Контакт

Топ

Во наредните денови ќе се одлучува за пратеничкиот мандат на Груевски

Објавено пред

Од денеска почнува да тече рокот од петнаесет дена кога треба да заседава собраниската Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања по известувањето од кривичниот суд дека пратеникот Никола Груевски има правосилна пресуда за издување казна затвор од две години. Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски, вели дека вчера го добил известувањето од собранискиот спикер и ќе го почитува рокот за свикување комисиска расправа, но не прецизира кој ден ќе се случи тоа. Претпоставките се дека Комисијата нема да заседава денеска, а најверојатно нема ни утре за кога веќе е закажана седницата за пратенички прашања.

Според Уставот, на пратеникот може да му биде одземен мандатот кога е осуден за кривично или друго казниво дело што го прави недостоен за вршење на функцијата пратеник, како и за неоправдано отсуство од Собранието повеќе од шест месеци. Според Деловникот за работа нa Собранието, предлог за одземање на мандатот поднесува Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања врз основа на известување од претседателот на Собранието. По предлогот на Комисијата, се води претрес на првата наредна седница на Собранието, при што претресот може да заврши со донесување одлука за одземање на мандатот на пратеникот, која се носи со двотретинско мнозинство од вкупниот број пратеници.

Во случај постапката да стигне во фаза на гласање, неизвесно е дали ќе се обезбеди двотретинско мнозинство кое ќе гласа за одземање на мандатот на Груевски. Во оваа насока е и изјавата на пратеникот од ДУИ, Артан Груби, кој се сомнева дека пратеничкиот мандат може да му биде одземен на поранешниот премиер бидејќи се потребни и гласовите од опозицијата. Некои од опозициските пратеници, пак, кои гласаа за отворање на Уставот, не кажуваат дали би гласале и за одземање на мандатот на нивниот доскорашен сопартиец и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

– Не сум запознаен, не сум запознаен, не можеме да влијаеме ние ништо на тоа. И мене ми го одзедоа мандатот, па никој ништо не ме праша. Човекот што ја води Комисијата директно е инволвиран во овој процес како засегната страна. Па, така, тој е претседател на таа Комисија. Тој беше засегнат како сведок, а претседаваше со таа Комисија. Нема логика“, изјави пратеникот Љубен Арнаудов пред кривичниот суд, каде што се одржа рочиште за 27 април.

Во меѓувреме течат и роковите до кога судот треба да одлучи по молбата на Груевски за одложување на извршувањето на казната затвор, во која, неофицијално, како причини се наведуваат неговите работни обврски како пратеник, но и приватни поврзани со докторат. Датумот до кога Груевски треба да се јави во затворот во Шуто Оризари е 8 ноември.

Македонија

Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

Објавено пред

,,Од самиот старт се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да бидеме горди на тоа. Не е важно дали е осомничениот е шеф или колега”, рече обвинителката Лиле Стефанова по одложувањето на денешното судско рочиште за предметот ,,Титаник” на СЈО.

Според неа, СЈО е во најтешката состојба од основањето. Затоа апелираше политичарите да седнат и да го донесат законот за јавното обвинителство.

,,Јас немам намера да конкурирам за шеф на СЈО”, рече обвинителката, одговарајќи на новинарско прашање.

Стефанова појасни дека нема овластување да побара каде моментално е Орце Камчев, осомничениот во ,,Империја”.Затоа повтори дека е важно да се донесе што побрзо новиот закон.

,,Истрагата за ,,Империја” застана со донесувањето на начелното правно мислење на СЈО”, кажа Стефанова пред новинарите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Причина за одлагањето е што не дојдоа ниту адвокатите на Никола Груевски и на Кирил Божиновски, ниту обвинетиот Божиновски.

Адвокатите го известиле судот дека се спречени да присуствуваат на рочиштето поради присуство на друго рочиште и поради патување во странство. На судењето немаше присутен ниту обвинител од СЈО.

Следното рочиште е закажано за 19 септември.

Во „Талир 2“ обвинети се бегалецот Никола Груевски и ексгенералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски. Според СЈО, тие злоупотребувајќи ја службената положба, овозможиле правното лице ДГ Бетон АД Скопје да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Во времето на обезбедување на услугата, фирмата имала склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија спротивно на Законот за политички партии, Законот за финансирање на политички партии и Законот за облигациони односи.

Пред судот веќе се води постапка за предметот „Талир“ за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Според обвиненителниот акт од СЈО, обвинетите во „Талир“ незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на разни луѓе.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Дангов: Лиле Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

Објавено пред

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување во предметот.

„Со респект кон обвинителката Лиле Стефанова, кон која сите во салата имаат почит, таа нема право да го застапува овој предмет“, рече Дангов и образложи дека тоа е поради правните дејства во предметот „Рекет“.

Обвинетиот Илија Димовски рече дека бара во предметот „Титаник“ да прекине главната расправа до завршување на постапката во Советот на јавните обвинители и Собранието за Катица Јанева бидејќи не е е сигурно дали други предмети на Јанева, како што рече, се инфицирани со сериозни сомнежи, рекет кон бизнисмени и уцени кон политичари.

Судијата Осман Шабани даде получасовна пауза.

Освен поранешниот премиер Никола Груевски, во овој случај обвинети се и поранешните функционери Мартин Протоѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска-Бошковски, како и Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.

СЈО ги обвини за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

,,Од самиот старт се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да бидеме горди на тоа. Не...

Македонија1 час

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на...

Македонија2 часа

Дангов: Лиле Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување...

Европа2 часа

Германија ги зголемува резервите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод што ќе може да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет3 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион3 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет3 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет5 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија15 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија17 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа19 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ24 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Досие