Контакт

Свет

Нов рекорд на бројот на смртни случаи во Русија

Објавено пред

Во Русија во последните 24 часа се потврдени 13.754 случаи на коронавирус. Вкупниот број на потврдени случаи се зголеми на 1.354.163, е објавено во Москва.

Уште 286 лица починаа од коронавирус, што е најголем број на смртни случаи за еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на смртни случаи од коронавирус достигна 23.491, според агенцијата ТАСС.

Од Ковид-19 оздравеле уште 8.392 лица, а нивниот вкупен број е 1.048.097.

Свет

Бројот на заболени од коронавирус во Индија почна да опаѓа

Објавено пред

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Индија опадна денес во споредба со неделата, регистрирани се 366.161 нови случаи на коронавирус.

Починале уште 3.754 пациенти. Индија во претходните четири дена имаше повеќе од 400.000 заболени дневно.

Во Индија, во последните 24 часа биле регистрирани 366.161 заразен со коронавирус, додека 3.754 починале, објави Министерството за здравство. Ова е првпат за некое време бројот на нови случаи да биде помал од 400.000, а бројот на смртни случаи да биде помал од 4.000.

Вкупно 22,66 милиони луѓе досега биле заразени во Индија, додека 246.116 починале.

Земјата ќе регрутира стотици поранешни припадници на воениот медицински персонал за помош на преплавениот здравствен систем, објави вчера Министерството за одбрана на земјата.

Околу 400 медицински службеници од индиската армија се очекува да служат според договор од најмногу 11 месеци, соопшти Министерството, додавајќи дека и други воени лекари биле контактирани за консултации преку интернет.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон: Поделбите за време на пандемијата ја истакнаа потребата од зајакнување на ЕУ

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека националните поделби за време на пандемијата со Ковид-19 ја нагласија потребата од зајакнување на силата на Европската Унија и поради ова, тој отвори консултации за иднината на Европа на настан кој беше речиси откажан поради внатрешни превирања.

Во телевизиски говор, францускиот претседател рече дека се надева оти конференцијата „Иднина на Европа“, ќе го зајакне донесувањето одлуки на ниво на ЕУ, објави британски Гардијан.

Макрон избегна да спомене промена на договорот за пренесување на надлежностите на институциите на ЕУ од националните влади, на што жестоко се спротивставија голем број влади на земјите-членки кои може да бидат принудени да започнат референдуми како одговор.

Ние сме поделени веќе некое време кога станува збор за купување маски или затворање на границите, дури и околу фондот за обновување на ЕУ, рече Макрон.

Овие слабости ги објаснуваат тешкотиите во координацијата, посочи тој, додавајќи дека затоа мора да се извлечат поуки со оглед на најголемиот шок од пандемијата.

„Нашата европска демократија е компромис за постигнување рамнотежа и тоа е нешто што мора да го заштитиме како богатство, слабост е и кога сме загушени во сопствените процедури , рече Макрон.

„Ние мора да најдеме ефикасен начин за да одиме напред со амбиција да ја надминеме кризата и да избегнеме неносење на одлуки “, истакна францускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пукање на аеродром во Канада, има загинати

Објавено пред

Едно лице загина во престрелка на главниот терминал на меѓународниот аеродром во Ванкувер, Канада, објавија локалните власти.

Твитер-профилот на аеродромот претходно соопшти дека раководството соработува со полицијата, а подоцна е додадено дека ситуацијата е ставена под контрола.

„Мажот беше убиен во неделата попладне во близина на терминалот за домашни летови“, објави полицискиот оддел за убиства.

Службениците за спроведување на законот не дадоа повеќе детали, но „Си-би-ес њуз“ наведува дека полицијата трага по еден или повеќе осомничени во врска со пукањето. Брзата помош на аеродромот реагираше и две единици беа испратени на местото на инцидентот.

Менаџментот на аеродромот подоцна објави дека објектот е отворен и безбеден за работниците и патниците, но препорача патниците сепак да проверат кај авиокомпаниите преку кои патуваат за статусот на нивниот лет.

„Нашите мисли се со оние кои беа нападнати по повод денешниот инцидент“, се наведува во соопштението на аеродромот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат а лекарите го сокриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени со коронавирус кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Македонија58 минути

Заев денеска во Брисел, ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската Kомисија Урсула фон...

Свет1 час

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет2 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет2 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет19 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион20 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ21 час

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија21 час

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија21 час

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија22 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет23 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија23 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија2 дена

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Досие