Контакт

Топ

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Објавено пред

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев. Тој не сакаше да ги открие имињата на функционерите со образложение дека ќе почека тие самите да го сторат тоа.

„Дел од функционерите го најавуваат тоа, па фала Богу гледаат и алтернативи на државните институции. Имаме одлични дефицитарни профили кои можат да бидат и побогати и понапредни ако изберат да одат во приватните институции. Државата е тука да им помогне на сите млади луѓе, на сите граѓани. Но сакам да напоменам дека правиме детална анализа, се работи за личен однос и лична одговорност на одредени поединци, начинот на конкурирање, фер и транспарентната на правичната постапка во делот на вработувањето“, кажа Заев.

Тој повтори дека се прават анализи за начинот на вработувањето и додаде дека извештаите од институциите ги очекува во текот на неделава.

„Ќе ги соопштам јавно овие информации, но сакам да афирмирам до сите граѓани, како и до граѓаните кои се дел од семејствата на функционерите. Сите ние сме пример во ова општество, ако навистина сакаме да го потврдиме тоа што го зборуваме, дека подобро платени места има во приватниот сектор, дека простор за напредување има во приватниот сектор, дека растот на платите е во приватниот сектор. Јас верувам дека ќе имаме одлични примери на повлекување, и на тој начин ќе ја покажеме нашата совесност кон останатите граѓани, затоа што сите се еднакви пред законот и пред институциите, но она што треба да биде пример е етичкото однесување на сите функционери почнувајќи од мене па членовите на владата и парламентот, директори на институции и сл.

Претходно, антикорупциската комисија најави дека отвора предмети за 18 роднини на функционери каде ќе се утврдува дали при нивното вработување во државни институции имало влијание и судир на интереси. Меѓу првите на списокот се роднините на пратениците Мира Стојчевска, Александар Кирацовски, Зеќир Рамчиловиќ, Емилија Александрова, Горан Мисовски, Костадин Костадинов, ќерката на Талат Џафери и сестрите на министерите Асаф Адеми и Крешник Бектеши.

Македонија

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Објавено пред

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден од клучните сведоци на СЈО во предметот за масовното прислушување ,,Таргет-Тврдина”.

Напишани на лист хартија, Мијалков го прашуваше неколку прашања Костовски со цел да му го дискредитира сведочењето.

„Дали може да се маркира број со судска наредба без да биде доделена корисничка сметка, т.е. без да биде пуштен ИПС-системот во употреба?”, го праша Мијалков сведокот. Мијалков претходно рече дека ИПС-системот бил пуштен во јануари 2015 година, кога бил направен САТ-тестирање.

Костовски рече дека во фаза на тестирање на системот биле направени кориснички сметки за репродуцерите и дека можеби маркирањето било на 2 система.

„Не ме интересира другиот систем. Тоа е хипотеза”, рече Мијалков и потенцира во прашањето дали биле маркирани броеви по судска наредба, а системот за следење на комуникациите не бил во употреба.

На прашање дали видел или слушнал барање од директорот на УБК за маркирање за следење на одредено лице, Костовски рече дека не се сеќава.

„Значи вие сведочите на рекла-кажала?”, рече Мијалков и праша дали може да обезбеди такво барање.

„Во кое време да го обезбедам таков документ? Во минато?”, праша Костовски.

„Не во идно”, рече Мијалков и ироночно му заблагодари за ,,исцрпните одговори”.

Мијалков го праша сведокот дали корисничкото име ,,дир” е сигурен дека значи директор или само му асоцира. Костовски рече дека е сигурен дека ,,дир” значи директор, алудирајќи на директорот на УБК и дека сите други имиња биле со иницијали од личните имиња.

„Јас не знам човек да се вика на дир”, рече Костовски. ,,Дирхан”, рече Мијалков, по што присутните почнаа да се смејат.

„Да не ги уништевте материјалните докази, ќе имав доказ”, одговори Костовски на прашањето на Мијалков дали има докази за неговите тврдења.

Според обвинителниот акт на СЈО, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби. Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев, Кирацовски и Асани се ракуваа и ветија фер и демократски избори

Објавено пред

Шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател денеска присуствуваа на средба со Државната изборна комисија од каде порачаа дека очекуваат фер и демократски избори.

Шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, рече дека нема да упатува од тука политички пораки и посака да се одржат демократски избори на 21 април.

„Граѓаните да ја препознаат вистинската личност за којашто ќе гласаат“, подвлече Јанушев.

Флорин Асани, кој е шеф на штабот на канидатот поддржан од Беса и Алијансата за Албанците, Блерим Река апелираше на масовна излезност.

„Ветивме европска кампања, така и  се случи. Немаше инциденти, верувам дека така ќе биде и на 21 април. Апелирам  граѓаните масовно да излезат да гласаат за да одбереме претседател на Северна Македонија“, рече Асани.

Александар Кирацовски од изборниот штаб на СДСМ изрази благодарност од ДИК за можноста сите на заедничка маса да испратат порака за кристално чисти избори.

„Ние сме малку повеќе одговорни како владејачко мнозинство, но сите партии имаат одговорнот. Ги повикувам сите да покажеме висока демократска зрелост за граѓаните слободно да ја изразат својата волја. Спроведовме кампања која доликува на европските принципи. Ова не се само избори за претседател туку да покажеме и дека сме достојни за европска интеграција и за идна членка на НАТО-алијансата“, истакна Кирацовски.

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, оцени дека кампањата досега се одвивала во мирна атмосфера.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

(Видео) Деркоски: Ниту една кампања не може да е кристално чиста, но оваа беше релативно мирна

Објавено пред

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на средбата со шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател оцени дека кампањата досега се одвивала во мирна атмосфера.

„Како и секоја кампања, не може да биде кристално чиста, мора да има одредени дневно-политички настани во функција на политиката и кампањата, но констатиравме дека атмосферата досега беше релативно мирна, а така треба да биде и во иднина без разлика кој е власт, кој опозиција. Да покажеме демократска зрелост за онаму каде што се стремиме. Нека победи подобриот“, порача Деркоски.

За интернет-страницата на ДИК што не работеше неколку дена во изборен период, Деркоски рече дека направиле набавка за нови сервери и лиценци за заштита како што им побарале ИТ-експертите и дека сега веб-страницата е во функција.

Во однос на финансискиот дел, Деркоски рече дека од буџетот биле издвоени околу 299 милиони денари за кампањата, водат сметка за рационално трошење и очекуваат дека, како и за референдумот, ќе потрошат помалку пари од предвидените.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија7 часа

(Видео) Јанушев, Кирацовски и Асани се ракуваа и ветија фер и демократски избори

Шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател денеска присуствуваа на средба со Државната изборна комисија од каде порачаа дека...

Избори 20197 часа

(Видео) Деркоски: Ниту една кампања не може да е кристално чиста, но оваа беше релативно мирна

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, на средбата со шефовите на изборните штабови на кандидатите за претседател оцени дека...

Македонија8 часа

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија10 часа

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија10 часа

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток11 час

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Македонија11 час

Теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал денеска ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Европа12 часа

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиран напад на велигденските поворки во Севиља, при што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 20191 ден

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија1 ден

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Избори 20191 ден

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија1 ден

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија1 ден

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет1 ден

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет1 ден

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет1 ден

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија1 ден

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет1 ден

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа1 ден

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Досие