Контакт

Свет

Кина: Експлозија во рудник, 22 рудари заробени повеќе од 48 часа

Објавено пред

Најмалку 22 рудари се заробени по експлозија во рудник во источна Кина, соопштија кинеските власти. Рударите се заробени повеќе од 48 часа во рудник за злато во изградба во областа Шандонг.

Комуникацијата со рударите е прекината и не е познато на која длабочина се, соопштија синоќа спасувачите.Несреќите во рудниците во Кина се чести појава, главно поради недоволно почитување на прописите.

Свет

Во Бразил регистрирани четврт милион починати од коронавирус

Објавено пред

Бразил пријави 1.541 смртен случај од коронавирус во последните 24 часа, што е втор најголем дневен биланс на жртви откако оваа земја ја погоди пандемија пред една година, а вкупниот број на починатија ја надмина бројката од 250.000.

Бразилското Министерство за здравство објави 65.998 нови случаи на коронавирус забележани во четвртокот, така што оваа јужноамериканска земја досега има 10,4 милиони заразени, рангирајќи се на трето место зад САД и Индија, додека е втора според бројот на смртни случаи.

„Бразил се соочува со нова фаза на пандемија со трипати позаразни верзии на вирусот“, изјави министерот за здравство Едуардо Пазуело.

Тој рече дека Бразил обезбедил 13,5 милиони вакцини и дека владата планира да вакцинира половина од 210 милиони жители на земјата до средината на годинава.

Претседателот Жаир Болсонаро, екстремно десничарски популист, кој се спротивстави на мерките и рече дека нема да прими никаква вакцина против Ковид-19, е критикуван поради неговиот одговор на пандемијата и бавното воведување на вакцината.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 505 новозаразени со коронавирус, 14 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 505 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 14 лица починаа.

Бројот на активни случаи е 3046. Во последните 24 часа биле тестирани 5071, а вкупно биле тестирани 1.332.840 лица.

Во болниците има 780 лица, додека 73 се приклучени на апарати за дишење.

Во изминатите 24 часа во болницата се примени 54 пациенти и 54 се отпуштени, 378 лица закрепнале.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, починаа 5.503 лица. Просечната возраст на починатите е 75 години, тие се лица со повеќе коморбидитети.

Владата најави дека некои од епидемиолошките мерки ќе бидат релаксирани од понеделник. Дозволени се тренинзи во затворени простории, угостителите ќе можат да ги отворат терасите со растојание помеѓу масите од три метри. Музика не смее да се пушта, а работното време ќе биде до 22 часот.

Прикажи повеќе...

Регион

Апсење во Будва, три лица планирале убиства

Објавено пред

Данските државјани Р.Х. (36), Ф.Т.Р. (37) и Л.П. (24) и М.Р. (28) од Андријевица, со престој во Данска, биле уапсени синоќа во Будва, под сомнение дека подготвувале извршување тешки кривични дела, најверојатно убиства, информираат тамошните медиуми.

Полициската управа официјално објави дека уапсените изнајмиле четири стана на различни локации во Будва.

Уапсените изнајмиле станови на повисоки катови, со цел, како што информираат од полициската управа, истите да имаат подобар преглед за извршување кривични дела.

Синоќа полицијата претресе неколку станови во згради во центарот на градот, на најфреквентните улици.

Полициските служби објаснуваат дека криминалистичката полиција во Будва, преку меѓународна полициска соработка со полицијата на Кралството Данска и со посредство на Интерпол, Подгорица, по неколкудневни набљудувачки активности во областа Будва, идентификувала три лица, дански државјани и едно лице со црногорско државјанство.

„Поради сомневање дека овие лица престојуваат во градот за да планираат и извршуваат најтешки кривични дела, во соработка со Вишото државно обвинителство во Подгорица и истражниот судија од Котор, како и службениците на Специјалното одделение за полиција, добиени се наредби за претрес на станови и изнајмени возила што ги користеле овие лица“, информираат од полициските служби.

Од спроведените претреси биле пронајдени повеќе средства за комуникација, пиштол со рамка и шест парчиња муниција, рачна радиостаница, одредена количина наркотици, како и дрон. Покрај тоа, во изнајменото возило е пронајдена одредена количина експлозив, како и детонирачки капачиња, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа2 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Македонија2 часа

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во кривичниот суд во Скопје, каде што треба да биде соопштена пресудата...

Свет3 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет3 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет4 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија4 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет15 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија18 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија20 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Досие