Контакт

Европа

Папата именуваше 13 нови кардинали

Објавено пред

Папата Франциско именуваше 13 нови кардинали од целиот свет, фокусирајќи ја на тој начин иднината на Католичката црква на луѓето кои ја делат неговата визија за социјална правда, права за имигрантите и дијалогот со исламот.

Десет од 13 ново именувани кардинали имаат под 80 години и можат да учествуваат во конклавата за избор на нов папа.Во моментов, меѓу 128-те кардинали со право на глас, половина се оние назначени од папата Франциско, што ја зголемува можноста следниот Папа да продолжи да ги спроведува неговите политики.

Новите кардинали се идеолошки блиски до папата Франциско, кој става акцент на лошата позиција на мигрантите и сиромашните и промовира дијалог со други вери.Церемонијата на назначувањето на новите кардинали од Европа, Америка, Азија и Африка се одржа во базиликата „Свети Петар“ во Ватикан.

Два од кардиналите се од земји со муслиманско мнозинство – Индонезија и Мароко.

„Мислам дека Папата сакаше да ги направи видливи црквите коишто се речиси невидливи“, рече кардиналот Кристобал Лопез Ромеро од Рабат, главниот град на Мароко.

Другите кардинали се од Луксембург, Италија, Шпанија, Португалија, Велика Британија, Литванија, Конго, Гватемала, Куба, Канада и Ангола.

Европа

Франција воведува ограничувања за патниците од Индија поради индискиот вид на коронавирус

Објавено пред

Франција ќе воведе нови ограничувања за влез на патници од Индија поради индискиот сој на Ковид-19 што се појави во Индија, изјави денеска владин претставник.

Од сабота, одредени ограничувања за Бразил, Аргентина, Чиле и Јужна Африка ќе започнат да се применуваат во Франција, пишува АФП.

Габриел Атал, владин портпарол, исто така, потврди дека Франција, како што беше планирано, ќе ја укине забраната за домашно патување на 3 мај, но ќе го напушти полицискиот час, кој е на сила од 19 до 18 часот. Сите продавници, кои беа затворени на почетокот на април, нема да бидат отворени до средината на мај, рече тој.

На почетокот на овој месец, Франција ги прекина сите летови од Бразил во обид да го запре ширењето на новиот вид на Ковид-19 пронајден во таа јужноамериканска земја. Во сабота, таа привремена мерка ќе биде заменета со строго ограничување на патувањето за пет земји што вклучува задолжителен десетдневен карантин со полициски проверки.

Патниците од овие земји дополнително ќе треба да поминат задолжителен антиген тест по пристигнувањето, покрај ПЦР-тестот што го прават пред да се качат на летот.

Британскиот вид на коронавирус сега сочинува околу 80% од случаите во Франција, додека новите видови на коронавирус за прв пат идентификувани во Бразил и Јужна Африка се застапени со помалку од 4% од заразените лица со Ковид-19, рече минатата недела министерот за здравство Оливие Веран.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведска може да воведе построги мерки доколку се зголеми притисокот врз болниците

Објавено пред

Шведската влада предупреди на нови и построги мерки доколку луѓето продолжат да ги игнорираат постојните ограничувања и препораки во пандемијата на Ковид-19 и да го зголемат притисокот врз здравствениот систем, кој веќе се бори со третиот бран на коронавирусот, пишуваат тамошните медиуми.

Шведска, која најмногу се истакнуваше со воведување доброволни мерки како одговор на пандемијата, забележа речиси најголем број луѓе на интензивна нега од избувнувањето на коронавирусот пред една година.

Единиците за интензивна нега во некои региони се пренатрупани, а бројот на легла достапни за најсериозно болните падна под 20 проценти во целата земја.

„Сега нема простор за живеење како пандемијата веќе да е завршена. Стапката на новозаразени не паѓа сама од себе“, рече министерката за здравство, Лена Халенгрен, на прес-конференција.

Таа ја истакна потребата граѓаните да се придржуваат до постојните правила и препораки и рече дека не ја исклучува можноста за построги мерки доколку ситуацијата се влоши. Таа не објасни какви мерки може да се преземат и што може да ги охрабри.

Инаку, заклучно со денеска, 409 лица се на интензивна нега во Шведска наспроти 560 во екот на смртоносниот прв бран на коронавирусот минатата година.

Шведска, која избегнуваше затворање и ги држеше училиштата, деловните субјекти и рестораните претежно отворени, денеска потврди 7.510 новозаразени од Ковид-19 и 38 смртни случаи, со што бројот на жртвите достигна 13.863 лица.

Податоците за оваа недела на Европскиот центар за контрола на болестите покажуваат дека Шведска е меѓу земјите на Европската Унија со најголем број новозаразени на жител за 14 дена, но и меѓу земјите со најмалку смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ плаќа 15,50 евра за една доза од вакцината на „Фајзер-Бионтек“

Објавено пред

Европската Унија се согласи да плати во просек 15,50 евра (18,60 долари) за една доза од вакцината на „Фајзер-Бионтек“, објави денес шпанскиот весник „Вангардија“.

Весникот објави копија од документот на својата веб-страница, за која тврди дека всушност е договор што Европската комисија го потпишала во ноември, пренесува агенцијата АП.

Со договорот за 200 милиони дози, со можност за купување нови 100 милиони дози, беше договорено цената на првите 100 милиони дози да биде 17,50 евра (21 долар).

Во исто време, цената на останатите 100 милиони дози е утврдена на 13,50 евра (16,20 американски долари), додека опционите 100 милиони дози чинат 15,50 евра (18,60 долари).

Минатиот месец, ЕУ потпиша друг договор за уште 200 милиони дози вакцини на „Фајзер-Бионтек“.

Европската комисија, која преговара за договори за вакцини со фармацевтски компании, одби да открие колку ЕУ плаќа за вакцините.

Вакцината на „Фајзер-Бионтек“ е една од четирите вакцини што во моментов се користат во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија2 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија4 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија4 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија5 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ6 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија7 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија8 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија8 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион10 часа

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ11 час

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет11 час

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет11 час

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ22 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија22 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија22 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт23 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија1 ден

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија1 ден

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Досие