Контакт

Свет

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и треба Западен Балкан и на Западен Балкан му треба ЕУ“.

dobivaj vesti na viber

Тој го поддржа повторното покревање на процесот на интеграција, со осврт посебно кон земјава.

„За Северна Македонија, продолжува работата кон брзо изнаоѓање заемно прифатливо решение“ – истакна Мишел.

Изјавата доаѓа откако беше откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ што требаше да се одржи по Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел, на која требаше да се обратат францускиот претседател Емануел Макрон, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили да ги таргетираат центрите за одлучување во западните престолнини во случај на напад врз Белорусија, велејќи „не допирајте не и нема да ве допреме “, пренесува Хина повикувајќи се на Белта.

dobivaj vesti na viber

„Ако се осмелите да нападнете, како што планираат, на југот на Гомел или нафтената рафинерија Мозир, аеродромите во Лунинец или Брест, одговорот ќе биде веднаш. За една секунда! Имаме што да одговориме“, кажал Лукашенко.

Додал дека одговорот ќе биде недвосмислен, пишуваат агенциите.

Според нивните написи, бројни аналитичари изјавиле дека постои можност Белорусија официјално да и се придружи на Русија во војната.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Египет затвора дел од брегот на Црвеното Море по нападот на ајкула

Објавено пред

Египетските власти денеска затворија дел од брегот на Црвеното Море, откако туристка им подлегна на повредите по напад на ајкула во близина на Хургада.

dobivaj vesti na viber

Австријка (68), на која ајкула и ги скинала раката и ногата, починала во приватна болница во Хургада, соопштил неименуван египетски функционер, пренесуваат светските медиуми.

Од интерен документ од канцеларијата на гувернерот на Црвеното Море, според АП, египетските власти ќе го затворат брегот на три дена и ќе ги забранат сите поморски активности, вклучително и нуркање, сурфање на ветер и китинг, како и рибарски чамци.

На видеото кое е објавено на интернет се гледа како нападот на ајкулата е релативно блиску до брегот.

Поради оваа несреќа во следните три дена, почнувајќи од петок, на овој простор е забрането пливање, нуркање и риболов. Станува збор за дел кој е полн со популарни одморалишта, а самиот напад се случил недалеку од едно од нив, пишуваат медиумите.

Инаку, во Црвеното Море живеат над 40 различни видови ајкули, меѓу кои најзастапени се гребенските ајкули, но и црните и ајкулите Лонгманус.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Обилните врнежи предизвикаа големи поплави во Сиднеј

Објавено пред

Големи области на најголемиот град во Австралија се под вода поради обилните врнежи кои предизвикаа сериозни поплави во ниските области – при што нивото на водата достигна 1,5 метри во некои предградија, јавуваат тамошните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Државната служба за итни случаи на Нов Јужен Велс ги советуваше жителите да евакуираат неколку области, предупредувајќи дека дождот нема да престане барем до понеделник.

Медиумите јавуваат дека од почетокот на месецот во областа Сиднеј веќе наврнале четири пати повеќе дожд отколку што вообичаено паѓа во текот на целиот јули.

Австралиската метеоролошка служба предупреди дека нивото на водата во регионот би можело да се зголеми барем толку високо како што беше во март, кога големи делови од истите области на градот доживеаја сериозни поплави.

Велат дека водата над браната Варагамба веќе се излеала.

Метеорологот Џонатан Хау изјави за ABC дека во селото Менангл, околу 70 километри југозападно од Сиднеј, нивото на реката веќе достигнало 16,5 метри, нешто под рекордот од 16,8 метри постигнат во април 2022 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се, велат од СДСМ. Она што е...

Европа9 минути

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили...

Европа27 минути

(Видео) Египет затвора дел од брегот на Црвеното Море по нападот на ајкула

Египетските власти денеска затворија дел од брегот на Црвеното Море, откако туристка им подлегна на повредите по напад на ајкула...

Европа35 минути

(Видео) Обилните врнежи предизвикаа големи поплави во Сиднеј

Големи области на најголемиот град во Австралија се под вода поради обилните врнежи кои предизвикаа сериозни поплави во ниските области...

Македонија1 час

Ковачевски на средба со Мицкоски за предлогот на француското претседателство

Во рамки на широката консултација која започна да се реализира веднаш по добивањето на европскиот предлог, премиерот Димитар Ковачевски, денеска...

Македонија1 час

Седница на Советот за безбедност за францускиот предлог

Денеска како што е соопштено во Кабинетот на претседателот ќе се одржи седница на Советот за безбедност. На дневен ред...

Македонија11 час

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија13 часа

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...

Македонија17 часа

Маричиќ: Имаме шанса за европска интеграција со чист македонски јазик и идентитет, без никакви условувања

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека со францускиот предлог имаме...

Македонија18 часа

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог

Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, напиша на Фејсбук премиерот Димитар Коавечвски. „Сакам да бидам кристално...

Македонија19 часа

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство

Поранешниот македонски претседател – Ѓорге Иванов повика да се отфрли францускиот предлог за кој смета дека е дел од подли...

Македонија21 час

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија22 часа

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет23 часа

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ24 часа

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет24 часа

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Свет1 ден

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија2 дена

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион2 дена

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...