Контакт

Свет

Земјотрес со јачина од 5,9 степени го погоди Нов Зеланд

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,9 степени го погоди југозападниот дел на Јужниот Остров на Нов Зеланд.

Илјадници луѓе во околината на Милфорд Саунд го почувствувале тресењето на земјата, чијшто епицентарот бил на длабочина од пет километри.

Нема извештаи за штети или жртви, пренесува „Ројтерс“.

Свет

Еден мртов, шестмина ранети во серија престрелки низ Њујорк

Објавено пред

Едно лице загина, а шестмина се повредени по серијата престрелки низ Њујорк, пренесува „Њујорк пост“.

Престрелката почнала синоќа околу 19 часот во Браунсвил, Бруклин, кога е убиен 20-годишен маж, а 36-годишна жена е повредена во пукање на авенијата „Њу лотс“, соопштија полицијата. Мажот бил застрелан во главата, а жената била погодена во раката и торзото. Двете жртви биле однесени во болницата „Брукдејл“, каде човекот починал.

Во втора престрелка во 22:30 часот во Канариси, Бруклин, 34-годишен маж се здобил со прострелна рана во ногата, соопштија властите. Тој бил однесен во блиската болница и се очекува да преживее.

Околу 23 часот во Источен Харлем се застрелани две лица, 26-годишен маж и 24-годишна жена, соопштија полицијата. Мажот бил погоден во ногата, а жената имала куршуми во торзото и ногата. Двете жртви се хоспитализирани.

Околу пет минути подоцна, еден 19-годишен маж бил застрелан во својот автмобил на авенијата „Френклин“ и е хоспитализиран во болницата во округот Кингс.

Нешто по 23.30 часот во Фар Рокавеј, 27-годишен маж е застрелан во торзото, соопшти полицијата. Тој бил однесен во епископската болница „Свети Јован“.

Полицијата засега нема осомничени или уапсени во врска со престрелките.

Прикажи повеќе...

Свет

Јапонија ќе ги продолжи разговорите за мировниот договор со Русија

Објавено пред

Јапонската влада има за цел да продолжи да одржува разговори со Русија за прашањето на мировниот договор во согласност со претходно постигнатите договори на највисоко ниво, рече министерот за надворешни работи на Јапонија, Тошимитсу Мотеги, пренесува ТАСС.

„Што се однесува до разговорите за мировниот договор, тие се одржуваат на ниво на владите на двете држави. Во согласност со договорите меѓу премиерот Шинзо Абе и претседателот Владимир Путин, планираме да продолжиме да одржуваме постојани разговори засновани врз нашиот главен став, кој предвидува потпишување мировен договор откако ќе се реши територијалниот спор“, рече Мотеги како одговор на барањето за коментар за новиот амандман на рускиот Устав, со кој се забранува експропријација на руските територии.

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Игор Моргулов, изјави во четвртокот во отворено интервју за ТАСС дека усвојувањето на измените на рускиот Устав нема да влијае на преговарачкиот процес со Јапонија за потпишување на мировниот договор.

„Што се однесува до процесот на преговори, ние не разговараме со Јапонија за островите, ние сме ангажирани во разговори со Јапонија за потпишување мировен договор, договор за мир, пријателство, добрососедство и соработка. Затоа верувам дека овие преговорите може да се продолжат со разбирање на тезата за неповредливост на нашите граници што сега е загарантирано во рускиот Устав“, рече тој.

Од средината на 20 век, Русија и Јапонија одржуваат консултации за да се постигне мировен договор по Втората светска војна. Прашањето на Курилските Острови останува клучна точка откако по Втората светска војна островите му беа предадени на Советскиот Сојуз, а Јапонија ги бара четирите јужни острови.

Во ноември 2018 година, Путин и Абе одржаа состанок на маргините на самитот на АСЕАН во Сингапур и се согласија дека двете земји ќе го забрзаат темпото на мировните преговори засновани врз Заедничката декларација од 1956 година.

Документот стави крај на воената состојба и вели дека советската влада е подготвена да го предаде на Јапонија островот Шикотан и групата мали острови наречени Хабомаи под услов Токио да ја преземе контролата над нив откако ќе биде потпишан мировниот договор.

Меѓутоа, откако Јапонија и САД го потпишаа Договорот за заемна соработка и безбедност во 1960 година, Советскиот Сојуз се повлече од својата обврска да ги предаде островите. Меморандумот на советската влада од 27 јануари 1960 година вели дека тие острови ќе бидат предадени на Јапонија само ако сите странски трупи се повлечат од земјата.

Русија во повеќе наврати изјави дека документот не поставува услови за предавање и затоа бара понатамошно разјаснување.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон го именуваше новиот француски премиер

Објавено пред

Францускиот претседател го назначи Жан Кастекс за нов премиер на земјата. Одлуката е донесена откако претходниот премиер Едуард Филип утрово поднесе оставка.

Набргу по неговата оставка, се огласија од кабинетот на Макрон и најавија дека денеска ќе биде назначен нов премиер.

Кастекс ја водеше стратегијата за отворање на Франција по пандемијата.

Новиот премиер, кој има 55 години, бил градоначалник на градот Прадес.

Едуар Филип (49) беше премиер на Франција од 15 мај 2017 година.

Неговото повлекување ги потврди шпекулациите за реорганизација на владата, откако францускиот претседател рече дека следната фаза од неговиот мандат ќе биде проследена со нов владин тим преку кој тој сака да ги зајакне „зелените“ економски политики и да привлече гласачи пред потенцијалната нова кандидатура за шеф на државата.

Шпекулациите за позицијата на Филип почнаа од средината на јуни.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет1 час

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија2 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Македонија3 часа

Во функција тестовите за брза дијагностика на Ковид-19 за родилки и пациенти пред интервенција

Министерството за здравство информира дека тестови за брза дијагностика на присуство на вирусот Sars-Cov-2 се распределени и истите почнуваат да...

Свет3 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија3 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија3 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион4 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа4 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет4 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија5 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет5 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија6 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион6 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија17 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет20 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт20 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија21 час

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија22 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија23 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Досие