Контакт

Економија

Од полноќ нови цени на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела имаше намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,41 отсто. Бензините поевтинија за половина денар за литар, а цената на дизелот остана иста.

Малопродажна цена на „евросупер БС-95“ изнесува 59 денари за литар, а „евросупер БС-98“ се продава за 61 денар за литар. Малопродажните цени на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) останаа 50,5 денари за литар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Георгиевска: Со Буџетот обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите

Објавено пред

Со буџетот за 2021 година, обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите, истакна на прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Георгиевска.

Предлог буџетот утре влегува во собраниска процедура, а од СДСМ велат дека тој има три значајни цели: да обезбеди поддршка и унапредување на здравствениот сектор, пред се заштита на здравјето и на животот на сите граѓани; да го поддржи економското заздравување, односно да се помогнат сите оние микро, мали, средни и големи компании, кои имаат потреба од помош во справувањето со последиците од пандемијата; да се одржат и унапредат основните функции на државатта и да овозможиме ефикасно спроведување на потребните реформи.

„Буџетот за 2021 година ја потврдува заложбата на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев за силна поддршка на стопанството, преку спас на работните места, поддршка на конкурентноста на компаниите, како и раст на платите. За таа цел Буџетот за 2021 година преку неколку програми обезбедува поддршка во вкупна вредност од 7,1 милијарда денари или 115,5 милиони евра. Од овие средства 1,9 милијарди денари ќе се насочат за поддршка за формирање на нови компании, преку самовработување и вработување на други невработени лица, но и обуки за невработените“, рече Герогиевска.

Нагласи дека со мерките од Планот за економски раст, односно поддршка на компаниите преку Законот за финансиска поддршка на инвестиции и Програмата за поддршка на микро, мали и средни компании на Фондот за иновации и технолошки развој, наменети се над 2,5 милијарди денари или околу 41,1 милиони евра.

Овие средства, како што истакна Георгиевска, ќе бидат ставени на располафање за инвестиции во изградба на хали и набавка на машини на домашни и странски компании во Технолошко-индустриските развојни зони, но и за компании надвор од нив. Од овие над 41 милион евра, околу 11,4 милиони ќе бидат наменети за програмите на Фондот за иновации и технолошки развој, а дополнителни 2 милиони евра ќе бидат обезбедени со поддршка на Светска банка.

Буџетот за 2021 година носи конкретна помош за стопанството и решенија за здравствените и економските последици од коронавирусот.

„Како партија предводник на парламентарното мнозинство го повикуваме сите пратеници низ отворена, конструктивна дебата во Собранието, да дадат поддршка и да гласаат за усвојување на Буџетот. И во следната 2021 година, грижата за сите продолжува уште повеќе и уште подобро“, додаде Георгиевска.

Прикажи повеќе...

Економија

Кина излезе уште посилна од короната – инвестициите со рекорден раст

Објавено пред

Кинеските власти посочуваат дека инвеститорите ја гледаат својата земја како „безбедно пристаниште“ и дека БМВ, Сименс и ЛГ планираат големи инвестиции.

Дека Кина излегла зајакната од пандемиската криза покажува и веста за растот на странските инвестиции во таа земја, чијашто економија, како единствена меѓу големите, годинава ќе порасне за скоро два проценти.

Според официјални кинески извори, директните странски инвестиции (СДИ) во Кина пораснале за 2,5 проценти во првите девет месеци од оваа година во споредба со истиот период минатата година, и покрај пандемијата.

Во септември СДИ изнесувале 14 милијарди долари, што е раст од цели 25 проценти во споредба со септември минатата година, а инвестициите континуирано растат од април. Во октомври, растот на инвестициите бил 18 проценти. Кинеското Министерство за трговија сега смета дека инвеститорите ја гледаат нивната земја како „безбедно пристаниште“ и наведува дека компании како БМВ, Сименс, ЛГ и Тојота планираат големи инвестиции.

Прикажи повеќе...

Економија

„Епл“ ќе плати 113 милиони долари за забавување на постарите модели на „Ајфон“

Објавено пред

„Епл“ се согласи да плати милиони долари во 34 држави поради контроверзната практика на забавување на старите „Ајфони“ со намера да им го продолжи векот на траење на батериите.

Американскиот гигант ќе плати 113 милиони долари за државите кои иницираа истраги против компанијата. Овој проблем на забавување на уредите ги налути корисниците на „Епл“.

Наместо да го открие проблемот или да ги замени батериите на своите корисници, во декември 2016 година, „Епл“ лансираше софтверско ажурирање што влијаеше на перформансите на постарите модели на „Ајфон“. Многумина веруваа дека „Епл“ се обидува да ги охрабри корисниците да купуваат нови „Ајфон“ телефони на овој начин.

„Големите технолошки компании треба да престанат да манипулираат со своите потрошувачи, тие треба да им ја кажат целата вистина за нивните политики и производи“, рече јавниот обвинител на Аризона, Марк Брнович.

Во тоа време, откако корисниците на постари „Ајфон“ телефони откриле проблем со уредите, компанијата јавно се извини за своите постапки и ја намали цената на батериите од 79 на 29 долари.

„Знаеме дека некои од вас сметаат дека ‘Епл’ ве изневери. Се извинуваме. Прво и најважно, никогаш не би направиле такво нешто за намерно да го скратиме животот на кој било производ на ‘Епл’ и да го влошиме корисничкото искуство”, соопшти компанијата во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија3 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија3 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет3 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет4 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Регион6 часа

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек...

Македонија7 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 824 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни...

Македонија9 часа

Полицијата упадна на семејна веселба со 70 гости во Гостивар

Седумдесет гости се собрале синоќа во угостителски објект на семејна веселба во селото Здуње, Гостиварско и покрај забраните за групирање...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на Филипче и лампиони на Шилегов

ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на министерот за здравство, Венко Филипче, и лампиони за градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов,...

Македонија10 часа

Пендаровски: Негацијата на јазикот и културата е ништење на националната припадност

Јазикот и културата се фундаменти на секој народ и нивната негација значи обид за ништење на националната припадност, вели претседателот...

Македонија11 час

Каракачанов: Скопје сака да ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање...

Македонија12 часа

Хоспитализирани уште 35 пациенти во ковид-центрите во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 35 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 474...

Македонија14 часа

Заев за Денот на албанската азбука: Градиме општество со почит кон етничките разлики

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност,...

Свет14 часа

Трамп загуби на суд во Пенсилванија, републиканците бараат да го признае поразот

По новиот пораз во судот во Пенсилванија, американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со зголемен притисок од републиканците да се...

Европа14 часа

СЗО: Европа ќе се соочи со трет бран на почетокот на годината, ако владите не спречат ширење

Специјалниот претставник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 предвиде трет бран пандемија во Европа на почетокот на 2021 година,...

Македонија1 ден

Ангелов: Ја разгледавме потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

На денешниот состанок на Кризниот штаб била разгледана потребата од учество на Армијата во обезбедување на здравствените објекти, за што...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.182 нови случаи на Ковид 19, починаа 25 лица

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31,...

Македонија1 ден

Ковачев по изјавата на Пендаровски: Нивото продолжува да ви паѓа

„Нивото продолжува да ви паѓа“, реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, откако македонскиот претседател, Стево Пендаровски вчера изјави дека со политиката на...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 825 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 825 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

Заев за „Франсе прес“: Секое прашање на македонскиот идентитет е „црвена линија“

Свежата блокада на Бугарија за соништата на Северна Македонија за влез во Европската унија е спротивна на вредностите на блокот...

Досие