Контакт

Топ

Побаран притвор за странците кои беа фатени со речиси еден милион фалсификат евра на скопскиот аеродром

Објавено пред

Скопското обвинителство побара притвор за двајцата странски државјани, по потекло од Камерун, кои беа уапсени на скопскиот аеродром со фалсификувани евра, како и со предмети за правење лажни пари. Во нивниот багаж беа пронајдени речиси еден милион фалсификувани евра во рана фаза за изработка.

Според информациите од Основното јавно обвинителство Скопје, осомничените по потекло од Камерун, од кои едниот жител на Франција, а другиот на Луксембург, на 4 октомври пристигнале на Меѓународниот аеродром „Скопје“, без да поседуваат валидна документација за влез во земјата и финансиски средства потребни за престој.

При проверка во нивниот багаж било пронајдено поголемо количество предмети за правење лажни пари. Така, првиот осомничен во багажот имал 3.744 парчиња црна хартија исечени со идентична големина како оригинални евра со видлив печат на пари од 50, 100, 200 и 500 евра.

Кај вториот осомничен, пак, биле пронајдени 5.632 парчиња бела хартија исечени со идентична големина како оригинални евра со видлив печат на пари од 50, 100, 200 и 500 евра, како и 78 парчиња хартија без ознака.

Вкупниот износ на фалсификуваните евра во рана фаза за изработка изнесувал 902.150 евра. Кај осомничените биле пронајдени и две шишиња со течност, едното во жолтеникава, а другото во темноцрвена боја, кои се користат за диференцирање на обичната хартија од онаа на која се печатат банкноти, како и една УВ-ламба.

До судот е доставен предлог за определување притвор за двајцата странски државјани.

Свет

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина штити и дека е сигурна за деца

Објавено пред

Компанијата „Модерна“ ги објави позитивните резултати од својата вакцина против коронавирус кај деца на возраст од шест до 11 години и има намера истите наскоро да ги достави на одобрување до регулаторните тела ширум светот.

Клиничките испитувања спроведени на повеќе од 4.700 деца на таа возраст покажуваат силен имунолошки одговор на антителата, поволен безбедносен профил и препарат кој генерално добро се поднесува, се вели во соопштението на „Модерна“.

Најчестите несакани ефекти се замор, главоболка, треска и болка во раката каде што е дадена инјекцијата соопштија од компанијата.

„Ние брзаме да ги доставиме податоците до светските регулаторни агенции“, изјави шефот на „Модерна“, Стефан Бансел.

Дозата за деца е прилагодена на 50 микрограми, во споредба со 100 микрограми за лица во постари години. Таа доза од 50 микрограми беше избрана и за засилувачка доза на „Модерна“ за постари лица, која неодамна беше одобрена во САД.

Овој резултат значи дека две вакцини против коронавирус за помали деца наскоро би можеле да бидат достапни во Соединетите Американски Држави.

Американската агенција за лекови треба да се состане во вторник за да ја разгледа можноста за одобрување за употреба на вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од пет до 11 години.

Во исто време, „Модерна“ спроведува клинички испитувања на уште помали деца на возраст од шест месеци до пет години.

Прикажи повеќе...

Македонија

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 91, Куманово – 14, Кавадарци – 7, Струга – 4, Прилеп – 3, Битола, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Штип, Кочани, Гевгелија, Виница, Валандово и Кратово – по 1 лице.

Регистрирани сe 330 оздравени пациент од: Скопје – 116, Куманово – 28, Велес – 23, Прилеп – 15, Крива Паланка, Штип и Кочани – по 14, Кавадарци и Битола – по 9, Свети Николе, Гевгелија и Кратово – по 6, Кичево и Ресен – по 4, Пробиштип – 3, Виница, Неготино и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Радовиш и Крушево – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (67г и 79г), Крива Паланка (67г и 76г) и Куманово (73г и 74г) и по едно починато лице од Македонска Каменица (82г) ,Охрид (80г) ,Прилеп (74г) ,Пробиштип (64г) и Штип (70г). Од пријавени лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин, нема пријавени починати лица.

Направени се 1.514 тестови преку: ИЈЗ – 52, ЦЈЗ Скопје – 0, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0,
ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 0, Жан Митрев (Филип Втори) – 55, Авицена – 91, Биотек – 87, Систина – 53, лабораторија Лаор – 0, Синлаб -0, Ремедика – 0, Плодност–0, Генеа – 0, Никоб лаб – 228, ВФВ Медикал – 16, Ели Медика – 19, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 913.

Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062, а бројот на активни случаи изнесува 6.187.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 87474, Активни 3190
Куманово 12104, Активни 446
Тетово 10949, Активни 104
Прилеп 9378, Активни 245
Гостивар 7997, Активни 24
Битола 7343, Активни 201
Велес 6691, Активни 309
Кавадарци 6195, Активни 190
Охрид 6130, Активни 190
Штип 6066, Активни 198
Струмица 5888, Активни 143
Кичево 4074, Активни 69
Струга 3834, Активни 44
Кочани 3493, Активни 151
Гевгелија 2525, Активни 80
Неготино 2358, Активни 27
Свети Николе 1987, Активни 73
Крива Паланка 1584, Активни 111
Радовиш 1582, Активни 47
Ресен 1574, Активни 36
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1227, Активни 15
Делчево 1142, Активни 22
Виница 1078, Активни 33
Пробиштип 994, Активни 60
Валандово 845, Активни 18
Кратово 634, Активни 30
Богданци 579, Активни 24
Крушево 545, Активни 14
Демир Хисар 477, Активни 35
Македонски Брод 476, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 353, Активни 43
Пехчево 319, Активни 3
Дојран 143, Активни 3

Прикажи повеќе...

