Контакт

Свет

Кои се несаканите ефекти од руската вакцина, зошто не се препорачува за трудници?

Објавено пред

Вакцината „Спутник V“, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство и со тоа стана првата регистрирана вакцина против коронавирусот во светот. Вакцината е базирана на платформа на хумани аденовирусни вектори, чии предности се безбедноста, ефикасноста и отсуството на долгорочни несакани ефекти.

Сепак, не секој може да ја прими вакцината против коронавирус.

Како што е наведено на веб-страницата stopkoronavirus.rf, вакцината не може да се дава на луѓе кои имаат туберкулоза, хепатитис Б и Ц, сифилис, ХИВ, тумор, акутен коронарен синдром, како и на лица кои имале мозочен удар во последната година. Исто така, оние кои планираат да имаат деца во следните три месеци треба да избегнуваат вакцина против коронавирус.

Бремените жени и доилките, како и луѓето кои се чувствителни на која било компонента на вакцината, не треба да се вакцинираат. Конечно, ако имате влошување на која било хронична болест, ќе мора да почекате да ви се смири здравствената состојба.

Луѓето кои патат од алергии можат да ја примат руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“, но не во фаза кога се манифестира болеста, изјави директорот на центарот „Гамалеја“, Александар Гинкбург.

Според експертите, луѓето кои хронично страдаат од алергии пред вакцинацијата, треба да направат анализа на одредени крвни параметри – Ц-реактивен протеин и нивото на имуноглобулин од класа Е.

„Ако тие два индикатори се во границите на нормалните вредности, тогаш тие дефинитивно треба да се вакцинираат, така што луѓето со алергиски болести ќе можат да се вакцинираат“, рече Гинзбург.

Кога бремените жени ќе можат да се вакцинираат?

Во моментов, на бремените жени не им се препорачува да се вакцинираат со вакцината против коронавирус.

Александар Гинзбург, директор на Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, на крајот на декември 2020 година изјави дека Центарот планира за месец до месец и пол, да достави пакет документи за тестирање на вакцината „Спутник V“ на деца и бремени жени до Министерството за здравство.

Гинзбург за Спутник прецизираше дека испитувањата на вакцината врз деца и бремени жени ќе започнат само кога Министерството ќе ги одобри документите.

Како и вакцината на Фајзер и Бионтек, руската вакцина „Спутник V“ нема да им се препорачува на овие категории на население во наредниот период.

Алкохол и вакцина

Во последниве недели се пишуваше многу за тоа дека луѓето кои сакаат да се вакцинираат со „Спутник V“ не треба да консумираат алкохол пред и по вакцинацијата.

Директорката на Федералната служба за фитосанитарен надзор на Руската Федерација (Роспотребнадзор), Ана Попова, изјави дека најмалку две недели пред имунизацијата е „апсолутно неопходно“ да престанете да пиете алкохол, како и дека 42 дена од првата инјекција е периодот на формирање на имунитет, така што во текот на тој период треба да се грижите за себе.

Александар Гинзбург, лекар, кој е на чело на Институтот Гамалеј каде што е развиена вакцината „Спутник V“, негираше дека станува збор за апсолутна забрана за консумирање алкохол, но дека е потребно разумно ограничување во овој поглед се додека организмот не формира сопствен имунолошки одговор на коронавирусната инфекција.

Тој посочи дека е важно да се воздржувате од алкохол најмалку три дена по секоја доза и дека прекумерната консумација на алкохол може да го оштети имунитетот и да влијае на ефективноста на секоја вакцина, не само на оние против коронавирусот.

Несакани ефекти

Како несакани ефекти по примањето на руската вакцина против коронавирусот, може да се појави благо чешање и црвенило на местото на убодот, краткорочно зголемување на телесната температура, како и чувство на слабост.

Пред вакцинацијата, лекарот ќе го прегледа пациентот кој сака да се вакцинира и ќе му ја измери температурата. Ако е повисока од 37 степени, имунизацијата ќе се одложи. По вакцинацијата, здравствениот работник ќе ја следи состојбата на пациентот во следните половина час.

Така, несаканите ефекти и процесот на следење на пациентот се исти како при примање на која било друга вакцина, не само онаа против коронавирусот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Фаучи: Во март почнуваме тестирање на вакцината на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид

Објавено пред

Во средината на март во САД почнуваат испитувања на вакцините развиени од лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид на коронавирусот, изјави Ентони Фаучи, советник во Белата куќа.

„Испитувањата почнуваат во средината на март“, рече имунологот на прес-конференција одржана во Белата куќа.

Засега, додаде Фаучи, нема да се прочува ефикасноста, туку само безбедноста и имуногеноста на производот, т.е. неговата способност да предизвика имунолошки одговор.

Тој рече дека првата фаза од испитувањето ќе се спроведе кај мал број луѓе.

Јужноафриканската варијанта според научниците е најзагрижувачка бидејќи покажа дека може делумно да се спротивстави на имунолошката заштита развиена по инфекција со вирусот или по примањето на вакцината.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на заразени. Таа додаде дека Србија продолжува со вакцинацијата и е прва по бројот на лица што примиле по две дози.

„Опуштени сме. Она што се случува се случува и во Израел. Луѓето се опуштија и мислат дека е готово. Апелираме до сите да станат сериозни и да вложат последни напори за да бидат безбедни“, рече Брнабиќ.

Таа исто така посочи дека мерките за викенд се заострени како потсетник на граѓаните дека треба да станат сериозни.

Во Србија во последните два дена се потврдени по повеќе од 3.000 нови случаи на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Објавено пред

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство во најновата промена на стратегијата за вакцинација.

„Времетраењето на отпорноста кон вирусот по инфекцијата е непознато, но истражувањата покажуваат дека единечна доза кај овие луѓе го зголемува имунитетот“, се вели во упатството.

Франција воведе слична политика претходно овој месец и италијанските политичари размислуваат да го следат истиот пат.

Шпанија веќе ги советуваше луѓето што немале тешка форма на Ковид-19 да чекаат шест месеци од дијагностицирањето пред да бидат вакцинирани.

Во Шпанија се вакцинирани околу 2,2 милиона граѓани од приоритетните групи, како што се корисници и вработени во домови за стари лица, лица над 80 години и медицински персонал во првите редови во борбата против коронавирусот. Од нив, 1,2 милиона добиле две дози.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија9 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија10 часа

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија13 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија14 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија14 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија15 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа15 часа

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа16 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет17 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет17 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет18 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија18 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет1 ден

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија1 ден

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија2 дена

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија2 дена

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 дена

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Досие