Контакт

Топ

Вулканот на Хаваите сѐ поактивен, забранети летови во опасната зона

Објавено пред

Вулканот на Хаваите почна да лансира проектили со големина на микробранова печка, пишува „Ројтерс“.

Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 дена ќе влезе во фаза на експлозивни ерупции кои ќе исфрлат огромна количина пепел и камења во воздухот. „Ројтерс“ потсетува дека ерупција од вакви размери не се памети од минатиот век.

Поради активноста на вулканот, забранети се многубројни летови во опасната зона со оглед на тоа што постои голема веројатност вулканската пепел да влезе во моторите на авионите и да ги оштети.

„Се очекуваат уште експлозии и ќе бидат посилни“, велат од Американскиот геолошки институт и објаснуваат дека ваквите огнени топки, тешки и по неколку тони, би можеле да разнесат пепел на оддалеченост од 6 километри.

Ако се реализира до крај ваквото сценарио, делот околу вулканот што веќе е покриен со ситни честички вулкански песок, ќе биде покриен со пепел, а воздухот ќе биде загаден од вулкански смог и ќе биде невозможно непречено да се дише.

Покрај вулканската активност, Хаваите постојано го тресат и силни земјотреси.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Објавено пред

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата одби да ги потпише надмина повеќе од 20, вклучувајќи ги и двотретинските закони. Меѓу последните вратени закони се за антидискриминација, за електронски комуникации и за ОТА.

Од СДСМ обвинија дека со тоа Иванов се потврдил како кочничар на реформскиот процес.

„Иванов се потврдува како промотор на дискриминацијата и противник на професионална Државна комисија за заштита од дискриминација. Како што го почна, така и го завршува мандатот. Иванов е против реформскиот процес, Иванов е против концептот фер општество, кое штити од секаков облик на дискриминација. И во последните денови од мандатот Иванов останува доследен во своето дејствување спротивно на интересите на граѓаните и државата“, изјави пратеничката Јагода Шахпаска на прес-конференција.

Некои од законите донесени со двотретинско мнозинство веќе се испратени до „Службен весник“ бидејќи за нив не е предвидено повторно гласање, а 15-ина закони се ставени на дневен ред на седницата закажана за утре. Ако и вторпат Иванов одбие да ги потпише, не се исклучува можноста собранискиот спикер Џафери да го чека истекот на мандатот на претседателот.

По изгласувањето на уставните амандмани за промена на името на државата, Иванов одбива да ги потпише законите со образложение дека го штити интересот на граѓаните и државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Објавено пред

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските заедници, која беше отворена пред неколку месеци.

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, на денешната прес-конференција рече дека се во контакт со сметководителите и на МПЦ и на ИВЗ и дека се работи за обемна анализа за која е потребно подолго време, но службите вршат проверка и оценување на состојбите што се од важност по однос на даноците.

„Сите документи што ги побаравме од другите институции ги анализираме во согласност со нашите надлежности, односно во согласност со Законот за даночната постапка и Законот за добивката, со кој е предвидено дека такви здруженија и непрофитани организации подлежат на даночење откако ќе поминат одреден лимит на средства. Се истражува и за МПЦ и за ИВЗ. Во моментот не можам да сооопштам детали затоа што сè уште прибираме документи во соработка со службени лица што работат на финансикото работење на двете верски организации“, рече Лукаревска.

Што се однесува до воведување фискализација за услугите на црквите, како што се продавање свеќи, услуги за венчавање или крштевка, од УЈП информираат дека засега нема законска рамка со која би можела да се спроведе.

„Вакви иницијативи имало и порано, но сепак треба да се заземе став по ова прашање и да се координираме и со Министерството за финансии“, рече Лукаревска.

Прашањето на фискализација беше актуелно пред неколку години кога на заедничка средба од страна на УЈП беа разгледани барањата на претставниците на петте уставни верски заедници (МПЦ, ИВЗ, Католичката црква, Еврејската заедница и Евангелско-методистичката црква). Еден од аргументите за изземање на верските заедници од фискализација беше дека верските објекти се финансираат токму од доброволните прилози на верниците, кои не треба да се регистрираат како готовински плаќања.

Инаку, православните верници за услуга за венчавање треба да издвојат 6.000 денари, за крштевка 4.000, а за погреб 3.000. Средствата се уплаќаат на рака и за нив граѓаните не добиваат фискални сметки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Објавено пред

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности и веќе ми беше предложена мерка притвор, а овој суд не ги прифати и ми определи други мерки, кои јас во изминатата една и пол година ги почитував.
Тогаш пред овој суд дадов збор дека нема да помислам на бегство. Поминаа речиси две години и такво нешто нема. Јас на тој збор и денес стојам, рече ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, кој по изрекувањето на тригодишната казна затвор за случајот „Титаник 2“, по барање на Обвинителството, му беше изречен и притвор до издржување на казната.

Бранителите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, на денешната јавна седница на Апелациониот суд ја образложуваа жалбата за одредениот притвор за Мијалков. Тие истакнаа дека притворот што е изречен за Мијалков е незаконски и неоснован, односно дека од страна на Обвинителството во барањето за притвор не биле изнесени никакви докази што укажуваат на можноста Сашо Мијалков да се даде во бегство.

Апелациониот суд по разгледување на изнесените наоди, најверојатно, во текот на наредната недела ќе донесе одлука дали Мијалков до правосилност на пресудата ќе се брани од слобода или ќе остане во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија2 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија2 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија3 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија3 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија5 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ7 часа

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ7 часа

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија7 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија9 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија22 часа

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет22 часа

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија24 часа

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Свет1 ден

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток кога кралот и неговата сопруга, кралицата...

Македонија1 ден

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од здружението „Хендикеп“ на прес-конференција пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе...

Досие