Контакт

Европа

Напад во Париз – убиец му пресече глава на маж извикувајќи „Алаху Акбар“

Објавено пред

Француската полиција застрела човек кој нападнал друго лице со нож во близина на Париз и му ја отсекол главата, соопшти полицијата.

Француски антитерористички обвинител изјави дека го истражува нападот што се случил во населбата Конфлан Сен-Онорин, предградие северозападно од Париз.

Друг полициски извор рече дека сведоците го слушнале напаѓачот како вика „Алаху Акбар“ или „Бог е голем“ .Француските медиуми пишуваат дека жртвата била наставник во блиското училиште, а напаѓачот бил родител на ученик.

Полицијата не ги потврди обвинувањата.

Европа

Во Австрија рекордни 4.453 новозаразени со коронавирус, 29 починати

Објавено пред

Денес во Австрија беше поставен нов рекорден број на нови случаи на коронавирус, бидејќи во последните 24 часа се регистрирани 4.453 нови инфекции.

Исто така забележан е најголем број смртни случаи на дневно ниво – починале 29 лица, така што вкупниот број на смртни случаи достигна 1.056.

Од почетокот на епидемијата во Австрија, 94.904 лица биле тестирани позитивно на коронавирус.

Заради драматичното зголемување на бројот на нови пациенти, австриската влада се подготвува да преземе нови мерки и се шпекулира дека може да го следи примерот на соседна Германија и повторно да воведе локдаун, но овојпат „лесна“ варијанта, во која продавниците ќе останат отворени, но не и угостителските објекти.

Прикажи повеќе...

Европа

Белгија на работ од здравствен колапс

Објавено пред

Белгија би можела да побара меѓународна помош поради огромното зголемување на бројот на заболени од коронавирус, како и на хоспитализираните, предупреди епидемиологот Пјер Ван Дам.

Во моментот, 6.000 пациенти заразени со корона се хоспитализирани во белгиските болници, а бројот на хоспитализации се удвојува на секои осум дена.

Само во средата, на 28 октомври, хоспитализирани се 743 лица, додека бројот на новоинфицирани за 24 часа надминува 18 илјади.

„Зголемувањето на инфекцијата со коронавирус и хоспитализацијата ги надмина обидите на владата да го спречи ширењето, а здравствената заштита во земјата може да пукне во рок од десет дена“, предупреди Ван Дам.

Ван Дам, кој е професор по медицина на Универзитетот во Антверпен, додава дека Белгија ќе мора да ја распореди војската и да повика на меѓународна помош затоа што пандемијата на коронавирус продолжува да го турка националниот здравствен систем кон работ на колапс.

Федералниот министер за здравство Франк Вандербрук вели дека строгите мерки за затворање на земјата ќе мора да останат во сила повеќе од еден месец.

„Мерките што се на сила во моментов ќе треба да траат најмалку осум недели. Ќе бидеме долго во ова, ова е тежок маратон“, заклучи Вандербрук.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Франција сите деца постари од шест години мора да носат маски на час

Објавено пред

Сите деца постари од шест години низ цела Франција ќе мора да носат маски на час, изјави францускиот премиер Жан Кастекс.

Кастекс му рече на парламентот дека новите мерки се потребни за заштита на децата, учениците и родителите.

Маските досега мораа да ги носат деца постари од 11 години.

Франција влегува во нова блокада, што синоќа ја најави претседателот Емануел Макрон. Сепак, училиштата ќе останат отворени за време на заклучувањето.

Рестораните, кафулињата и деловните активности што не се од есенцијална важност ќе бидат затворени најмалку до 1 декември. Кастекс рече дека од работодавците ќе биде побарано нивните вработени да работат од дома најмалку пет дена во неделата.

„Ние мора да продолжиме да работиме што е можно повеќе, но секако со санитарни услови за да спречиме ширење на вирусот“, рече тој, пренесува АФП.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Тој со Брза помош...

Економија2 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија2 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет2 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија4 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија5 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет5 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија5 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија5 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа15 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија16 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија16 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија18 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет19 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија22 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија23 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија23 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија23 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија1 ден

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија1 ден

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие