Контакт

Свет

Ким Џонг-ун се заканува со нуклеарно оружје во случај на „американска инвазија“

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се закани со проширување на нуклеарниот арсенал и развој на пософистицирани системи за нуклеарно оружје. Тој вели дека иднината на односите меѓу Пјонгјанг и Соединетите Американски Држави зависи од откажувањето на Вашингтон од непријателската политика.

Ким на конгресот на владејачката Севернокорејска комунистичка партија, прв во последните пет години, рече дека „клучот за воспоставување нови односи со САД е дали Вашингтон ќе стави крај на својата непријателска политика“ кон Пјонгјанг, објави државната агенција КЦНА. Ким вели дека нема да користи нуклеарно оружје освен ако „непријателските сили“ имаат намера први да ги користат против Северна Кореја.

Тој изјави дека Северна Кореја мора дополнително да ги зајакне своите воени и нуклеарни можности, бидејќи расте опасноста од американска инвазија врз неговата земја.

Ким им нареди на партиските функционери да развиваат ракети со повеќе боеви глави, нуклеарни ракети со подводни лансирања, шпионски сателити и подморници со нуклеарно оружје, наведува КЦНА. Неговите денешни изјави се толкуваат како обид за притисок врз идниот американски претседател Џозеф Бајден, кој ќе стапи на должност на 20 јануари.

Европа

Финска се затвора од 8 март, можна е вонредна состојба

Објавено пред

Финска се затвора на три недели почнувајќи од 8 март и е подготвена да прогласи вонредна состојба за спречување на ширењето на коронавирусот, објави денеска премиерката Сана Марин.

Затворањето нема да вклучува полициски час, но рестораните ќе се затворат, а учениците над 13 години ќе преминат на учење на далечина, соопшти владата.

Прогласувањето вонредна состојба ќе бара здравствените работници да работат подолго. Марин смета дека е потребна вонредна состојба за да се спречи ширењето на нови видови коронавирус.

„Ако чекаме ситуацијата да се влоши, ќе биде уште потешко да се запре“, нагласи таа.

Но, министерката за правда Ана-Маја Хенриксон, член на помала партија во владејачката коалиција, смета дека употребата на сите кризни мерки не е неопходна и дека би било доволно да се ограничи само работата на рестораните.

Иако Финска има трета најниска стапка на зараза со коронавирусот во Европа, зад Исланд и Норвешка, во оваа земја се бележи нагло зголемување на дневните инфекции.

Во последните две недели, пандемијата се влоши во многу области на земјата, но најтешко е погодена областа околу главниот град Хелсинки.

Прикажи повеќе...

Свет

„Фајзер“ ја тестира третата доза на вакцина против мутирани видови на вируси

Објавено пред

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ објави дека започна со тестирање на третата доза на вакцина против Ковид-19, како дел од стратегијата за борба против мутирани верзии на коронавирусот.

Здравствените власти тврдат дека првата генерација на вакцини против Ковид-19 сè уште штити од варијанти што се појавуваат во различни делови на светот. Производителите, сепак, започнаа со подготовки во случај да се појави мутација на вирусот отпорен на вакцини.

„Фајзер“ соопшти дека ќе добие трета доза за 144 волонтери, избрани меѓу луѓето кои учествувале во раните фази на тестирање на вакцините во САД во текот на изминатата година. Компанијата сака да утврди дали дополнителна доза на вакцина дадена шест до 12 месеци по првата доза ќе го зајакне имунитетот доволно за да го заштити организмот од мутиран вирус.

„Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ исто така го усовршуваат својот рецепт за вакцини. Компаниите дискутираат со американските и европските регулатори за студија која би ги проценила дозите потребни за подобар одговор на варијантите на вирусот, како што е онаа прва откриена во Јужна Африка, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Свет

Научниците вознемирени од нов вид коронавирус, позаразен и посмртоносен

Објавено пред

Новиот вид  коронавирус, кој научниците го нарекоа „ѓаволски“, се чини дека е посмртоносен, полесно се шири и вакцините можеби не се доволно ефикасни против него, пишуваат светските агенции.

Научниците го означија овој вид, кој доаѓа од Калифорнија, како „ѓаволски“ по нивните алармантни откритија.

Новиот вид се вика Б.1.427 / Б.1.429 и првпат беше забележан во Калифорнија оваа зима.

Варијантата е пронајдена во Данска, Мексико и Тајван.

Научниците внимателно го проучувале и првите откритија предизвикале загриженост.

Во научните трудови е наведено дека лабораториските истражувања откриле дека варијантата е „барем 40 проценти поефикасна во инфицирање на човечки клетки“ во споредба со претходните соеви.

„Ѓаволот е веќе тука. Посакувам да беше поинаку. Но, науката е наука“, рече д-р Чарлс Чи, вирусолог од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

Тој и неговиот тим откриле дека ризикот од смрт со овој вид коронавирус е поголем.

Лабораториски студии исто така откриле дека антителата во крвта на луѓето кои претходно биле заразени со корона или биле вакцинирани не делувале толку добро за да го убијат калифорнискиот вид на вирусот корона.

Ова може да значи дека варијантата е потенцијално способна да избегне вакцини или да ја направи нивната ефикасност послаба, велат научниците.

Некои истражувачи кои не беа вклучени во новата студија изјавија дека варијантата во Калифорнија сепак не претставува толку голема опасност како другите варијанти на коронавирусите.

„Не е толку голема работа. Јас сум сè поубеден дека овој вид се пренесува повеќе од другите локално. Но, нема докази што сугерираат дека тој е на ист стадион како и видот Б.1.1.7 на Кент“, рече Вилијам Ханаџ, епидемиолог од Харвард.

Откриено е дека видот Кент, кој стана доминантен во Велика Британија, е до 70% побрзо пренослив и помеѓу 30 и 90% повеќе смртоносен од другите видови на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија4 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија4 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија5 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа5 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион6 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа17 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија23 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие