Контакт

Топ

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

Објавено пред

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање без претходно објавен оглас. Од фирмата, како што се наведува, се бара да ангажира помошна механизација за потребите на рударска оператива во ПЕ Рудници, РЕК Битола, и тоа еден камион дампер и булдожер. Договорот е потпишан пред еден месец, а е со времетраење од една година. Во образложението на договорот објавен на страна на Бирото за јавни набавки, се наведува дека немало оглас бидејќи се работи за причини од крајна итност, предизвикани од настани што не можеле да се предвидат, како и дека штетите кои би се предизвикале се неспоредливо поголеми од вредноста на оваа набавка.

„Потребата е крајно итна бидејќи истата е дирекно поврзана со производството на јаглен од ПЕ Рудници, РЕК Битола. Невозможно е да се избегнат штети и последици што би се предизвикале во производството доколку се чека спроведување само на редовна постапка за јавна набавка. Неопходно е до нејзино спроведување, што  во идеални услови би значело најмалку три месеци, да обезбедиме услуга од потребната помошна механизација. Во овој период од годината се главните подготовки за грејната сезона 2018/2019, што значи дека планираните количини на јаглен задолжително мора да се обезбедат на депонијата за јаглен за да се избегнат какви било застои“, се наведува во образложението за склучувањето на договорот.

На прашање на „Макфакс“ за појаснување на причините за склучување вакви договори, од РЕК Битола го повторија ставот дека поради грејната сезона механизацијата била неопходна за овозможување непречена работа на системите за континуиран ископ на јаглен во рудникот Суводол во РЕК Битола.

„Износот на договорот потпишан на 15.10.2018 година е 30 проценти од предвидениот износ во редовната постапка, која е во тек, а која треба да заврши околу Нова година“, додаваат од РЕК Битола.

Од ЕЛЕМ, односно од РЕК Битола, кои се јавуваат како договорна страна, при склучувањето на договорот се повикуваат токму на Законот за јавни набавки, кој во членот 99 предвидува дека може да се спроведе постапка на преговарање без претходно објавување оглас во случај на „причини од крајна итност предизвикани од настани кои договорниот орган не можел да ги предвиди и да му се припишат како пропуст, не може да се примени рокот за објавување отворена постапка, ограничена постапка, постапка со барање за прибирање понуди или постапка со преговарање со претходно објавување оглас“.

Слични договори без претходно да објават оглас од ЕЛЕМ имаат склучено во повеќе наврати, што наиде на критики во јавноста, особено на почетокот на годинава кога за два месеца по итна постапка беа направени договори во вредност од околу 3 милиони евра, за ангажирање механизација за РЕК Битола.

Од Центарот за граѓански комуникации тогаш посочија дека праксата на склучување вакви договори го отвора прашањето за нерационално трошење и лошо менаџирање, а постапките ги оценија како нетранспарентни, но и дека се доведува  во прашање еднаквиот третман на фирмите – еден од основите принципи во јавните набавки.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Објавено пред

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со истородна сексуална определба, го запалија алармот да се преземе итна едукација кај децата на овие теми.

Во 2018 година е формирана работна група во Бирото за развој на образованието за подготовка на модели за пилотирање на предметот сеопфатно сексуално образование во формалното образование. Минатата година Владата ја усвои одлуката во формалното образование да се почне со пилот-предавања во неколку училишта со сеопфатно сексуално образование. Идејата е од 2011 година од невладината организација „Хера“, која на терен досега презеде низа активности за едукација.

Според психологот Ана Попризова од скопската гимнација „Орце Николов“, забраните за користење мобилни телефони и интернет-комуникација нема да доведат до решение, туку само со континуирана едукација за опасностите од сајбер-просторот ќе се превенираат вакви скандали.

Мери Цветковска од невладината „Хера“ вели дека предметот сеофатно сексуално образование ќе ја подигне свесноста кај децата и младите за сексуалното здравје.

Врсничката едукаторка Анамарија Даневска исто така смета дека „Јавна соба“ е само една од многубројните групи, каде што младите разменуваат разголени фотографии, и дека тие не се свесни за опасностите од злоупотреба, а прстот не треба да биде насочен кон нив туку кон системот за едукација и гласно говорење на темите поврзани за сексуалниот развој.

Во дебатата стана збор и честите случаи на малолетничка бременост, за насилството кон маргинализирани ранливи групи на млади, за мерките што треба да се спроведат да се превенира ескалација на настаните, каде што главно е повикан да дејствува образовниот систем.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Објавено пред

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте за пасоши или да се продолжи важноста за што пречка е текстот на Законот за патни исправи, кој ја утврдува важноста на патните исправи.

