Контакт

Свет

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

Објавено пред

Смртта на водачот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган на „Твитер“ објави дека Турција платила висока цена во борбата против тероризмот, вклучително и онаа против курдските борци од Сириските национални одбранбени сили.

„Убеден сум дека одлучната борба против тероризмот ќе донесе мир за целото човештво“, рече Ердоган. Тој додаде дека Турција ќе продолжи да ги поддржува напорите за борба против тероризмот.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера објави дека Ал-Багдади е мртов. Трамп додаде дека 15 минути по смртта на Ал-Багдади, бил направен ДНК-тест за да се потврди неговиот идентитет. Според Трамп, Ал-Багдади бил следен неколку недели и операцијата ја спровеле САД.

Свет

Москва го повика на консултации полскиот амбасадор

Објавено пред

Руското Министерство за надворешни работи го повика полскиот амбасадор на консултации денес, по одлуката на Варшава да ги протера руските дипломати.

Полска протера тројца руски дипломати на почетокот на овој месец, со образложение дека биле вклучени во „активности на штета“ на Полска, а Русија одговори минатата недела со изјава дека ќе протера пет полски дипломати.

Прикажи повеќе...

Европа

Унгарија ќе вакцинира 40 проценти од населението до средината на следната недела

Објавено пред

Унгарија ќе вакцинира 40 проценти од населението до средината на следната недела и ќе ја отвора економијата сè повеќе, изјави денеска премиерот Виктор Орбан за државното радио.

Имунизацијата ќе и овозможи на владата да отвори голем број дејности во јавниот сектор, што ќе биде враќање на нормалниот живот, додаде премиерот на Унгарија, објави „Ројтерс“.

Од следната недела сопствениците на сертификати за вакцинација ќе можат да одат во хотели, ресторани во затворено, кина, спортски сали, спортски настани, бањи и на други места, додаде Орбан.

Во претходните недели, Унгарија, земја со 10 милиони жители, имаше многу заболени и процентот на смртност беше најголем во светот до четвртокот, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на страницата „worldometers.info“

Орбан, кому му претстојат избори следната година, се бори да балансира помеѓу борбата против пандемијата и растечките повици за отворање на економијата и да се избегне голема рецесија втора година по ред.

„Со четири милиони вакцинирани, а мислам дека ќе ги имаме до среда или четврток, ќе отвориме голем број дејности за оние кои имаат картички за вакцинација“, рече Орбан.

Бројот на хоспитализирани и пациенти на респиратори опадна, бидејќи Унгарија минува низ една од најбрзите програми за вакцинирање, според податоците на Европската Унија.

Со големи пратки кинески и руски вакцини, како и прилив на западни вакцини, Унгарија наскоро ќе може да вакцинира малолетни лица и Унгарци кои живеат во странство.

Унгарија беше критикувана за купување вакцини од Исток пред да добие одобрение од Европската Унија, но Орбан рече дека бројките го оправдуваат тоа.

„Не ми е гајле дали мачката е црна или бела. Само сакам да го фатам глушецот“, одговори Орбан.

Прикажи повеќе...

Европа

Луѓе го пренеле коронавирусот на мачки, идентификувани два случаи во Шкотска

Објавено пред

Шкотските научници идентификувале два случаи во кои луѓето го пренеле коронавирусот на своите мачки.

Истражувачите од Универзитетот „Глазгов“ потврдија дека две мачки имаат коронавирус откако биле заразени од нивните сопственици.

Станува збор за различни раси и одделни домаќинства. Кај едната мачка симптомите биле лесни, но другата морала да се успие.

Научниците сега се обидуваат да го подобрат разбирањето дали домашните миленици можат да заразат луѓе.

Според анализата извршена од истражувачите, сега нема докази за пренесување на вирусот од мачки на луѓе или дека мачките, кучињата или други домашни животни може да играат важна улога во епидемиологијата на зараза со коронавирус кај луѓето.

Сепак, научниците тврдат дека домашните животни потенцијално можат да дејствуваат како вирусен резервоар, што значи трајно пренесување и дека е важно да се подобри разбирањето дали милениците можат да заразат луѓе.

Професорката Маргарет Хози од Центарот за вирусни истражувања на Универзитетот во Глазгов смета дека овие два случаи на пренесување на вируси од луѓе на животни, односно мачки, покажуваат зошто е важно подобро да се разбере заразата со коронавирус кај животните.

„Пренесувањето од животно на човек претставува релативно мал ризик за јавното здравје таму каде што пренесувањето од човек на човек е големо, меѓутоа, како што се намалува бројот на случаи меѓу луѓето, можноста за пренесување меѓу животни станува сè поважна како потенцијален нов извор на зараза со коронавирус(Sars-CoV) .2) за луѓе“, рече таа, објави „Би-би-си“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Пратениците се вакцинираат со „Спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа56 минути

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет1 час

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет1 час

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Свет2 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија3 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија16 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ19 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија19 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион19 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија19 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ21 час

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија23 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ23 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија1 ден

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа1 ден

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ1 ден

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет1 ден

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет1 ден

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Досие