Контакт

Топ

(Видео) Полицаец го извршил убиството во Прилепско

Објавено пред

Полицаец од Битола го извршил убиството што се случи вчера во прилепското село Беловодица. Според информациите на МВР станува збор за лицето Енвер Тоска (24), кој три години работел како полицаец во СВР Битола. Тој го признал делото и е приведен во полициска станица.

Убиениот е идентификуван како Алили Бекир (36) од Битола. Тој бил сопственик на продавница. Неофицијално убиството се случило поради долг на пари односно полицаецот му должел пари на убиениот. Тоска најпрвин го застрелал Бекир, па го запалил.

Според информациите од полицијата, вчера околу 16:30 часот во полиција било пријавено дека на патот гори автомобил. Полициски службеници излегле на местото на настанот, а во автомобилот го пронашле телото на Бекир. На неговото тело биле пронајдени четири прострелни рани. Убиецот бил приведен во 2 часот по полноќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Објавено пред

Царинската управа вчера отворила истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта. Од Царина го испитуваат неговото отсуство од работа во Царинската управа.

„Од царинскиот службеник побарана е изјава за отсуството од страна на инспектори од Секторот за професионална одговорност, и истиот го доставил Извештајот за привремена спреченост за работа, поврзан со неговото отсуство. Исто така, отворена е истрага и  побарани се докази и извештаи од Фондот за здравствено осигурување“, се вели во дописот од Царинската управа

Истрагата на Царинската управа е поврзана со почитувањата на правилата за ред и дисциплина на Царинската управа, Законот за работни односи (член 81) и Колективен договор.

За текот на истрагата и резултатите од можна злоупотреба на отсуството согласно актите на Царинската управа и законските прописи, оттаму дополнително ќе информираат.

Членот 81 гласи дека „Работодавачот може да му го откаже договорот за вработување на работникот поради кршење на работниот ред и дисциплина или неисполнување на обврските утврдени со закон, колективен договор, особено ако не ги почитува работниот ред и дисциплина според правилата пропишани од страна на работодавачот или незаконски или неовластено ги користи средствата на работодавачот.

Пред една недела, на социјалните мрежи беше објавена фотографија од Груевски и Трајковски, како се шетаат низ центарот на Будимпешта. Трајковски тогаш ни изјави дека „станува збор за грешка“, а од Царинската управа потврдија дека тој користи боледување од 5 декември.

Вчера царинскиот службеник обвинет за случајот „Насилство во Општина Центар“ изјави дека заминал во Унгарија за да оди на клиника, поради проблеми со синусите и белите дробови, а не за да го посети бегалецот Груевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Амнестијата не може да чека – предлог-законот стигна пред пратениците

Објавено пред

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им е поделен на пратениците. Законот е на дневен ред на собраниска седница и ќе биде донесен по скратена постапка.

Тексот го изготви и поднесе група пратеници кои беше дел од собраниската подгрупа за помирување, предводена од пратеникот Зекир Рамчиловиќ.

„Основната цел на предлог-законот е амнестија на лицата за кои постои основано сомневање дека сториле кривично дело поврзано со настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година со цел помирување преку надминување на поделбите во општеството, кои произлегуваат или се во врска со инцидентот во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година“, стои во нацрт-законот.

Инаку, изготвувачите на законското решение се оградија од тоа кој ќе биде опфатен со помилувањето, рекоа дека за тоа ќе одлучуваат Обвинителството и судовите. Со законот ќе бидат казнети лица што биле организатори на настаните од 27 и носеле оружје или извршиле насилство.

„Овој исклучок не се однесува на сторители на кривичното дело насилство од член 386 од Кривичниот законик , како и сторители на кривичното дело здружување заради непријателска дејност од член 324 од Кривичниот законик во врска со членовите 18, 19, 23 и 24 од Кривичниот законик“, стои во текстот на предлог-законот.

Се очекува законот да помине бидејќи за него се постигна консензус, кој беше условен од осум пратеници, кои гласаа за уставните измени, а претходно се отцепија од ВМРО-ДПМНЕ и преминаа да дејствуваат како независни.

Не се знае дали законското решение ќе добие поддршка од пратенците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои не дадоа зелено светло при изготвувањето на законот. Тие бараа со амнестијата да бидат опфатени сите затоа што со ова решение, според нив, се прави селекција, која се темели на политичко пазарење.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Објавено пред

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата, кои се стари и по 30 години, нема да бидат заменети.

„Сепак, снегот нема да го изненади ЈП ‘Македонијапат’“, вели јавно директорот Гајур Кадриу, но не е дециден дека претпријатието ќе успее да се справи со снежните наноси.

Бидејќи имаат недостиг од работници, Кадриу на чистење снег ја праќа администрацијата.

Доколку има снежно невреме, Кадриу само се надева дека патиштата ќе бидат исчистени. „Македонијапат“ ќе дејствува според акцискиот план, но патиштата може да станат лизгалишта оти механизацијата се расипува, а голем број вработени, поради старосната граница, заминуваат во пензија.

„Не можеме да се пофалиме со соодветна механизација. Купуваме делови за старата механизација и ја поправаме. Оваа година имаме поголем проблем со вработените, односно тие одат во пензија, а досега немаме ниту еден нов вработен. Недостигаат најмалку 150 работници, а немаме дозвола за распишување конкурс за вработувања. Администрацијата излегува да работи на терен и им помага на возачите“, вели Кадриу за „Макфакс“.

Тој вели дека сите магистрални патишта вчера навреме биле исчистени. „Снегот може да ги изненади неорганизраните држави, но не и нас. Ние сме пресметале сè со нашите акциски планови, кои се направени според позитивните законски прописи на Министерството за транспорт и врски. Сè што е напишано, ќе биде организирано и ќе се реализира како што е предвидено“, додава директорот на ЈП „Македонијапат“.

Но, граѓаните на социјалните мрежи утрово објавија фотографии на кои се гледа дека некои од патиштата се заледени и покриени со снег.

„Од ’Македонијапат’ се изненадени од снегот како и секоја година. Да почекаме сонце да огрее или ќе поработите малку. Патот Демир Капија-Смоквица во должина од 30 километри не е исчистен“, се вели во една од објавите, а директорот Кадриу демантира и вели дека тој патен правец бил петпати исчистен, и тоа во придружба на сообраќајна полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отворила истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија46 минути

Амнестијата не може да чека – предлог-законот стигна пред пратениците

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им...

Македонија1 час

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања1 час

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија1 час

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија2 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија3 часа

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток3 часа

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ4 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија4 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија5 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ5 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Македонија5 часа

Обвинителството поднесе жалба против пресудата за смртта на родилката во Гевгелија

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе жалба на пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката Маја...

Македонија6 часа

Управниот одбор на ЗНМ едногласно го потврди Младен Чадиковски за нов претседател

Управниот одбор вчера на конститутивна седница едногласно донесе автентично толкување на одредбите од Статутот на ЗНМ, кои се однесуваат на...

Македонија6 часа

Патник од автобусот на смртта: Се враќаме дома со траума што никогаш нема да ја заборавиме

„Им благодариме на сите што ни помогнаа кога најмногу ни требаше. Се враќаме дома со траума што нема да ја...

Вести6 часа

Нов извештај: Русија со дезинформации на социјалните мрежи му помогнала на Трамп да победи

Два извештаја, подготвени за Сенатот на САД, покажуваат дека Русија во координирани кампањи му помогнала на Доналд Трамп да го...

Топ7 часа

ИОМ: 3.400 мигранти и бегалци ги загубиле животите во светот годинава

Миграцијата е многу значајно прашање на оваа ера. Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018...

Македонија8 часа

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот...

Регион18 часа

Вучиќ во ОН: Исплашен сум за иднината на народот во регионот

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека е многу загрижен, а...

Македонија18 часа

Катја Матева: Илјадници Македонци живеат на бандера во Бугарија

Електрична бандера која се наоѓа во село во близина на Благоевград во Бугарија, била пријавена како адреса за живеалиште на...

Досие