Контакт

Европа

Напад со нож во Германија, четири лица се повредени

Објавено пред

Четири лица се повредени синоќа во напад со нож во западниот германски град Оберхаузен, јавуваат германските медиуми. Осомниченит е уапсен, пренесува „Ројтерс“.

Германскиот протал WAZ наведува дека повредените се во критична состојба и се на интензивна нега.Наводно, еден од повредените е во критична состојба.Напаѓачот е повреден и хоспитализиран.

Портпаролот на полицијата, Кристоф Викхорст, не даде информации за мотивите на злосторството. Тој потврди дека повредените во нападот имале рани од нож. Полицијата во Оберхаузен побара помош од колегите од Есен за да се обезбеди местото на злосторството. Истрагата е во тек.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Од 19 декември нови ограничувања на австриската граница

Објавено пред

Новите ограничувања за влез во Австрија по престојот во една од таканаречените корона ризични земји ќе стапат на сила на 19 декември, соопшти МВР.

Мерката според која сите оние што се враќаат од земји со голем број на заразени лица, односно со двонеделен број на заразени лица над 100 на 100.000 жители, мора да биде во десетдневен карантин, ќе важи до 10 јануари.

Прекинувањето на десетдневниот карантин, според одлуката на Владата, е можно само по пет дена со негативен ПЦР-тест.

Министерството посочува дека задолжителниот карантин важи само за лице кое се вратило од патувањето, но не и за другите членови на семејството, иако тие живеат во исто домаќинство.

Со оваа мерка, австриската влада сака да ги спречи граѓаните од Западен Балкан и Турција да патуваат во нивните земји на потекло за време на божикните празници.

Острите мерки се однесуваат на сите, без оглед дали се австриски државјани или странци, велат од Министерството.

Само прекуграничните работници, како и лицата кои морале да патуваат поради работа, се ослободени од мерката задолжителен карантин, бидејќи сите соседни земји на Австрија се сметаат за корона ризични земји.

Прикажи повеќе...

Европа

Фаучи ги предупреди Британците: Не испитувавте како ние, ќе имате последици

Објавено пред

Британските здравствени регулатори кои ја одобрија вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19 не ги проучиле податоците од испитувањето толку внимателно, тврди Ентони Фаучи.

Фаучи, кој е водечки американски епидемиолог, вели дека Велика Британија не била толку внимателна во испитувањето, како што направи американската Администрација за храна и лекови (ФДА) во својот преглед.

„Начинот на кој го прави нашата ФДА е вистинскиот начин“, рече Фаучи во интервју за „Фокс њуз“.

„Навистина многу внимателно ги испитуваме податоците за да и гарантираме на американската јавност дека ова е безбедна и ефикасна вакцина“, рече тој.

Тој изрази страв дека во спротивно тие ќе придонесат за веќе постоечко двоумење на многу луѓе да примат вакцина затоа што се загрижени за безбедноста или се загрижени затоа што започнавме премногу брзо, пренесува „Си-ен-ен“.

Фаучи рече дека е важно Американците да имаат позитивно чувство кон потенцијалната вакцина против Ковид-19.

„Имаме златен стандард за регулаторен пристап со ФДА. Велика Британија не го стори тоа толку внимателно и ги забрза работите за неколку дена”, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Објавено пред

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни проверки кои се неопходни, вакцинацијата може да трае повеќе од една година.

„Ќе ни треба време за попрецизна анализа на студијата за пуштање вакцини на пазарот и дури потоа ќе дадеме свое мислење, а потоа вакцината ќе биде доставена“, изјави во разговор за „Рајнише пост“ Томас Мертенс, претседател на Постојаната комисија за вакцинација на Институтот „Роберт Кох“, објави Хина.

Тој посочи дека надлежната институција во САД сè уште не дала дозвола за испорака, иако тие ја започнаа проверката многу порано.

Претседателот на Комисијата, кој дава препорака за вакцини во Германија, истакна дека вакцинирањето на германските граѓани ќе трае можеби цела следната година.

„Вакцинацијата не може да се направи за една година: ако вакцинираме 150.000 до 200.000 граѓани на ден, пет или шест дена во неделата, се разбира, под услов да ни бидат достапни вакцини, доаѓаме до заклучок дека ни требаат 100 дена за 15 милиони граѓани“, рече Мертенс.

Канцеларката Ангела Меркел изјави дека 60 до 70 проценти од населението треба да постигне имунитет на Ковид-19 или со вакцинација или со инфицирање и дека само тогаш владата може постепено да ги укине мерките како што е онаа што забранува приватни собири.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион50 минути

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Европа2 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет2 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет3 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа14 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет14 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија15 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија19 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија21 час

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија22 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија22 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет23 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион23 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Досие