Контакт

Македонија

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Објавено пред

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот на групата „Јавна соба“ со иницијали Д. К. од Скопје и на еден од администраторите на групата со иницијали М. П. од Скопје. Во текот на истрагата преостанува да се утврдат другите лица што имале администраторски и модераторски улоги во групата, информира полицијата.

Со нив е извршен службен разговор, а во текот на утрешниот ден, во соработка со надлежниот јавен обвинител од ОЈО, ќе се направат дополнителни консултации и ќе бидат презентирани доказите со кои располага МВР. Од страна на МВР ќе бидат направени дополнителни анализи на содржината што беше споделена во групата, со цел утврдување други нелегални активности и сторители, и тоа во согласност со Кривичниот законик. Паралелно на ова, МВР во соработка со „Телеграм“ презема активности за затворање на групата и добивање други релевантни докази од интерес на истрагата. МВР апелира до членовите на групата да ја напуштат на своја иницијатива, се наведува во соопштението.

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, претходно информира дека засега утврдиле оти групата броела 8.000 члена, а биле откриени вкупно 800 фотографии и видеа, главно од „Фејсбук“, „Инстаграм“, но и приватни фотографии и видеа.

Македонија

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Објавено пред

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во раководењето со Министерството за труд и социјална политика. Ваквата одлука на Владата следува кога Собранието викендов ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата технички министер.

„Во согласност со Законот за организација и работа на органите на државната управа, во делот 4, што го уредува раководењето со органите на државната управа и нивни меѓусебни односи, се вели дека заменикот го заменува министерот во случај кога тој е отсутен или кога поради болест и други причини не е во можност да ја врши својата функција, со сите негови овластувања и одговорности во раководењето“, соопштија од Владата.

Мизрахи беше разрешена по барање на техничкиот премиер, Оливер Спасовски, поради тоа што ексминистерката држеше прес-конференции пред табла на која пишуваше Република Македонија. Според Спасовски, Мизрахи не го почитувала Уставот и ги ставила партиските над државните интереси.

Прикажи повеќе...

Македонија

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Објавено пред

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно побргу, со оглед дека двете земји ги исполниле условите за почнување преговори со Европската Унија.

ЕК очекува дека почнувањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија би можело да се случи пред самитот на ЕУ и Западен Балкан, кој е најавен за мај во Загреб. Портпаролката на еврокомесарот за проширување и соседска политика, Ана Писонеро, истакна дека Комисијата смета оти и двете држави ги исполниле критериумите за почнување преговори.

„Комисијата останува на ставот и препораката да се отворат преговорите што е можно побргу затоа што и двете држави го направија тоа што беше побарано и продолжија со реформите“, рече Писонеро, пренесува „Танјуг“.

Таа додаде дека ЕК е подготвена и се надева дека тоа може да се случи пред самитот на ЕУ и Западен Балкан во Загреб, но не може да предвиди како земјите членки ќе го третираат прашањето. На неформалната средба на ЕУ со лидерите на Западен Балкан во неделата, претседателот на ЕК, Урсула фон дер Лаен, истакна дека е во интерес на ЕУ да ги приближи двете земји до Брисел нарекувајќи го тоа приоритет на Комисијата.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави на конференцијата за безбедност во Минхен дека доколку резултатите од вонредните извештаи на ЕК за Северна Македонија и Албанија се позитивни, тој ќе го поддржи почетокот на преговорите на ЕУ со Скопје и Тирана. Вонредни извештаи за напредок на Северна Македонија и Албанија се очекуваат на почетокот на март.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Чулев: Спасовски треба да одговори дали има тонски записи од ПИ-мерките за „Рекет“

Објавено пред

Тројца службеници од МВР по налог на Обвинителството ги спровеле посебните истражни мерки за случајот „Рекет“, потврди техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев.

На прашањето дали во Министерството има тонски записи од посебните истражни мерки, Чулев вели дека одговор треба да даде поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

„Ги проверив информациите во однос на наведените три лица што беа објавени во јавноста. МВР по налог на Обвинителство ги реализирало ПИ-мерките, и тоа – следење комуникации и физичко следење јавен простор со примена на технички мерки. Сите материјали од ПИ-мерките му се предадени на тогашниот министер Оливер Спасовски, а тој ги предал на Основното јавно обвинителство преку ОЈО до судијата на претходна постапка. Во согласност со внатрешните процедури и законот, МВР не е овластено и не смее да чува копија од доказниот материјал од ПИ-мерките. Целокупниот метријал е доставен до ОЈО и моментно во МВР не се чуваат копии. Ве упатувам во однос на прашањето дали постојат тонски записи од примената на ПИ-мерките да го прашате претходниот министер Оливер Спасовски или Основното јавно обвинителство“, рече министерот Чулев.

ВМРО-ДПМНЕ побара внатрешна ревизија за службениците од МВР што ги спровеле ПИ-мерките за „Рекет“ за да се утврди дали постојат тонски записи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија2 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион2 часа

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет3 часа

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија3 часа

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија3 часа

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Македонија5 часа

(Видео) Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Рекет“, Јовановски и Јанева беа против

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска јавноста да не ги слуша снимките...

Регион5 часа

Вучиќ најави дека парламентарните избори ќе ги распише на почетокот на март

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најави дека ќе ги распише парламентарните избори во Србија на почетокот на март. „На почетокот на...

Свет7 часа

Три жртви во невремето во Велика Британија

Бројот на загинатите во невремето Денис, кое ја зафати Велика Британија, се искачи на три лица кога е пронајдено телото...

Регион7 часа

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот...

Економија7 часа

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет7 часа

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на...

Македонија19 часа

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија21 час

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија24 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ1 ден

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија1 ден

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија1 ден

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија1 ден

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Досие