Контакт

Свет

Милион луѓе уапсени на границата меѓу САД и Мексико

Објавено пред

Еден милион луѓе се приведени во САД на границата со Мексико од октомври 2018 година досега, што е највисока цифра за 12 години, изјави шефот на американската гранична полиција.

„Операциите на југозападната граница на САД достигнаа речиси еден милион за фискалната 2019 година, што заврши кон крајот на септември”, изјави Марк Морган на прес-конференција во Вашингтон.

САД во 2019 година се соочуваат со нелегален влез од Мексико, пред сè граѓани на централна Америка кои бегаат од насилство и сиромаштија. Тој прилив предизвика криза на границата со преполни центри за прием и очајни санитарни услови. Приведувањата на границата достигнаа врв од 144.000 во мај. Оттогаш, бројот на приведени се намали на 52.000 во септември.

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп, која дава приоритет во борбата против нелегалната имиграција, гради ѕид  по должина на границата со Мексико од 3.200 километри. Вкупно, 115 километри се опремени со нов безбедносен систем кој вклучува физичка бариера, осветлување и патишта за патролирање, рече Марк Морган. Тој додаде дека до 2020 година, кога Трамп ќе излезе на гласање за втор мандат, очекува тој систем да биде продолжен на 700 километри од границата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Eксплозии и пукање во Сирија, еден ден по договорот за прекин на огнот

Објавено пред

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел Ајн во североисточна Сирија, на само еден ден по договорот меѓу Турција и САД за прекин на огнот на пет дена.

Главна цел на договорот е да им се овозможи на курдските сили да се повлечат.

Според информации од Ројтерс, во градот Сејланпајнер, оддекнувале експлозии на гранати и се слушало пукање од автоматско оружје.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и американскиот потпретседател Мајк Пенс вчера во Анкара постигнаа договор за преки на огнот во северна Сирија на пет дена.

Прикажи повеќе...

Свет

За Сирија прекинот на огнот е неодреден

Објавено пред

Советничката на сирискиот претседател, Бурина Шабан, синоќа оцени дека договорот за прекин на огнот на североистокот од Сирија е неодреден. Таа истакна дека Дамаск не може да прифати нов Курдистан во Сирија.

Шабан додаде дека Дамаск ќе преземе „важни чекори“ со Сириските демократски сили, предводени од Курдите, но дека има уште прашања што не можат одеднаш да бидат решени, пренесуваат британските медиуми.

Турција и САД синоќа договорија петдневно примирје на североистокот од Сирија, за на курдските сили да им се дозволи да се повлечат, по што операцијата „Извор на мирот“ во целост ќе биде прекината. Тоа во текот на разговорите во Анкара го договорија американскиот потпретседател Мајк Пенс и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Турција на 9 октомври, два дена по одлуката на Доналд Трамп за повлекување на американските војници од североистокот на Сирија, ја почна операцијата „Извор на мирот“ на северот од Сирија, долж нејзината граница, а ја почна со воздушни напади врз позициите на курдските сили.

За Анкара оваа операција е потребна за да создаде „тампон зона“ за заштита на турската граница, во која сириските бегалци ќе можат да се вратат од Турција.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Објавено пред

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на вчерашните протести е забележано најголемо насилство во изминатите години.

Мирните протести излегоа од контрола кога радикални сепаратисти почнале да палат автомобили и столици во кафулињата во монденската улица Рамбла де Каталунија во срцето на градот.

Полицијата се обидела да ги одвои демонстрантите од стотината приврзаници на крајната десница Шпанско единство, што ескалирало со насилство.

Демонстранти од повеќе градови во Каталонија тргнаа во средата на протестен марш со намера до денеска да стигнат во Барселона, а синдикатите повикаа да се одржи генерален штрајк.

Протестите почнаа во понеделникот кога Врховниот суд во Мадрид осуди девет поранешни каталонски политичари и активисти на казни од девет до 13 години затвор, поради нивната улога во неуспешниот обид за прогласување независност на Каталонија во 2017 година.

Поранешниот потпретседател на каталонската влада, Ориол Жункерас, е осуден на 13 години затвор за бунт и злоупотреба на јавните фондови заради организирање на референдумот за независност на Каталонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Eксплозии и пукање во Сирија, еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел Ајн во североисточна Сирија, на само еден ден по...

Европа1 час

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет13 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион15 часа

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија16 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет16 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион17 часа

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија17 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија19 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија19 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ21 час

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија21 час

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ21 час

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија21 час

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа22 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија23 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа24 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион1 ден

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет1 ден

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа1 ден

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Досие