Контакт

Европа

Макрон: Терористите нема да ја поделат Франција, темнината нема да победи

Објавено пред

Човекот којшто го уби наставникот  затоа што им покажал на студентите карикатурите на пророкот Мухамед  „гаѓал“ на слободата на изразување, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

„Еден граѓанин беше убиен затоа што бил учител и затоа што предавал слобода на изразување“, рече Макрон во близина на училиштето во предградието на Париз, кадешто беше убиен професорот. Макрон го карактеризираше нападот како исламистички тероризам.

„Целата земја стои зад своите учители. Терористите нема да ја поделат Франција, темнината нема да победи”, рече тој.

Човекот којшто вчера беше убиен од напаѓач во предградијата на Париз, бил предавач во средно училиште и на час им покажувал на децата карикатури на пророкот Мухамед, објави претходно Ројтерс.

Полицијата го уби напаѓачот, а француските медиуми објавија дека осомничен е 18-годишен Чеченец, роден во Москва. Таа информација не можеше да се потврди веднаш, пренесува АП.

Низа насилни напади од исламистички екстремисти беа пријавени во Франција во последните неколку години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Објавена снимка пред Нотр Дам, луѓето бегаат од напаѓачот

Објавено пред

На социјалните мрежи беше објавено видео по нападот во Ница во кој беа убиени три лица.

На видеото се гледа како луѓето бегаат од напаѓачот кај катедралата Нотр Дам.

„Бев присутна непосредно пред првите пукања, човекот се засолни во # НотрДам, потоа пристигнаа многу полицајци, тој се обиде да избега од # катедралата, а полицијата го застрела“, пишува покрај видеото.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Се работи и на трета руска вакцина, масовна вакцинација до крајот на годинава

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските вакцини против Ковид-19 се безбедни и ефикасни.

„Најважно е дека вакцината мора да биде безбедна и ефикасна. Двете од овие барања се исполнети и во двата случаја”, рече Путин и додаде дека на пат е и трета.

Рускиот претседател истакна дека очекува масовната вакцинација во Русија да започне до крајот на 2020 година, пренесе агенцијата „Тасс“.

„Вакцината ќе биде доставена до сите региони. Се надевам дека ќе можеме да започнеме масовна вакцинација до крајот на годинава“, рече тој на инвестицискиот форум „Русија повикува“.

Првата земја што ја добила руската вакцина е Белорусија, додаде Путин.

Прикажи повеќе...

Европа

Турција го осуди нападот во Ница

Објавено пред

Турција остро го осуди нападот што се случи денеска во црквата Нотр Дам во францускиот град Ница.

Во соопштението на Министерството за надворешни работи се наведува дека Турција чувствува солидарност со францускиот народ против насилството и тероризмот, пренесува „Ројтерс“.

Во Франција, три лица загинаа во терористички напад во Ница денес, од кои едното беше обезглавено, додека во посебен инцидент полицијата уби вооружен напаѓач кој им се заканувал на минувачите во Авињон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија2 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија3 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет3 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија5 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија5 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет5 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија6 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија6 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа16 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија16 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија16 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија18 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет19 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија23 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија23 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија24 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија24 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија1 ден

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија1 ден

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие