Контакт

Спорт

Новак Ѓoковиќ од Лондон за ,,Макфакс”: Наскоро ќе ја посетам Македонија

Објавено пред

Одговарајќи на прашањето на известувачот на ,,Макфакс” од Вимблдон, кога ќе ја посети Македонија со оглед дека често изјавува како просторот на поранешна Југославија за него е единствен, најдобриот тенисер на светот изјави:

,,Се надевам наскоро. Моментално поради обврските кои ги имам со семејството и натпреварувачките не знам колку има време реално да се случи тоа во скора иднина. Зависи во кој правец ќе оди мојата кариера во иднина. Ако ги намалам турнирите и ако се ослободи некој простор, би сакал да дојдам на Охридското Езеро, би сакал да го посетам Скопје, каде никогаш не сум бил. Би сакал да го обиколам целиот регион. Јас реално многу од тоа не сум видел, а имаме феноменални земји во секој поглед. Природа каква светот може само да посака. Дефинитивно би сакал да ја направам таа турнеја, можеби тоа ќе се спои со некој спортски или хуманитарен настан.

Со нашата Фондација Ѓоковиќ полека почнуваме да се шириме и надвор од Србија и се надевам дека ќе почнеме да работиме проекти и во регионот. Со Фондацијата сме насочени на предучилишна возраст и градење градинки, и се надевам дека ќе имаме можност и во Македонија да градиме и дека ќе имаме и некои спортски спектакли.

Спортот навистина има сила да ги спои луѓето, и да ги урне границите бидејќи спортот е и универзален јазик кој сите го разбираат. Така што низ спортот може да се влијае и на мирот во регионот и на меѓусебна почит и разбирање иако тензиите и понатака се големи, особено во одредени периоди од годината. Раните се уште се свежи од војната. Јас како спортист ја имам таа одговорност и се трудам да ја ширам таа позитивна порака. Фактот што некогаш бевме сите заедно во една земја доволно зборува колку сме блиски”, изјави Ѓоковиќ за Макфах.

Ненад Живановски©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Доминација на Леброн, Милвоки се газди на Истокот, Тејтум е во страшна форма (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс го добија дуелот на двете најдобри екипи во Источната конференција, Леброн Џејмс ги предводеше ЛА Лејкерс до победата на Њу Орлеанс Пеликанс, Зек Лавин постигна 41 поен за Чикаго во поразот од Оклахома, додека Џејсон Тејтум одигра уште еден брилијантен меч и беше назаслужниот за победата на Бостон Селтикс над Портланд Трејлблејзерс.

Најдобриот тим во лигата, Милвоки Бакс, гостуваа кај актуелните шампини Торонто Репторс. Демонстрираа тимска игра и забележаа победа 108:97.

Крис Мидлтон постигна 22 поени, Јанис Адетокумбо забележа 18 поени и 17 скока, а Ерик Бледсо имаше 15 поени и седум асистенции.

ЛА Лејекрс иако водеа во текот на целиот меч мораа да се помачат против младите играчи на Њу Орлеанс за да забележат победа. „Езерџиите“ славеа со 118:109. Лебдон Џејмс постигна најмногу поени на еден меч од почетокот на сезоната и го предводеше својот тим, кога веќе не ја доби вистинската помош од Ентони Дејвис кој погоди само шест пати од 21 обид од поле.

Џејмс забележа 40 поени, осум скока и шест асистенции, Дејвис забележа 21 поен и 14 скока.

Пеликанс ги предводеше поранешниот играч на Лејкерс Брендон Инграм со 34 поени, додека првиот пик од драфтот Зајон Вилијамсон уфрли 29 поени.

Бостон Селтикс славеа во Портланд со 118:106. Уште еден брилијантен натпревар одигра Џејсон Тејтум. Откако пред три дена против Лејкерс постигна 41 поен, крилниот играч на Бостон на Портланд им уфрли 36 поени. Кај Портланд се истакна Си Џеј Мекалум со 28 поени и 10 асистенции.

Чикаго загубија од Оклахома 122:124. Биковите во еден дел од натпреварот имаа негатива од 20 поени меѓутоа преку Зек Лавин и Коби Вајт се вратија во мечот дури и имаа шут за победа меѓутоа Лавин не успеа да постигне тројка.

Данило Галинари со 24 поени, односно Шеј Гилџус-Александер со 21 поен и 11 скокови ја предводеа Оклахома. Кај Булс се истакнаа Лавин со 41 поен и дебитантот Вајт со 35 поени.

Вајт на последните три натпревари постигнува најмалку 30 поени.

Резултати:

Индијана-Шарлот 119:80
Денвер-Детроит 115:98
Голден стејт-Сакраменто 94:112

Прикажи повеќе...

Спорт

Бускетс и Ракитиќ „удрија“ по клупските челници

Објавено пред

Барселона синоќа извлече поволен резултат на „Сан Паоло“ против Наполи (1:1), во првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите.

Антоан Гризман во 57 минута ја заврши школската акција на соиграчите Меси и Семедо. Резултатот за Барса е поволен но реваншот нема да биде лесен за Каталонците. Тренерот Кике Сетиен на располагање ќе има само тројца играчи во редот за врска (Ракитиќ, Артур и Де Јонг) бидејќи Серхио Бускет поради жолти картони е суспендиран, а Артуро Видал против Наполи доби црвен картон.

Против Наполи сигурно ќе ги нема Усман Дембеле, Луис Суарез и Серхи Роберто, а неизвесен е и настапот на Жорди Алба. За повредата на Џерар Пике клубот дополнително ќе се огласи.

Проблемите со недоволната широчина на ростерот по мечот со Наполи ја критикувале Бускетс и Ракитиќ.

„За жал, немам широк избор на играчи. Но така е планирано“, рекол Бускет чии зборови се упатени кон челниците на клубот.

„Така е одговорните го знаат ова. Ситуацијата е таква каква што е. Ние останатите ќе треба да се обединиме бидејќи реваншот е важен за нас“, ја поддржал изјавата на Бускетс, Иван Ракитиќ.

Барса и Наполи реваншот ќе го одиграат на 18 март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се враќа Стеф Кари

Објавено пред

НБА-ѕвездата Стеф Кари во ноќта помеѓу недела и понеделник ќе се врати во составот на Голден стејт вориорс.

Голден стејт сезонава има забележано само 12 победи и се наоѓа на последното место во НБА. За ваквиот резултат „најзаслужни“ се повредите на двајцата главни играчи, Клеј Томпсон и Стеф Кари.

Кари ја повреди дланката на левата рака на 30 октомври. По две операции и пауза од четири месеци тој доби дозвола од лекарите да се врати на кошаркарските терени.

Стеф во тимот на Голден стејт ќе се врати на натпреварот со Вашингтон визардс, кој ќе се одигра во Сан Франциско.

Еден од најдобрите шутери во историјата на НБА-лигата во кариерата има освоено три шампионски прстени со Вориорс.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион49 минути

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа1 час

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава1 час

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија3 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија3 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија4 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт13 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија16 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија16 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија20 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија20 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија22 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион22 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија1 ден

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Досие