Контакт

Топ

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Објавено пред

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг.

Настанот на примопредавањето ќе се одржи во 13 часот.

Вчера генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, соопшти дека Македонија добива покана да ѝ се приклучи на алијансата, по целосното исполнување на договорот со Грција.

Свет

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Објавено пред

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква порача дека светот не би требало да ги игнорира оние кои брановите на животот ги фрлаат на сите страни.

„Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата“ рекол папата Франциско на миса посветена на Светскиот ден на сиромашните, што го одбележува Римокатоличката црква, пренесе Ројтерс.

Според него, крикот на сиромашните секој ден станува се посилен, но се послабо се слуша, зошто е заглушен од гласноста на малобројните богаташи, кои се се помалку, но се побогати.

Папата ја повтори својата поддршка за мигрантите, заклучувајќи дека луѓето мораат да посветат внимание на сите оние кои се принудени да бегаат од своите огништа и од родните земји во неизвесност за иднината.

Прикажи повеќе...

Македонија

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Објавено пред

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека се измамени, дознава „Макфакс“.

Обвинителството за организиран криминал во два наврати (јануари и октомври) му предало на СЈО неколку предмети, од кои едниот е поврзан со овој случај. Од СЈО за „Макфакс“ потврдија дека презеле повеќе предмети од скопското и од Обвинителството за организиран криминал, но не откриваат детали поради тајноста на предистрагата. Неофицијално, предметите се поврзани со проширувањето на истрагата за случајот „Империја“.

Според информации на „Макфакс“, станува збор за предмети кои се поврзани со масовниот откуп на акции во „Фершпед“ од времето кога имаше борба за доминација во сопственичкиот удел меѓу ексгенералниот менаџер на компанијата, Штерјо Наков и неговата заменичка Кираца Трајковска, која беше потпретседателка на надзорниот одбор.

Стотина акционери во кривичната пријава до обвинителството од 2013 година тврдеа дека биле измамени за да ги продадат нивните акции на странски инвеститор. Според нивните тогашни тврдења, во бланко-договорите, на една од страниците, потпишале документ со кој му издале полномошно на брокер, кој ја искористил можноста и им ги резервирал акциите во време кога Наков и Трајковска се бореа за доминација во сопственоста.

Акционерите тврдеа дека биле изманипулирани да се согласат на блок-трансакција во вредност од 5.750 евра за акција, а подоцна, наместо да им бидат исплатени парите, акциите им биле замрзнати.

Десетина акционери тогаш поднесоа кривична пријава во Основното јавно обвинителство во Скопје против еден од сопствениците на брокерската куќа, против Кираца Трајковска и брокерската куќа, како и против непознат сторител, односно странскиот купувач. Обвинителот од скопското обвинителство, Артан Ајро, кој сега е дел од специјалното јавно обвинителство, ја отфрлил кривичната пријава како неоснована. Тој проценил дека акционерите самостојно се впуштиле во преговори со Трајковска и со брокерот и дека пријавените немале намера да ги доведат акционерите во заблуда.

Но, Вишото јавно обвинителство им ја уважило жалбата на акционерите со насоки дека не може да се отфрли кривичната пријава, без да бидат сослушани нивните изјави.

Поврзувањето на истрагата „Империја“ со предистрагата за купопродажбата на акциите во „Фершед“, засега е нејасна, но, најверојатно станува збор за заложените акции во „Стопанска банка“ од Битола, која во јавноста се поврзуваше со името на бизнисменот Орце Камчев. Дополнително, пријавениот брокер бил претседател на одборот директори на ЗК Пелагонија, фирма, која, исто така, се поврзува со името на Орце Камчев, кој е во триесетдневен притвор на барање на СЈО. Ова обвинителство побарало помош и од финансиската полиција за случајот „Империја“.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

