Контакт

СЈО

(Видео) Груевски: СЈО е забегано, ова е театар на апсурдот

Објавено пред

„Судот од почетокот требаше да ги отфрли овие обвинувања. Ова стана еден вид театар на апсурдот“, рече експремиерот Никола Груевски по денешното одложено рочиште за предметот „Насилство пред Општина Центар“. „Шест дена треба да бидам на рочишта во разни предмети. Сè повеќе се чувствувам како во едно од врвните дела посветени на апсурдот, „Процес“ од Кафка, изјави Груевски по излегувањето од судот. Тој рече дека СЈО барало притвор за болен човек, што укажува, како што рече, на забеганоста на ова јавно обвинителство. „Самиот факт што обвинителството се охрабри да бара притвор за болен човек укажува на забеганоста на ова јавно обвинителство“.

Груевски говореше и за вчерашното судење за предметот за набавката на „мерцедесот“, кое траеше неколку часа. „Вчера судијката одлучи да го продолжи рочиштето до 18.30 часот. Не е проблем за мене да останам до кога треба. Сум работел јас до доцна, но доколку тоа е за сите. Во овој случај имаме ситуација кога за никој не се останува по работното време, ниту за најголемите убијци и терористи, но кога сум јас во прашање, имаме пролонгирање додека судијката не ја заврши својата замислена обврска. За никој друг во државата ова не се случило во минатото. Истата двојка судии што вчера направи на некој начин скандал, таа му суди и на Заев и му закажуваше на еден месец. Очигледно е дека судиите имаат добиено политичка агенда и мора да ја исполнуваат“, рече Груевски.

 

Македонија

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Објавено пред

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките на СЈО, дознава „Макфакс“. Меѓу нив има и такви кои се однесуваат на истрагите на СЈО и за преземањето предмети од редовните обвинителства. Две од иницијативите биле ставени на дневен ред на општа седница на највисокиот суд закажана за 30 јануари.

Информацијата ја потврдија од Врховниот суд, но не прецизираа на што точно се однесуваат првите две иницијативи. „Макфакс“ дознава дека дел од иницијативите на адвокатот Еленко Миланов поднесени во декември лани се за прашањето дали тимот на Катица Јанева смее да отвора истраги по рокот за поднесување обвиненија и да презема предмети од редовните обвинителства.

„На 30 јануари е закажана општа седница на којашто како една од точките на дневен ред е разгледување 2 иницијативи на адвокати за заземање начелно правно мислење во ворска со постапките на СЈО“, потврдија од Врховниот суд за „Макфакс“.

Адвокатот Димитар Дангов, кого го контактираше „Макфакс“, рече дека поднел 5 иницијативи до Врховниот суд. Меѓу нив едната е за Законот за заштита на приватноста, второто е за прифаќање на доказите во оригинал, т.е. копија, и третата е за читањето на доказите на главната расправа.

Претседателот  на Врховниот суд, Јово Вангеловски, рече дека е на судење и дека дополнителни информации ќе соопшти подоцна во текот на денот.

Обајснувањето на СЈО за истрагите што ги отворија беше дека рокот од 18 месеци го сметаат од моментот кога ги преземале предметите и материјалите од државното обвинителство, а не од моментот кога ги преземаа бомбите.

Врховниот суд на општа седница расправаше за допуштеноста на бомбите како докази, но не успеа да изгради начелно правно мислење и за поднесувањето барање за заштита на законитоста на специјалното јавно обвинителство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Најдоцна до март пресуди за Мијалков и Тачи во ,,Титаник 2″

Објавено пред

Во кривичниот суд во Скопје денеска беше одложено рочиштето за предметот на СЈО, со кодно име ,,Титаник 2″, поради дополнителното вештачење за причинетата штета при прегласувањето на избирирачко место во Струмица на локалните избори во 2013 година.

Обвинителството и одбраната спореа околу висината на штетата, по што судот по случаен избор избра вештак за да се утврди штетата од прегласувањето.

На 8 февруари СЈО ќе ги изнесе завршните зборови, а на 15 февруари завршните зборови ќе ги изнесе одбраната. До тогаш обвинетите и нивните адвокати ќе имаат време да направат увид во наодите од вештачењето.

Во случајот „Титаник 2“, за кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластување се обвинети лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешните членови на ДИК: Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев. Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, е обвинет за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание.

Според обвинеинето на СЈО, Мијалков и Тачи се испазариле и успеале незаконски да биде поништено гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

СЈО испитува дали баџанакот на Ѕинго, Стојан Миланов, наместил тендер на кочанска фирма

Објавено пред

Специјалното јавно обвинителство отворило предистражна постапка за злоупотреба на службената положба и овластување по кривичната пријава која ја поднесе СВР Пробиштип до ова обвинителство, потврдија од таму за „Макфакс“.

Ова е редок случај МВР да поднесува кривични пријави до СЈО, со оглед на фактот дека специјалното јавно обвинителство работи според содржината од прислушуваните материјали. Миланов е актуелен пратеник во Собранието.

Станува збор за кривична пријава која МВР во октомври лани ја поднесе до СЈО против 70-годишниот кратовец Стојан Миланов, како директор на Јавното претпријатие хидросистем „Злетовица“ од Пробиштип“.

Според пријавата на МВР, во текот на 2012 година пријавениот, како директор на хидросистемот „Злетовица“, преку Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство иницирал постапка за јавна набавка за градежни активности во наведеното јавно претпријатие, без претходно изготвена проектна документација и одобрение за градба.

Тогашен министер за земјоделство шумарство и водостопанство беше неговиот сопартиец Љупчо Димовски. За изведувач на градежните активности тогаш била избрана фирма од Кочани, која, според пријавата на МВР, се стекнала со противправна имотна корист од 13.150.062 денари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи9 часа

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија10 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања13 часа

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија13 часа

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија13 часа

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет13 часа

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија14 часа

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Македонија14 часа

Зоран Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те...

Регион14 часа

Во Грција почна расправата за ратификација на преспанскиот договор

Грчкиот парламент ја почна расправата за ратификувањето на преспанскиот одговор, а гласањето сепак ќе се случува в петок, пишува грчката...

Свет16 часа

(Видео) Петгодишни девојчиња на минус 45 степени избегале од градинка во Сибир

Две девојчиња на возраст од пет години избегале од градинка во рускиот град Јакутск во Сибир, при што се здобиле...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион16 часа

Бугарија става крај на продажбата на државјанства

Бугарија планира да стави крај на програмата за продажбата на државјанства на богати поединци, соопшти Министерството за правда во Бугарија,...

Вести16 часа

(Видео) Москва: Патникот кој се обиде да киднапира руски авион бил под дејство на алкохол

Рускиот истражен комитет објави дека патникот осомничен за киднапирање на патничкиот авион на „Аерофлота”, немал никаков вид експлозив или оружје...

Свет16 часа

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд...

Регион17 часа

Косовскиот суд осуди повеќе лица за тероризам во Сирија

Судот во Приштина осуди едно лице на пет години затвор поради учество во терористички групи во Сирија. Од судот соопштија...

Свет17 часа

Американските сенатори Меконел и Шумер ќе гласаат за граничниот ѕид

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, закажа гласање во четврток за целосно финансирање на пограничниот ѕид што го бара...

Свет18 часа

Мадуро: Венецуела ќе ги преиспита односите со САД и ќе преземе политички мерки

Каракас ќе ја преиспита својата врска со САД откако американскиот потпретседател, Мајк Пенс, изрази поддршка за идејата на опозицискиот водач...

Свет19 часа

Еврејска група тужи бразилски карикатурист поради карикатура на Нетанјаху и Болсонаро

Еврејската заедница во Бразил го тужи славниот политички карикатурист Ароира за антисемитизам поради карикатура што ги прикажува бразилскиот претседател, Јаир...

Македонија1 ден

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет1 ден

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Досие