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека не е проблем да се закаже сединца на Влада за пасошите откако вчера техничкиот министер за внатрешни работи јавно го повика да свика седница на која ќе се бара решение на проблемот.

„Имаме две можни решенија, едното е во разговор со фирмата којашто е добавувач да го направи тоа што е можно побрзо и на начин на кој ќе може да придонесе целата оваа работа да се преброди во целиот овој период. Тоа мора да биде заедно проследено и со менаџирање на состојбите внатре за тоа да биде распоредено. Втората работа, воопшто не е проблем свикување седница на Влада, ние имавме седница и разговаравме. Проблемот е што Законот за патни исправи утврдува колку е важноста на патните исправи и секоја одлука на Владата не може да го промени законскоиот текст и тука е клучната анализа којашто ние ја правиме. Инаку, направени се консултации со клучните партнери и од овој процес очекувам дека ќе се изнајде некое решение коешто ќе помогне во целата оваа ситуација, меѓутоа менаџментот е број еден во целиот овој процес“, рече премиерот Спасовски.

Претходно денеска МВР информираше дека седумдесет и седум барања за пасоши биле разгледани на првиот состанок на Комисијата во Министерството за внатрешни работи завчера, формирана од техничкиот министер Наќе Чулев, за решавање на проблемот со недостиг на обрасци за пасоши, а од нив треба да се одлучи кои ги исполнуваат критериумите за да бидат процесуирани по итна постапка.

Комисијата е едно од привремените решенија за менаџирање на останатите 4.900 обрасци за пасоши. Новата пратка од 100 илјади обрасци од „Веридос“ министерот Чулев ја најави за 24 март или десетина дена порано.

Тој предложи Владата да усвои методологија со која со печат и со испраќање нота до државите во светот ќе се пролонгира важењето на пасошите до моментот на пристигнување на нови патни исправи, а премиерот Спасовски побара Чулев предлогот официјално да го достави до Владата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Објавено пред

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на изборите, откако денеска и официјално го потпишаа договорот за коалиција. Како што најавија, очекуваат оваа коалиција да победи на изборите и да влезе во власта по изборите. Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, рече дека се сигурни дека разочараните гласачи на ДУИ ќе ја изберат оваа опција, бидејќи, како што кажа, од Ахмети не може да очекуваат ништо друго освен нова борба за министерски фотелји.

„Али Ахмети и граѓаните не треба да се плашат од победата на нашата коалиција, туку напротив треба да се радуваат. Гласачите добро знаат кои сме ние, знаат дека секогаш сме стоеле на дадениот збор, за разлика од ДУИ. Нашата победа ќе значи правда, рамноправност и достоинствен живот за сите, а ДУИ ќе ги извадиме од фиоките каде што се имаат поставено со години, по министерствата и владата. Ахмети не беше достоен да биде дел ниту од избирањето на претседателот на Собранието, тој наместо да остане да гласа, избега. Неговите ветувања за јазикот, за Албанец претседател на Собранието се стари уште од 2014 кога беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Ветуваше прво двојазичност, па Албанец претседател , па ЕУ и НАТО и на крај од сите тие ветувања ништо, освен што се изборија да влезот по министерства и да освојат повеќе ресори. Гласачите ќе дојдат кај нас затоа што даваме конкретна понуда и реални проекти“, порача Села, лидерот на Алијанса за Албанците.

Неговиот коалициски партнер Гаши рече дека анкетите за рејтинзите биле на страната на опозициските коалиционери, што, според него, било доволно за освојување на власта. Гаши не сакаше да каже колку пратеници точно очекуваат, но додаде дека очекуваат добар дел од незадоволните Албанци да им ја дадат поддршката.

„Ако сакате математиката, еве ќе се обидеме просто да пресметаме. 250.000 гласови има албанскиот политички блок, по последните избори од 2016, 70 до 80 гласови отидоа на контото на ДУИ, остануваат 170.000 гласачи ако не ги сметаме нивните. Значи, ако освоиме добар дел од оваа бројка, ќе биде повеќе од доволно да се сметаме за победници на овие избори“, додаде Африм Гаши, претседател на Алтернатива.

Што се однесува до предизборна коалиција со македонските партии, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, рече дека сè додека во Македонија има етничка дискриминација нема услови за таква коалиција.

„Сè додека во Македонија немаме држава за сите, сè додека институции од ЕУ кажуваат дека постои дискриминација од етнички план во Македонија, мислам дека уште не се создадени услови за да имаме такви предизборни коалиции“, додаде Села.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија7 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија7 часа

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија8 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија8 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ9 часа

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија10 часа

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија11 час

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија12 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија13 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава13 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет14 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион14 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет14 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет15 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет15 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија1 ден

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ1 ден

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија2 дена

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Досие