Македонија

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Објавено пред

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство, Венко Филипче, и до медиумите. Во него наведува дека уште додека момчето било таму се жалело од односот на персоналот што го третирало во Општата болница – Битола и го опишал како нехуман. Семејството тврди дека секојдневно, по позитивниот тест на коронавирус, го носеле на прегледи, каде што му била препишувана терапија од докторите. Истото тоа пред десетина дена го потврди и Министерството за здравство. Но, дури третиот ден од прегледите, кога состојбата му била значително влошена, бил хоспитализиран.

„Мојот брат на 9.10.2021 е константирано дека боледува од Ковид-19. Резултатот е добиен во 19 часот. Веднаш е почнато лекување со антибиотик ‘панцеф’ и витамински таблети по препорака на матичниот лекар. Телесната температура му беше 39,2°C. Брат ми не беше вакциниран против Ковид-19. Со години не се обратил на лекар за никакви здравствени проблеми од никаква природа. Наредниот ден, 10.10.2021, е однесен на инфективната клиника во Битола со температура од 39°C, пулс 140, крвен притисок 120/80, сатурација 95. Направен е РТГ. Константирано е нагласен бронховаскуларен цртеж, без знаци на свежа консолидација, со лесно нагласени хилуси, слободни фк-синуси, срце, РТГ на широка основа, графија во еспириум. Направена е лабараториска анализа со D dimeri – 438, CRP – 85,5, Fe – 2,7. Даден совет за таблети ‘кардиопирин’ од 100 мг, ‘панцеф’ 400 мг едно дневно, ‘фамосан’ 40 мг, цинк, Ц-витамин и Д-витамин. На 11.10.2021 повторно е однесен во Клиничката болница – Битола. Извршен е преглед и константирана е температура од 39,3°C, сатурација 97, тахикардија 139 и крвен притисок 120/70. Константирано е васкуларно дишење. Cor-bo. Дадено Sol NaCl 0,9 % 250 мл + ампула ‘аналгин’/ив. Вратен е дома со темпетура од 38°C, отежнато дишење и кашлица“, опишува Дејан Мицкоски, брат на починатиот.

Веќе третиот ден од домашното лекување, со висока температура и кашлица, 22-годишниот битолчанец е повторно однесен во битолската болница. Тогаш е ставен на кислородна поддршка и дадени му се инфузии со додатоци, за кои семејството вели дека не знаат што се третирало со нив. Кога го хоспитализирале, тие барале машината за кислород да биде надополнета со вода бидејќи, како што тврдат, во неа немало. Барале информации за неговата состојба од персоналот, но не добивале.

„Во наредните 24 часа е со постојана температура од над 39°C. Дури наредниот ден вечерта температурата му е стабилизирана и е третиран со крвна плаза од донор со прележан Ковид-19. Третиот ден е третиран со антибиотик за нас до сега непознат и кортикостероиди. Од преголемата нега за пациентите во болницата во ноќните часови бараме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород за да може да ја поминe ноќта. Во собите на пациентите оставени се овие броеви за помош од медицинските сестри 047/243-350, 047/243-445, кои трите вечери не функционираа додека мојот брат беше таму. А дадениот број од дежурниот лекар 071-213-415 е луда среќа ако некој те удостои да се јави и да ти даде информација за пациентот. Истата вечер ситуацијата нагло му се влошува и сатурацијата до изутрината стигнува до 55. За само два часа изутрината, мојот брат станува неконтактибилен и до него наводно седи медицинска сестра. Речено ни е дека во таква состојба не е можен транспорт за Скопје, што сметаме дека требаше да се изврши во претходните денови. Мојот брат почина за неполни 2 часа“, додава братот на почиантиот.
Министерството за здравство веќе изјави дека починатиот имал коморбидитет, потенцирајќи дека тоа е обезноста, односно дебелината. Од семејството велат дека тој се занимавал со бодибилдинг. Ним не им е јасно ниту кои доктори го прегледувале првите денови по добивањето позитивен наод на коронавирусот, а не го хоспитализирале веднаш за да добие болнички третман.

„Мојот брат навистина имаше 125 кг, 180 см висина и неколку години се занимаваше со бодибилдинг. За гореизвршените прегледи поседувам документи. Не ми е јасно од кои доктори е прегледуван првите три дена кога го носевме секојдневно во битолската болница бидејќи нѐ примаа доктори, а имаме извештаи со имиња на докторки специјалисти по инфективни болести, кои никаде и никогаш не ги видовме. Господине министер Венко Филипче, ги ценам вашата стручност и знаењето, ама со вакво здравство ќе ни требаат уште стотина години за да го достигнеме минимумот на европското ниво. За горенапишаното располагаме со документација, која можеме да ја дадеме на увид за тој што ќе покаже интерес за случајот. Напоменувам дека за време на хоспитализацијата мојот брат три дена нонстоп беше под маска и контактиравме со пораки, во кои ни се жалеше за нехуманиот однос на персоналот. Со почит од вечно ужаленото семејство на 22-годишното братче, кое ќе живее во нашите срца додека ние постоиме“, пишува Дејан Мицкоски, брат на починатиот.

Младиот пациент почина пред 10 дена. Во првите денови докторите му посочиле дека нема знаци на пневмонија, велеше Министерството за здравство, поради што бил испратен на домашно лекување. Веќе наредниот ден бил со драстично влошена состојба по што бил хоспитализиран. И покрај терапијата, медицинарите не успеаја да го спасат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина штити и дека е сигурна за деца

Компанијата „Модерна“ ги објави позитивните резултати од својата вакцина против коронавирус кај деца на возраст од шест до 11 години...

Македонија4 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија6 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет7 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија9 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ9 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија10 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет11 час

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет12 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет12 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион23 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион1 ден

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија1 ден

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ1 ден

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Досие