Објавено пред

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство и покрај сите оние зло дела кои што ги правеа, ги прават, а гледам и дека имаат намера да продолжат да ги прават и врз нивната татковина, но и врз ВМРО-ДПМНЕ, порачувам дека и јас, но и ВМРО-ДПМНЕ од ден на ден е се пообединето, посплотено но и помотивирано и на следните, дали тоа ќе бидат предвремени или редовни парламентарни избори, жестоко ќе ве поразиме, а првата таква пречка ќе дојде сега многу скоро на пролет, за време на претседателските избори кога исто така ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди кандидат кој што жестоко ќе го порази кандидатот на СДСМ на тие претседателски избори, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Ова политичко мочуриште кое што ни го приредија е резултат на нивната забеганост. Немаат реален допир со вистинските потреби на граѓаните не ја чувствуваат реалноста поради сопствената самобендисаност и затвореност. И како резултат на сето тоа излегоа пред граѓаните најпрвин малтретирајќи ги по улиците низ република Македонија неколку години пред да се случат предвремените избори во 2016, а потоа и за време на кампањата на тие предвремени парламентарни избори во декември месец 2016-та кога како резултат на овој без контакт со реалноста понудија Програма и ветувања коишто ги именуваа во тоа време како „Живот“. И се обврзаа за работи кои што не само што ни одблиску не можат да ги исполнат, туку се обврзаа на работи кои што не можат дури и да ги помислат мислејќи дека ќе ветиме ќе дојдеме на власт ќе не инсталираат, па потоа не ни е гајле ќе не држат додека требаме, а потоа повторно една нова лага ќе приготвиме и се така до недоглед“ нагалси Мицкоски пред насобраните во Гостивар.

Па во име на тоа, рече Мицкоски, ги поткренаа очекувањата кај граѓаните ветувајќи 500-тини евра просечна плата, ветуваа 100-тина илјади денари просечна плата за докторите, ветуваа загарантиран откуп за земјоделците на нивните земјоделски производи, на нивниот труд на нивната мака, ветуваа општество за сите, ветуваа реформиран судски систем, ветуваа раст на БДП од 5%, ветуваа зголемување на директните странски инвестиции, но и заживување на домашните.

„Ветуваа дека ќе ги вратат сите оние кои што наводно иселени од Македонија поради разочараноста од претходните влади и што ли уште не, ветуваа нови болници, градинки, училишта, автопатишта, 500-тини километри автопат, а што реализираа?!?! Едно празно НУЛА. И не само што не реализираа, туку денеска ги гледам на прес конференција во Владата повторно ги поткреваат очекувањата кај луѓето со Буџетот за 2019 година. Овие 2 години се небитни, не е важно што направивме во 2017-та, не е важно што направивме во оваа 2018-та што полека изминува, е ќе видите сега во 2019 та ќе ни тргне, ама ако не ни тргне во 2019-та, во 2020-тата сигурно ќе ни тргне“, истакна Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија2 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски4 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет4 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион4 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет6 часа

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет22 часа

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски24 часа

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија1 ден

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија1 ден

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија1 ден

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија1 ден

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Interview/Debate1 ден

(ИНТЕРВЈУ) Унгарски новинар: Се кладам дека Орбан е замешан во бегството, Груевски ќе заврши во Москва

Питер Ерделај е уредник и новинар во еден од ретките унгарски медиуми кои се независни и надвор од контрола од...

Вести1 ден

(Видео) Околу 1.000 исчезнати и 71 загинат во најсмртоносните пожари во Калифорнија

Повеќе од 1 000 луѓе се пријавени како исчезнати во пожарите во Калифорнија во кои загина најмалку 71 лице, објави...

Вести1 ден

„Вашингтон пост“: ЦИА заклучи – принцот го наредил убиството на Кашоги

ЦИА заклучи дека саудискиот принц Мохамед бин Салман го наредил убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул, објави „Вашингтон...

Бегството на Груевски2 дена

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија2 дена

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија2 дена

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија2 дена

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Досие