Контакт

Топ

Поднесено обвинение против дилерка на дрога

Објавено пред

Скопското обвинителство поднесе обвинение против жителка на Кавадарци, која престојувала во Скопје, за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Обвинетата, на возраст од 32 години, дрогата ја чувала во станот во кој престојувала на улица Венјамин Мачуковски во скопски Аеродром. На 14 ноември, при претрес во домот, полициски службеници пронашле 5,79 грама хероин и 0,58 грама марихуана, како и парични средства за кои постои сомневање дека потекнуваат од продажба на дрога.

„Во текот на истражната постапка надлежниот јавен обвинител обезбеди докази дека обвинетата остварувала телефонска комуникација со лица на кои им ја продавала дрогата, како и со сведок-таксист кој повеќе пати ја превезувал до локации во Скопје каде обвинетата неовластено продавала марихуана и хероин“, велат од Обвинителството.

Надлежниот обвинител до Судот доставил предлог да биде продолжена претходно определената мерка притвор за обвинетата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Објавено пред

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата на НБА, заедно со осуммина други, се урна во Калифорнија. Временските услови биле многу лоши, а поради густата магла речиси ништо не се гледало.

Ова го откриваат последните пораки разменети меѓу пилотот и контролата на летови. Во својата последна порака, пилотот вели дека се искачува на поголема височина за да го избегне густиот облак од магла.

Како што пренесува Си-ен-ен, на прашањето од воздушната контрола што точно сака да направи, пилотот не одговорил. Хеликоптерот на Коби Брајант последен пат бил забележан на радарот во 9:45 часот по локално време. Податоците од радарите укажуваат дека хеликоптерот се искачил на седумстотини метри и направил свртување во лево.

Колку биле лоши условите за летање говори и фактот што тоа утро полицијата ги приземјила сите свои хеликоптери.

Ударот на хеликоптерот во ридот во близина на градот Калабасас бил толку силен што делови од него излетале на неколку стотици метри. Експертите велат дека шансите да се преживее таков удар се екстремно мали, речиси невозможни.

Коби Брајант, заедно со неговата 13-годишна ќерка Џијана и седум други лица, меѓу кои и пилотот, летале кон местото Таузенд Оукс на јуниорски кошаркарски натпревар. Џијана требало да игра на натпреварот, а Брајант да биде тренер на нејзиниот тим.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како многу едноставен и корисен.

За време на вчерашната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа, Трамп рече дека „на Палестинците би требало да им се допадне планот“ и смета дека тој е добар за нив.

Трамп треба да се сретне и со ривалот на Нетанјаху, лидерот на партијата Сино и бели, Бени Ганц.

Белата куќа се надева дека доколку планот добие поддршка и од Нетанјаху и од Ганц, Трамп ќе помогне да се постигне одреден напредок. Се вели дека планот на Трамп е резултат на тригодишни напори на неговите советници Џаред Кушнер и Ави Беркович, како и Џејсон Гринблат.

Предлогот е напишан на повеќе од 50 страници и има за цел да го реши најтешкиот проблем на Блискиот Исток.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Објавено пред

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други земји во светот.

Баварските здравствени работници потврдија вчера дека со вирусот е заразен жител на Стамберг, место оддалечено триесетина километри од Минхен.

Заразеното лице засега е во добра состојба и под постојан надѕор на лекарите. Не се објавени детали за болниот, ниту неговата возраст и националност.

Луѓето кои биле во контакт со пациентот се известени за можни симптоми на болеста, односно мерките кои требаат да ги преземат во случај на промена на здравствената состојба, објави баварската здравствена служба.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет2 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет2 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија15 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија19 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија21 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија21 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет1 ден

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет1 ден

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Досие