава дека Македонија е слободна земја и секој граѓанин самостојно одлучува и ќе одлучува за својот став. Опозицијата да се охрабри да ја поддржи македонската иднина и да се откаже од сеење омраза. Слобода е, секој има право на свој став и никој не смее да етикетира граѓани заради изразен став. Ова е прослава заради остварувањето на децениската аспирација на Македонија и на оваа генерација граѓани. Македонија има причина да прослави, порачуваат од Владата.

Некои од музичарите тврдат дека се изиграни: Од Владата ни кажаа дека ќе настапиме на културна манифестација

Некои од изведувачите што утре треба да настапат на прославата што ја организира Владата за поканата за членство во НАТО јавно реагираат велејќи дека не биле информирани дека ќе настапат на манифестација по повод поканата на Македонија за влез во алијансата, туку им било кажано дека ќе настапат на културна манифестација за што потпишале и договор.

Бегството на Груевски

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

Објавено пред

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“)

Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор Орбан, откако неколку недели бил приземјен во Виена, рано утрото во средата, 14 ноември, полетал за Белград, а потоа се вратил во Будимпешта. Летот за Белград се случил еден ден откако македонскиот поранешен премиер објави на „Фејсбук“ дека се наоѓа во Будимпешта и дека побарал политички азил од тамошните власти, објави унгарскиот портал „Атлацо“.

Порталот во септември објави дека владејачката елита, вклучувајќи го и Орбан, користи сосема нов луксузен приватен авион „Bombardier Global 6000“ вреден 53 милиони евра. Орбан бил фотографиран како слетува со авионот во Будимпешта враќајќи се од фудбалски натпревар во Бугарија. Порталот пишува дека сопствеништвото на авионот не е познато и дека е регистриран во Австрија. „Алацо“ објавува дека открил неколку врски помеѓу авионот и Лоринц Мезарос, близок пријател на Орбан.

„Сепак, Владата сугерира дека авионот на некој начин е контролиран од друг бизнисмен, Иштван Гаранци, и дека тој всушност го кани Орбан да лета со него. Кога во Парламентот Орбан беше прашан дали е легално и соодветно за него да прифаќа летови со луксузен авион, неговиот одговор беше: ‘Така патував во изминативе 30 години, и така ќе продолжам да патувам и во следните недели’“, пишува „Алацо“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Објавено пред

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба Црниче. Таа вели дека почитува изразување на некој став кој може секој да го искаже и сето тоа е легитимно, но не на овој начин.

„Со организацијата на овој настан свесно или несвесно од страна на водачите и учесниците на групата се наруши приватноста пред сè, се наруши личниот и семејниот мир на луѓето кои живеат во ова место, на моите комшии, роднини и пријатели и на сите мои сограѓани кои живеат во населбата Црниче. Никој не е должен да слуша одредени ставови на одредена група која сака да ги соопшти на некоја друга личност, нарушувајќи ја нивната приватноста и нивниот личен и семеен мир во местото во кое живеат“, вели пратеничката.

Канческа-Милевска истакнува дека треба да се почитува јавниот простор и да не се злоупотребува приватноста на никој од нас.

„Постојат места каде се изразуваат одредени ставови, а тоа е јавниот простор, преку најразлични форми на изразување и дебата. Треба да ги почитуваме институциите на системот и дебата да се одвива таму. Доколку сето ова не се почитува од секој од нас, сè друго води кон анархија, безредие и незрелост“, вели Канческа-Милевска.

Таа наведува дека во семејната куќа во Црниче живее повеќе од 45 години, на почетокот со нејзините родители сега и со нејзиното семејство, и потесно и пошироко.

„Во овие изминати години поминати заедно во ова прекрасно маало Црниче, кое многу го сакам, и во кое маало моето детство е поминато заедно со сите останати кои живеат овде, нè поврзуваат само убави моменти и лично и семејно кои се карактеризираат со длабока почит, љубов и искрено пријателство и помагање еден кон друг“, вели Канческа-Милевска.

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вчеравечер се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, но не успеаја да стигнат до нејзината куќа бидејќи припадниците на МВР, кои беа поставени на почетокот на улицата, ги спречија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Објавено пред

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, кој е обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО, и негираат дека Иванов имал средба со него, како што било наведено во службената белешка на УБК. Од Кабинетот бараат одговор од Министерството за внатрешни работи и од Управата за безбедност и контраразузнавање врз основа на што се следат активностите на претседателот на Република Македонија и неговиот Кабинет од страна на УБК.

„Кабинетот на претседателот на Република Македонија e згрозен од содржината на јавно објавеното решение за притвор на лицето Кирил Божиновски, каде што се цитира идентична службена белешка на УБК, како и во случајот на Миле Јанакиески. На идентичен начин се злоупотребува претседателот на Република Македонија. Единствената разлика во содржината на цитираната белешка е што во првиот случај се посочува на остварена средба со посредник на Миле Јанакиески, а во вториот на средба со посредник на Кирил Божиновски“, велат од таму.

Од таму додаваат дека категорично ги негираат изнесените наводи во службената белешка на УБК и информираат дека ниту е побарана, ниту одржана средба со Кирил Божиновски, ниту со негов посредник. Негираме и дека, велат од таму, е остварена средба со посредник на Миле Јанакиески.

„Кабинетот на претседателот на Република Македонија јавно прашува дали сè уште незаконското следење на комуникации се прикрива со користење измислени извори? Јавно ги повикуваме Министерството за внатрешни работи и Управата за безбедност и контраразузнавање да одговорат врз основа на што се следат активностите на претседателот на Република Македонија и неговиот Кабинет од страна на УБК“, се вели во соопштението.

Од Кабинетот на Иванов ги повикуваат и собраниската Комисија за надзор над работата на УБК, Советот на јавни обвинители, Судскиот совет и Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации да утврдат одговорност за целиот случај и да го известат претседателот на Република Македонија.

„Кабинетот на претседателот на Република Македонија нема добиено одговор за барањата упатени вчера, до министерот за внатрешни работи, до директорот на УБК и до претседателот на Основниот суд Скопје 1, за достава на службената белешка на МВР-УБК, која е со лажна содржина и наведува на сомневање дека се следат активностите на претседателот на Република Македонија, а воедно е употребена како аргумент при определувањето мерка притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Информираме дека за овој случај, Кабинетот на претседателот на Република Македонија извести странски дипломатски претставници во Република Македонија“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски10 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија15 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија15 часа

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија16 часа

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски16 часа

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски17 часа

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија19 часа

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет19 часа

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Македонија19 часа

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Македонија19 часа

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски20 часа

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток20 часа

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Македонија22 часа

Заев го откажал ручекот кај Курц

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика на работен ручек в понеделник во Виена премиерите од земјите од Западен Балкан. Од...

Европа23 часа

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Бегството на Груевски1 ден

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Бегството на Груевски2 дена

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија2 дена

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Бегството на Груевски2 дена

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија2 дена

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Досие