Контакт

Европа

Во Италија за последниве 24 часа починале 250 заболени од коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Италија починале 250 заболени од коронавирус, јавуваат медиумите. Евидентирани се 2.116 нови случаи. Вкупно позитивни се 14.955 лица, објавија медиумите.

„Социјална дистанца е клучот на спречувањето на ширењето на заразата. Наредните недели ќе бидат клучни и сѐ ќе зависи од однесувањето на секој поединец“, изјави специјалниот комесар, Анџело Борели.

Европа

Доминик Рааб: Наша должност е да обезбедиме вакцините и тестовите за Ковид-19 да бидат достапни за сите

Објавено пред

„Наша должност е да ги обезбедиме вакцините, третманите и Ковид-19 тестовите да бидат достапни за сите и да го запреме глобалното ширење на пандемијата со што го штитиме британскиот народ и ќе го поставиме човештвото на патот за закрепнување”, истакна британскиот министер за надворешни работи Доминик Рааб пресрет на виртуелното Генерално собрание на Обединетите Нации за вакцини, терапија и дијагностика, на кое Обединетото Кралство е домаќин заедно со ОН.

„Соработката под покровителство на АКТ – Акцелераторот за пристап кон ковид алатки е битна за стимулирање на развој, производство и пристап за сите земји”, вели тој.

Обединетото Кралство е домаќин заедно со Светската здравствена организација, ОН и Владата на Јужна Африка на виртуелниот настан кој се одржува денеска, посветен на зближување на меѓународната заедница околу АКТ – Акцелераторот за пристап кон ковид алатки, охрабрувајќи и други земји да дадат свој допринос. Настанот е дел од овогодинешното Генерално собрание на Обединетите Нации и ќе биде водено од министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Доминик Рааб.

Прикажи повеќе...

Европа

Словачка повторно воведе вонредна состојба поради коронавирусот

Објавено пред

Словачката влада воведе вонредна состојба во земјата поради порастот на заболени од коронавирус, напиша премиерот Игор Матович на својот фејсбук-профил.

Вонредната состојба, која ќе трае 45 дена, ќе и даде на владата можност да воведе построги мерки, но тоа нема да значи автоматски враќање на строгиот карантин, како што беше на почетокот на пандемијата, наведува „Ројтерс“.

Бројот на новозаболени во последните 24 часа во Словачка е зголемен за 567, покажуваат податоците на Националниот здравствен информативен центар (НЦЗИ) објавени на веб-страницата covid-19.nczisk.sk.

Тоа е нов рекорд на бројот на новозаболени за еден ден во Словачка, објави ТАСР.

Во болниците има 187 лица, од кои 16 се на одделенија за интензивна нега, а 18 се приклучени на апарати за дишење.

Во исто време во земјата починаа три лица, така што вкупниот број на смртни случаи е 48.

Прикажи повеќе...

Европа

Александар де Кроа e новиот премиер на Белгија

Објавено пред

Кралот Филип од Белгија го назначи Александар де Кроа (44) за премиер по договорот за коалиција меѓу седум партии.
Со ова заврши 16-месечниот период без целосно функционирање на владата.

Според белгиските медиуми, Де Кроа, лидерот на Отворените фламански либерали и демократи и актуелен министер за финансии, ќе ја предводи владата на коалицијата „Вивалди“ до 2024 година, пренесува порталот „Политико“ и додава дека тој доаѓа на местото на в.д. премиерката Софи Вилмес.

Седум партии, вклучително и социјалистите и зелените, се согласија за неговото назначување рано утрово, во последен момент по преговорите за најконтроверзното прашање – буџетот.

Новата федерална влада ќе има на располагање 3,3 милијарди евра за нови политики, 2,3 милијарди за социјални мерки и една милијарда за безбедност, правда и одбрана.

Според договорот, дополнителни 1 милијарда евра ќе бидат издвоени за нови инвестиции за дигитализирање на јавните органи, особено за судството и безбедноста и за железниците.

Партиите ќе имаат време да одлучат за договорот вечерва на партиските конгреси, а церемонијата на положување заклетва се очекува в четврток наутро.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. „Задната врата“...

Македонија2 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија2 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион3 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ4 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет4 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија4 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија5 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет6 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет6 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет20 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија21 час

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија21 час

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија21 час

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие