Контакт

Топ

Кривичниот суд: Техничкиот факултет во Битола не прифаќа да го изврши супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Објавено пред

Од Техничкиот факултет во Битола, каде што по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во с. Ласкарци, на 17.12.2021 година добиено е известување дека Факултетот не прифаќа да го изврши супервештачењето неопходно за затворање на доказната постапка по предметот и донесување првостепена пресуда, соопшти Основниот кривичен суд Скопје.

„Имено, по претходно изведени спротивставени вештачења на одбраната и Обвинителството, а пред сѐ за да се запази еднаквоста на оружјето што во евентауално жалбена постапка може да биде клучно при одлучувањето на второстепениот суд, издадена е наредба за супервештачење. Но, од надлежниот Технички факултет во Битола предметот е вратен со образоложение дека лиценцираните вештаци за машинство се стручни само за енергетика и не може да вештачат моторни возила, а другите вешти лица веќе учествувале во претходното вештачење. По добивање на известувањето, судот стапи во контакт со Универзитетот во Штип и со Машинскиот факултет во Скопје, од каде што исто така е известено дека тие немаат доволно лиценцирани вешти лица за сообраќајни возила што претходно не учествуале во изведените вештачења“, велат од Кривичниот суд.

Овие наводи, како што додаваат од таму, на денешната главна расправа биле соопштени пред странките во постапката, кои воедно биле известени дека предметот е веќе испратен во Бирото за судски вештачења, кое има можност да формира тим од лиценцирани вешти лица и да го изготви супервештачењето.

„Потребно е да се напомене дека предметот во почетната фаза се водеше со забрзан интензитет со оглед дека стануваше збор за притворски предмет. Но, со оглед на пандемијата на Ковид-19, протоколот за работа на судовите во услови на пандемија, како и фактот дека Апелациониот суд во Скопје ја укина мерката притвор и ја замени со поблаги мерки за обезбедување присуство, некоиод насрочените расправи во текот на минатата година беа одлагани, единствено поради изолација на судечкиот совет и странките во постапката иако судот инсистира на забрзано темпо“, стои во писменото соопштение.

Надлежните додаваат дека во тектот на оваа година предметот се води според предвидениот интензитет, со што беа сослушани сите предложени и прифатени сведоци, оштетени и вешти лица.

„Преостанува само да се изведе и супервештачењето, со што доказната постапка ќе биде затворена и предметот ќе премине во фаза на завршни зборови и пресуда. Поради тоа, насрочени се термини за 25 јануари, како и за 3, 10, 15, 24 и 28 февруари 2022 година“, информираат од Основниот кривичен суд Скопје.

Македонија

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Објавено пред

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец, СЈО, Републичкото обвинителство и Владата, а кои се водат за 1,5 милион евра, што бизнисменот Јордан Орце Камчев си ги бара назад. Нејзиниот адвокат и син, Лазар Јанев, побара од судот за следното рочиште да упати барање до затворот „Идризово“ за спровод на следното рочиште. Во однос на прашањето зошто се тужени државните институции, одговор нема ниту Сашо Дуковски, застапник на Боки 13. Рочиштето се одложи и ќе продолжи во средината на февруари.

„Тужената има желба да присуствува на рочиштето, но не е дозволено зошто нема барање од судот. Бараме за наредното судско рочиште тоа да биде направено“, рече Јанев, а судијата укажа за можно одолжување на постапката.

„Доколку се обезбедува лице во постапка, морам да посочам дека може да се одолжува постапката и големи се трошоците“, рече судијата.

Адвокатот Дуковски смета дека судењето допрва ќе почне кога ќе се одржи следното рочиште. Нему не му е јасно како бизнисменот Камчев го тужи СЈО, институција што не постои.

„Имаше процесни недостатоци и од тие причини денешното рочиште се одложи за 14 февруари. Видовте дека имаат некаква си изјава од страна на тужителот (Камчев) дека го повлекува тужбеното барање кон четвртотужениот и третотужениот (Милески-Кичеец), кој ја призна вината во кривичната постапка, со кој факт ние првпат денеска се запознавме. Инаку, денешното рочиштето не се одржа. Немаше процесни услови. Се одложи. За тоа во кое својство Камчев ги тужи непостојното специјално јавно обвинителство, Републичкото обвинителство, Владата, Дукоски вели: Тоа е опасно непознавање и за мене. Мислам дека сум долго време адвокат, но тоа е опасно непознавање за мене, а исто така не ми е јасно како може да тужи институција, орган што во моментот на поднесување на тужбата не постои. Секако, мислам на СЈО. Не знам, тоа ќе треба да го прашате него или неговиот полномоштеник, имаат нивна теорија, ние имаме своја теорија за тоа дали може или не може да има тужба“, вели Дуковски.

Поради недоволен број копии од поднесоци на тужените, тужителот и на правобранителот, рочиштето се одложи. На сите им е даден рок од три дена да ги достават сите поднесоци во доволен број примероци по што закажа ново судење.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонската Влада во вторник ќе допатува во Софија

Објавено пред

Владата на Северна Македонија доаѓа во Софија следниот вторник, 25 јануари, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, коментирајќи дека постои можност да биде направено нешто што не се случило во последните 30 години.

„Треба да се договориме за воспоставувањето на железничката линија помеѓу Софија и Скопје во најкус можен рок, да утврдиме како да се патува побргу со автомобил, како навистина да има половина час лет, да стане збор за културниот календар, како и координацијата на образовните програми“, рече Петков.

Бугарскиот премиер додаде дека ќе се направи реален план за целите и постигнувањата во наредните шест месеци.

Петков неделава го посети Скопје остварувајќи голем број средби со државниот врв. Од двете страни посетата беше оценета како успешна.

Прикажи повеќе...

Македонија

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Објавено пред

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион евра. За тоа, адвокатот на Кичеец до судот достави изјава со потпис од Камчев. Таа не е нотарски заведена, а судот ја прифати.

„Изјава од тужителот, со која вели дека нема да има никакви побарувања од третотужениот Зоран Милески, наведе адвокатот Владимир Медарски, заменик на адвокатот Александар Новаковски, кој го застапува Кичеец.

На судењето од затворот „Идризово“ не беа спроведени Катица Јанева и Бојан Јовановски, кои се тужени. Нив ги застапуваат адвокатите Лазар Јанев и Сашо Дуковски.

Катица Јанева и Бојан Јовановски-Боки 13, но и Зоран Милески-Кичеец, Владата, распаднатото специјално јавно обвинителство и Републичкото јавно обвинителство, се тужени од бизнисменот Орце Камчев во граѓанска постапка.

Бизнисменот има поднесено тужба преку која си ги бара тие 1,5 милион евра од случајот „Рекет“. Ова е прво рочиште за овој предмет. И тој не дојде во судот, а него го застапува адвокатот Александар Михајловски.

Нејасно е зошто во граѓанската постапка тужени страни се и СЈО, Републичкото обвинителство и Владата ако се има предвид дека Апелација ја потврди пресудата на Кривичниот суд, а со која за виновни се прогласени само Јанева, Јовановски и Кичеец, кој призна вина.

Торбата „луј витон“ од „Рекет“, во која Камчеви тврдеа дека имало милион евра, остана непронајдена. За неа се тврдеше дека содржела милион евра за кои имаше претпоставки, но не се докажа каде завршиле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија2 часа

Македонската Влада во вторник ќе допатува во Софија

Владата на Северна Македонија доаѓа во Софија следниот вторник, 25 јануари, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков, коментирајќи дека постои можност да биде...

Македонија2 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија4 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија4 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет5 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет6 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа6 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија23 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија24 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Досие