Контакт

Македонија

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

Објавено пред

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела Меркел пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел.

Според „Дојче веле“, таа во Бундестагот се осврна на темата за проширување на ЕУ со Северна Македонија и Албанија и се изјасни во прилог на давање европска перспектива на Северна Македонија и на Албанија.

„Германија чувствува посебна приврзаност кон земјите од Западен Балкан и сака да ги приклучи кон ЕУ. Мораме да си стоиме на дадените ветувања кон овие земји зашто тоа ќе значи и обезбедување стабилност и благосостојба на самата ЕУ“, истакна Меркел.

Сепак, шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот не се добри, смета таа, кога вчера францускиот претседател, Емануел Макрон, порача дека Северна Македонија и Албанија ќе треба уште малку да причекаат за почеток на преговорите со ЕУ образложувајќи го својот став со потребата од реформи на ЕУ и на преговарачкиот процес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Зоран Заев е добитник на Меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во Народниот театар Сараево на 27 ноември, со почеток во 20 часот.

„Зоран Заев не само што значително ги подобри односите во регионот на Западен Балкан, туку покажа силно политичко лидерство во контекст на порешително зближување со Европската Унија и НАТО. Комитетот не може да знае како ќе изгледа политичката биографија на Зоран Заев следната година. Ова не беше можно и во однос на претходните лауреати кои ги заклучија наградите тогаш кога им беа доделени, но напорите, иницијативите и резултатите на Заев во 2019 година несомнено ќе бидат забележани како позитивни и историски ценети“, е ставот на Комитетот.

Меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ е најзначајно независно граѓанско признание во БиХ, воспоставена во 2005 година со цел меѓународна промоција на Сараево и Босна и Херцеговина, нејзината култура и разновидна етнонационална структура.

Наградата го носи името на основачот на Сараево, Иса-бег Исаковиќ, кој во 1462 година го втемелил градот на приципите на еднаквост, мултикултуралност и мултирелигиозност.

Добитници на оваа награда се турскиот претседател Реџет Таип Ердоган во 2012 година, австрискиот претседател Хајнц Фишер во 2013 година, словенечкиот претседател Борут Пахор во 2014 година и хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ во 2015 година.

Добитник на оваа награда во 2016 година беше и поранешниот претседател Ѓорге Иванов, со освоени 15 гласови, во конкуренција на поранешниот турски премиер Ахмет Давутоглу и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата за Албанците: ДУИ и Асим Муса ја заборавија болницата во Гостивар

Објавено пред

Алијансата за Албанците одржа прес-конфенција во гостиварската болница со цел да покаже во каква состојба е и да ги потсетат Владата и Министерство за мизерната состојба на оваа здравствена установа.

„Оттука ја потсетуваме и албанската владејачка партија во какви услови работат вработените во оваа болница, а исто така и какви услуги примаат пациентите од оваа болница нагласувајќи дека мнозинството се Албанци. Здравствената услуга не значи само персонал на соодветни и стручни лекари, туку и соодветна инфраструктура, како и опрема и инструменти што ќе им овозможи на пациентите точно и побрзо дијагностицирање. За тоа што се случува во оваа болница зборуваат и самите пациенти и сликите што излегуваат од оваа болница, каде што постои страв дека може да се заразите од нечистотија. Повеќето граѓани на Гостивар се праќаат на лекување во скопските клиники, каде што знаеме колкави се трошоците за нив.

Ја потсетуваме јавноста, но и албанската владејачка партија, Владата и министерот за здравство, дека во времето кога Арбен Таравари беше министер, проектот за реконструкција на гостиварската болница беше составен дел на владината програма. Затоа, денес ги прашуваме тие што се фалат дека работат и секогаш излегуваат во пресрет на потребите на граѓаните – каде го однесоа и што направиле со овој проект, кој требаше да ги подобри како условите за пациентите така и на вработените“, велат од партијата.

