Контакт

Свет

Научници од Флорида сметаат дека коронавирусот станал уште позаразен со мутацијата

Објавено пред

Научници од Флорида веруваат дека докажале дека коронавирусот мутирал и со тоа станал уште заразен, објави Си-ен-ен.

Тие посочија дека се потребни понатамошни истражувања за да се утврди дали мутацијата го променила текот на пандемијата, но се смета дека промените може да објаснат зошто вирусот толку широко се раширил во САД и Латинска Америка.

Станува збор за мутација којашто со недели ги загрижува научниците, пренесува Си-ен-ен. Научниците од Институтот Scripps Research во Флорида, во труд којшто сè уште не е рецензиран, тврдат дека мутацијата се однесува на протеинско шило, структура од надворешната страна на вирусот што го олеснува влегувањето во клетките.

Ако овие заклучоци се потврдат, тоа ќе биде првпат некој да покаже дека промените на вирусот значително влијаат на пандемијата.

Светската здравствена организација (СЗО) оваа недела објави дека досегашните мутации на коронавирусот нема да ја загрозат ефикасноста на идните вакцини.СЗО минатата недела објави дека мутациите не го олеснуваат пренесувањето на вирусот, ниту пак го прават поопасен.

Тим од Институтот во Флорида покажа дека благодарение на мутацијата D614G, вирусот има многу повеќе шила и тие стануваат постабилни што го олеснува продирањето во човечките клетки.

Свет

Трамп сакал да го продаде Порторико по разорниот ураган

Објавено пред

По катастрофалниот ураган Марија во Порторико, американскиот претседател Доналд Трамп разговарал за идејата за продажба на овој остров во 2017 година, откри за Њујорк Тајмс, Елејн Дјук, поранешна заменик началничка за национална безбедност, јави Си-ен-ен.

„Неговите идеи се посоодветни за бизнисмен отколку за претседател“, рекла таа.

Додала и дека продажбата на Порторико никогаш не била сериозно разгледувана откако Трамп ја предложил идејата.

Речиси три илјади луѓе ги загубија животите како резултат на невремето во 2017 година, а ширум остовот беше уништена мрежата за пренос на електричана енергија.

Трамп претходно ги обвини локалните власти во Порторико за злоупотреба на пари обезбедени од неговата администрација, а во ноември 2018 година Белата куќа го извести Конгресот дека претседателот не сака да испрати дополнителни средства за санација на штетите.

По невремето, Трамп негираше каква било грешка на неговата администрација и побара пофалби за реакцијата по ураганот Марија, оценувајќи дека станува збор за неверојатен и неоспорен успех.

Прикажи повеќе...

Европа

Суспендирана одлуката за воведување карантин за дел од Шпанија

Објавено пред

Шпанското судство ја суспендира одлуката за повторно воведување карантин за населението во Леида и околината.

Воведувањето карантин беше наложено од страна на локалните власти на провинцијата Каталонија, поради ширењето на коронавирусот.

„Судот на Леида одлучи да не ги потврди мерките преземени од локалните власти затоа што тие се против законот“, изјави Високиот суд на Каталонија. Оваа одлука за суспендирање на карантинот може да биде обжалена.

Локалните власти наредија 200.000 жители да бидат ставени во карантин поради повторното ширење на коронавирусот во тој дел од земјата.

По нагло опаѓање на бројот на заразени и мртви во Шпанија, која беше една од најпогодените земји во Европа, со повеќе од 28.400 смртни случаи, повторно се појавија жаришта на коронавирусот.

Зоната Леида особено ги загрижува локалните власти, а повторното појавување на епидемијата во областа веројатно се должи на пристигнувањето на сезонски земјоделски работници.

Прикажи повеќе...

Регион

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Објавено пред

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор.

Локалните портали пренесуваат дека во текот на вртењето пукнал столб од рингишпил на кој имало деца. Притоа осум деца се повредени, а според информациите на „Блиц“, три се во потешка состојба.

Сите тие биле пренесени во болницата во Сомбор и не се во животна опасност. Главно имаат фрактури, модринки и истегнувања, пишува soinfo.org.

Повеќе информации за случајот ќе бидат познати во текот на денот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија кои ќе завршат во среда. Од...

Регион29 минути

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион42 минути

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет1 час

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет2 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион2 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија3 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија16 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија17 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ17 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија17 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет20 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ23 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион24 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ24 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет1 ден

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет1 ден

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија1 ден

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион2 дена

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Досие