Контакт

Свет

Нова студија открива колку трае имунитетот по прележувањето на Ковид-19

Објавено пред

Резултатите од новата студија пристигнаа, со што конечно е откриено колку долго трае имунитетот по инфекцијата со ковид-19. Студија објавена во списанието „Сајанс“ откри дека имунитетот на човечкото тело кон коронавирусот обично трае најмалку осум месеци по инфекцијата и потенцијално може да трае значително подолго, пишува „Вашингтон пост“. Студијата открива дека околу 90 проценти од пациентите кои учествувале во студијата поседувале долготраен и стабилен имунитет.

И покрај тоа што повеќе од една година го проучуваа научниците ширум светот, коронавирусот сè уште е обвиткан во превез на тајност и несигурност. Едно од најважните прашања што сè уште не добило дефинитивен одговор е – дали луѓето можат да се заразат со коронавирус повторно и колку брзо. Има случаи кога луѓе велат дека се заразиле со коронавирус по втор пат, но сите индикации се дека овие се ретки случаи. Според најновата научна студија, луѓето развиваат подолготрајна отпорност на вирусот по инфекцијата во повеќето случаи.

Анализата на примероци од крв од скоро 200 пациенти покажала дека повеќе елементи на имунолошкиот систем, не само антителата, продолжуваат ефикасно да го препознаваат вирусот и да реагираат на инфекцијата. Човечкото тело се чини дека се сеќава на напаѓачот и е во состојба да реагира на секоја средба со него во координирано дејство на антитела и Т-клетки.

Студијата објавена во „Сајанс“ доаѓа откако новата заразна варијанта на коронавирусот, која за прв пат беше забележана во Велика Британија, започна да се шири низ целиот свет. Научната заедница, сепак, верува дека овој нов вид нема да победи во судир со човечкиот имунолошки систем. Вработените во Центрите за контрола и превенција на болести во САД разгледуваат нова варијанта и работат на секвенционирање на неговиот геном за да им овозможат на научниците темелно да го проучат.

Авторите на студијата објавена во „Сајанс“ сметаат дека резултатите од нивното истражување можат да се применат на британскиот вид, на и на Ковид-19. Причината за оптимизмот лежи во фактот дека имунолошкиот систем напаѓа различни делови на вирусот, а мутациите успеале да променат само неколку делови.

Научниците се согласуваат дека вирусот може да го совлада природниот имунитет, или оној стекнат со вакцинирање, само доколку доживее голем број истовремени мутации. „Имунолошкиот систем има на располагање многу оружје. Ако се појави мутација што ќе неутрализира едно или две од нив, секогаш има други што можат да ја неутрализираат“, рече коавторот на студијата и научник од Институтот за имунологија во Ла Јола, Даниела Вајскопф.

Имунитетот кон вирусот се гради постепено, достигнува врв, а потоа почнува да опаѓа, но може да остане на одредено ниво подолго време. Вајскопф вели дека луѓето кои се заразиле со коронавирус и го совладале Ковид-19, исто така, имале стабилен имунитет на вирусот осум месеци по закрепнувањето. „Имунитетот не се намали понатаму. Врз основа на тоа, можно е имунитетот да трае уште многу месеци, па дури и со години“, додаде таа.

Во овој момент, невозможно е да се каже колку трае вкупно имунитетот. Невозможно е да се каже бидејќи вирусот речиси една година циркулира меѓу човечката популација, па затоа е невозможно да се добијат подолгорочни податоци. Најстарите примероци проучени во оваа студија се земени пред девет месеци.

Стенли Перлман, вирусолог од Универзитетот во Ајова, кој не бил вклучен во студијата, рече дека податоците од тоа се добредојдени, бидејќи оваа пролет се шушкаше дека имунитетот кон коронавирусот не трае особено долго. „Ова е поубедливо, добро изработено и ја поддржува тезата дека имунитетот ќе трае подолго“, рече тој. Перлман додаде дека е можно имуна личност да се зарази со вирусот, но не и да добие Ковид-19. „Луѓето ќе се заразат, но нема да влијае на нив“, додаде тој.