Тие им се заблагодарија на сите донатори, особено албанската дијаспора, која никогаш не престана да донира за оваа болница, само за да се ублажи сериозната состојба што постои во оваа болница. „Донаторите се грижат повеќе за граѓаните отколку Министерството, кое парите со кои го полнат нивниот буџет преку даночните обврзници се обврзани да ги вратат преку добрите услуги во јавните установи. Што се однесува до досегашната работа на градоначалникот Таравари, нема потреба да се зборува многу бидејќи сè е на виделина, но сепак вреди да се напоменат неколку реализирани проекти; 17 км канализација, 12 км водовод, 11 км асфалтирани патишта, 4 градинки, 14 детски игралишта, 3 современи фудбалски стадиони, 2 центри за кучиња скитници, 2,2 милиона евра исплатен долг за само две години владеење имајќи ги предвид сите пречки преку Советот на Општината на токму тие луѓе што денес се жалат дека ништо не е сторено за овие две години. Затоа, нагласуваме дека граѓаните не може да се манипулираат затоа што се свесни и ги чувствуваат сите овие промени во Гостивар“, велат од Алијансата за Албанците.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Маричиќ: Мицкоски доживеа дебакл на самитот на ЕПП

Објавено пред

На самитот на Европската народна партија во Загреб се случи целосен меѓународен пораз на лажните и лицемерни политики на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Не само што се покажа дека едно зборува пред граѓаните, а друго надвор од државата, туку и јавно, пред камерите, на клучните стратешки теми Мицкоски доживеа дебакл. Тоа е очкувано затоа што Мицкоски нема свој став, туку работи под диктат на Никола Груевски, изјави Бојан Маричиќ, претседател на Комисијата на СДСМ за европски прашања.

Според него, дури и Европската народна партија, каде што членка е ВМРО-ДПМНЕ и има право на глас, во донесената резолуција од загрепскиот самит констатира дека ЕУ со неносењето одлука за почеток на преговорите направила историска, геостратешка грешка.

„Тоа е потврда дека ние ги направиваме реформите што беа потребни, дека сè што требаше испорачавме, но дека одлуката на ЕУ е поради внатрешни проблеми во самата Унија, како што потврдија и највисоките челници на ЕУ.

Оваа резолуција е врела шлаканица за Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, кои виновници бараа внатре во земјата. Се покажа уште еднаш дека целиот демократски свет ги препознава реформите и успесите, дека сите важни фактори и претставници во ЕУ се за тоа да почнеме преговори, само Мицкоски навива против напредокот на нашата татковина во евроинтеграциите“, додаде тој.

Според Маричиќ, радоста на Мицкоски дека биле во право оние што ја блокирале нашата земја очигледно заврши неславно и тоа на негов терен.

„Додека дома Мицксоки вели дека не го признава уставното име на државата, граѓаните видоа дека нема проблем неговата ВМРО-ДПМНЕ во Европската народна партија да биде претставничка од Република Северна Македонија. Самитот во Загреб го разоткри целиот лажен патриотизам, го разоткри целото лицемерство на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

На самитот на Европската народна партија, Мицкоски го поддржа договорот со Бугарија за кој велеше дека е штетен за националните интереси, ги призна уставното име и договорот од Преспа. Мицкоски се премисли за сè за што зборуваше во изминатите две години и го одрече за две минути. Толку од искреноста, честитоста и доследноста во ставовите за кои зборува Мицкоски. Затоа, граѓаните на 12 април ќе го казнат неговиот нечесен и лицмерен однос и ќе пoтврдат дека државата е на прав пат“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Зоран Заев е добитник на Меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија2 часа

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија3 часа

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија6 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија7 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија8 часа

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија9 часа

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија9 часа

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет10 часа

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет10 часа

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија10 часа

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Македонија23 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија1 ден

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа1 ден

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија1 ден

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија1 ден

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија1 ден

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија1 ден

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Досие