Контакт

Свет

Нов Зеланд – единствена земја во светот што се справи со коронавирусот

Објавено пред

Нов Зеланд е единствената земја во светот која досега целосно го елиминирала коронавирусот. Според премиерката Џасинда Ардерн, оваа цел е постигната од амбиција, но и од страв, бидејќи на почетокот на пандемијата беше заклучено дека системот нема да може да се справи со прогресивната епидемија, објави АП.

Одговорот на Нов Зеланд на појавата на Ковид-19 и пандемијата беше меѓу најуспешните во светот, пред Кина, Тајван и Тајланд.

Оваа земја со пет милиони жители имала само 25 смртни случаи кај пациенти со ковид и вкупно 2.100 заразени.

Свет

Израелските сили по 182. пат го уништија селото Ал-Аракиб

Објавено пред

Израелските сили во вторникот по 182. пат го уништија селото Ал-Аракиб во пустината Негев, објавија „Анадолија“ и другите новински агенции. Локални извори велат дека израелските сили влегле во селото со голем број булдожери и ги урнале домовите и шаторите. Жителите биле раселени. Еден од нив, Азиз Ал-Тури, објасни дека уривањето се одвивало и покрај ужасното време.

„Врнеше и беше студено, но израелските сили сепак ги демолираа нашите домови“, рече тој и посочи дека ова е седми пат Израел да ги уништува нивните домови за време на пандемијата на Ковид-19.

Луѓето од Ал-Аракиб ја нагласија својата цврстина и решеност да останат на својата земја и повторно да ги изградат своите домови и шатори. Тие го истакнаа нивното отфрлање на плановите на Израел да уништи десетици села во Негев, со цел да ги раселат нивните луѓе и да им ја заземат земјата. Израел планира да гради еврејски градови на нивно место.

Ал-Аракиб беше демолиран за прв пат во 2010 година. Израел не го признава селото, но неговите жители истакнуваат дека тие ја поседуваат земјата уште од османлискиот период, децении пред Израел да биде создаден во окупирана Палестина. Тие имаат намера да останат таму и покрај повторените уривања.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден засега нема планирани посети во странство

Објавено пред

Белата куќа во моментов не е во можност да објави какви било планови за првата прекуокеанска посета на американскиот претседател Џозеф Бајден, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, на брифинг со новинарите, пренесува ТАСС.

„Во моментов, немам детали за патувањето во странство на Бајден“, рече таа.

Според Псаки, тие планови ќе бидат достапни наскоро. Таа исто така изрази изненадување што администрацијата на Бајден работи само 6 часа, а новинарите веќе сакаат да знаат за патувањата во странство.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: САД ќе се приклучат на Ковакс-механизмот

Објавено пред

САД, под претседателство на претседателот Џо Бајден, имаат намера да се приклучат на Ковакс-механизмот, чија цел е да се доставуваат вакцини во сиромашните земји, изјави за Светската здравствена организација (СЗО) главниот медицински советник на Бајден, Ентони Фаучи.

„Претседателот Бајден ќе издаде директива подоцна денес која ја вклучува намерата на САД да се приклучат на Ковакс и ќе го поддржат АКТ-забрзувачот во унапредувањето на мултилатералните напори за вакцината против Ковид-19, терапевтската и дијагностичката дистрибуција, непристрасниот пристап и кон истражувањето и кон развојот“, рече Фаучи пред Извршниот одбор на СЗО, објави „Ројтерс“.

Тој рече дека САД ќе останат членка на СЗО.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, ја поздрави намерата на САД изјавувајќи дека тоа е добар ден за СЗО и добар ден за глобалното здравје.

Претходникот на Бајден, Доналд Трамп, го прекина финансирањето на СЗО, каде што САД беа најголем донатор и најави постапка за повлекување од Агенцијата во јули 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија2 часа

Обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници кои во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија2 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа2 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет3 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија4 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет15 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет17 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет18 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија18 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт19 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија20 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија20 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија21 час

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија22 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет1 ден

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет1 ден

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ1 ден

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Досие