Студијата исто така открила дека десет проценти од луѓето губат имунитет на вирусот. Овој феномен сè уште не е објаснет, но човечкиот имунолошки систем е сложен механизам, а одговорот на имунитетот на инфекцијата варира од личност до личност. „Имунитетот што го добивате по природна инфекција значително се разликува“, рече коавторот на студијата Алесандро Сете, исто така од Институтот Ла Јола. „Ако имав Ковид-19, јас не би ги фрлал маските, не би одел на забави. Луѓето сè уште треба да постапуваат одговорно. Тоа е како да возите автомобил каде сопирачките работат 90 отсто од случаите“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Могадиш: Најмалку 20 мртви во експлозија на автомобил-бомба

Објавено пред

Најмалку 20 лица загинаа, а 30 се повредени вечерва во експлозија на автомобил-бомба пред ресторан во близина на пристаништето во сомалиската престолнина Могадиш, соопштија здравствените власти.

Очевидци изјавија дека по експлозијата се слушнале истрели, објави Ројтерс.

„Досега имаме 20 мртви и 30 ранети на местото на експлозијата“, изјави портпаролот на брзата помош од Сомалија.

Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Сомалиското државно радио објави дека имало загинати и повредени а полицијата ја оградила областа.

Прикажи повеќе...

Регион

Осомничен за воени злосторства во Петриње уапсен во Германија

Објавено пред

Сојузната германска полиција информира дека 65-годишен маж осомничен за воени злосторства извршени во 90-тите години во Хрватска е уапсен на аеродромот во Франкфурт.

Полицијата соопшти дека вчера, во раните утрински часови по пристигнувањето од Белград, бил уапсен 65-годишен хрватски државјанин осомничен за четири убиства за време на војната во поранешна Југославија.

Понатаму се споменува дека 65 годишното лице било уапсено врз основа на потерница од Хрватска.

Медиумите во Србија јавуваат дека станува збор за Сава Грновиќ, кого хрватското судство го обвинува дека како припадник на т.н. специјална полиција, во ноември 1991 година, го убил четиричленото семејство Козбашиќ во Петриње.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Објавено пред

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина и најави целосен извештај за втората половина на март, објавуваат светските медиуми.

„Наместо прелиминарен извештај, целиот извештај ќе биде презентиран следната недела на 14 март, рече водачот на тимот Петер Ембарек во Женева.

Ембарек предводеше група од десетина други научници избрани од Светската здравствена организација да ги посетат болниците и истражувачките институти во Вухан во централна Кина, каде што за прв пат беше идентификуван новиот коронавирус, за да го откријат потеклото на Ковид-19.

Но агенциите пишуваат дека СЗО денеска не ги наведе причините за промена на планот за објавување на резултатите.

Според анализите на светските агенции мисијата се најде на удар на критичарите .

Самите членови на тимот изјавија дека Кина не сака да споделува клучни податоци што може да сугерираат дека болеста се шири со месеци пред да биде препознаена.

Група од 26 научници објавија отворено писмо во кое се наведува дека мисијата на СЗО „нема мандат, независност или неопходен пристап да спроведе целосна, непречена истрага“ за теориите за потеклото на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа14 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Регион15 часа

Србија викендов делумно се затвора, рапиден скок на новозаразени од Ковид-19

Заврши седницата на кризниот штаб во Србија на која беше анализирана моменталната епидемиолошка состојба. Одлучено е да има затворање од...

Македонија17 часа

11 починати и 843 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени вкупно 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи...

Македонија18 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија20 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија20 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ22 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ22 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион23 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа23 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет23 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија24 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион24 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 ден

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа1 ден

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет1 ден

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет2 дена

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија2 дена

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет2 дена

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет2 дена

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Досие