Контакт

Свет

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Објавено пред

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации. Во пожарот настрадале обвинителот Василиј Федорцов од блискиот град Лесосибирски и неговото семејство, како и семејството на сестра му.

Пожарот избувнал синоќа околу 22.30 часот на третиот кат од една станбена зграда, а пожарникарите на терен излегле осум минути по повикот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус.

Во Хрватска втор ден по ред нема нови случаи. Од вкупно 2.244 потврдени случаи, оздравеле 2.046 лица, а 101 лице починало. Во Хрватска активни се 97 случаи.

Досега се тестирани вкупно 63.682 лица, а во последните 24 часа 1.260 лица.

И во Словенија, во последните 24 часа, не е регистриран ниту еден нов случај на коронавирус на 754 тестирани, а само девет лица со ковид-19 сè уште се наоѓаат во болница, објави  словенечката влада.

Вкупниот број потврдени случаи од почетокот на епидемијата е 1.469. Во последните 24 часа починал еден пациент со што бројот на смртни случаи достигна 108.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчки свештеник испрашуван од црковните власти затоа што давал причесна со повеќе лажички

Објавено пред

Православен свештеник од грчкиот остров Крит бил повикан да одговара пред црковните власти затоа што барал причестувањето на верниците да се изврши со повеќе лажички, а не само со една.

На веб-страницата на атинскиот весник „Ефимерида тон синтактон“ (ЕФСИН), беше пренесена неговата изјава дека според тоа верува дека „нешто тргнало наопаку во нашата Црква“, пренесува „Мондо“.

„Јас ќе се бранам како што знам и нема да одговорам со лажна понизност“, рече свештеникот Хараламбос Копанакис од Крит.

Тој беше повикан на постапка пред црковните власти затоа што, за да ги заштити верниците среде пандемијата, рекол дека е опасно да се даде причест на сите со иста лажичка и дека тоа треба да се промени во сите цркви во Грција.

Во последните неколку дена, 44-годишниот свештеник беше цел на напади на екстремни црковни кругови кои „ја бараат неговата глава“ – да биде заменет од митрополитот Макариос, под чија надлежност е тој.

Во подолг текст објавен на социјалните мрежи на 19 мај, свештеникот од Крит, меѓу другото, напиша: „Во времето кога беше воведена употребата на истата лажичка за сите, последното нешто што луѓето би можеле да претпостават е можноста за пренесување на болест“.

Треба да се има предвид, продолжи Копанакис, дека до пред еден век не бевме свесни за придобивките од миењето на рацете како основно средство за здравствена заштита.

Затоа, заклучи тој, одлуката на црквата да се користи иста лажичка за причестување на сите верници, не е донесена врз основа на здравствени критериуми, туку исклучиво од практични причини.

Прикажи повеќе...

Свет

Норвешка им помага на мигрантите да си ги испраќаат децата во исламски училишта во странство

Објавено пред

Во процес еуфемистички наречен „културна рехабилитација“, млади од Норвешка со мигрантско потекло се испраќаат во нивните родни земји за да не бидат „совладани“ од западните вредности, а во меѓувреме се појавија извештаи за тортура и идеолошко перење мозок од Исламистите во тие училишта, пренесува „Спутник“.

Извештајот на 125 страници насловен „Не е само одмор“, напишан од заедничка експертска комисија на норвешкото Министерство за деца и семејни работи, ја истакнува улогата на надлежните органи во процесот на испраќање млади луѓе од мигрантски семејства во странство, честопати против нивната волја.

Експертската група изрази критика за тоа како надлежните го решаваат проблемот.

Според извештајот, норвешките власти во неколку случаи активно им помагале на семејствата да ги испратат децата во т.н. „курански училишта“ во странство, чии брутални педагошки методи и пријавени злоупотреби претходно предизвикаа загриженост и го привлекоа вниманието на премиерот Ерна Солберг, кој ја нарече оваа практика нелегална.

Не само што не успеа да ја спречи оваа состојба, Службата за заштита на децата во некои случаи дури и плаќала за билетите за патување, се вели во извештајот.

„Кога станува збор за спречување на испраќање на децата надвор од земјата, завршената работа не е доволна. Видовме дека Службата за заштита на децата во некои случаи ги поддржувала семејствата кои ги испраќаат своите деца во исламски училишта во Сомалија. Ние сме многу критични за ова. Препорачуваме третирање на овие сличаи како киднапирање деца “, изјави истражувачот Ања Бредал од тинк-тенкот „Нова“ за националниот радиодифузер НРК.

Експертскиот панел интервјуирал млади луѓе испратени во странство против нивната волја и добиени се информации од професионалци, членови на семејството и разни служби. Меѓу другото, во извештајот се заклучува дека речиси половина од жртвите подоцна имаат психолошки проблеми.

Според експертскиот панел, децата и младите треба да се едуцираат за своите права, а може дури и да се назначи специјален портпарол кој ќе се занимава со овој проблем. Бредал истакна дека  итно мора да се зголеми надлежноста на образовните власти, службите за заштита на децата и на полицијата.

Министерот за образование и интеграција Гури Мелби вети нов акционен план за справување со проблемот.

„Не бевме доволно добри. Главното правило да не се случува ова е семејствата да бидат добро интегрирани во Норвешка, добро запознаени со норвешки вредности и децата да бидат запознаени со нивните права “, рече Мелби.

Извештајот беше нарачан по обелоденувањето дека норвешки млади лица со мигрантско потекло биле испраќани во исламски училишта во Сомалија и Кенија од страна на нивните семејства за да ги спречат да станат Норвежани.

Покрај тешките услови и тортурата, жртвите се пожалија и мозоците им биле испрани со исламистички учења и омраза кон Западот. Сличен феномен е забележан и во соседна Шведска, која исто така има значителна сомалиска заедница.

Според јануарскиот извештај нарачан од Министерството за образование, најмалку 400 деца и млади луѓе кои живеат во Норвешка биле испратени во странство против нивната волја меѓу 2016 и 2018 година и биле подложени на т.н. „културна рехабилитација“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион27 минути

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија43 минути

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија2 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија2 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија2 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија2 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет3 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа5 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион5 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа5 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија6 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион6 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет17 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија18 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет19 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа20 часа

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет20 часа

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет21 час

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа21 час

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Досие