Контакт

Македонија

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

Објавено пред

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која вчера попладне е донесена во Скопје со возило на брзата помош во фебрилна состојба со мртов плод во стомакот.

„На жената уште веднаш ѝ е направена целосна лабораторија и земен брис за Ковид-19. Лекарите оперативно го извадија плодот, а од стомакот на мајката е евакуиран гној. Можна причина за фебрилноста е септичната состојба на пациентката, но тестот треба да утврди или отфли присуство на коронавирус.

За време на интервенцијата состојбата кај пациентката се влоши, при што таа беше интубирана, се пристапи кон целосна реанимација, но, за жал, во 22 часот е констатирана смрт. Причина за смртта е сепса со масивна тромбемболија, а пациентката ќе биде пратена на обдукација по што ќе има точна дијагноза. Се работи за екстремно дебела пациентка, која во последните 5 месеци воопшто не се ни движела, а во согласност со податоците од докторите во Охрид, пациентката не ги извршувала ни потребните гинеколошки контроли. Сега починатата родилка е донесена без претходна најава од матичен лекар и оставена пред влезот на Клиниката. По измерената телесна температура, таа веднаш е спроведена на посебен влез до одделението за изолација“, соопштија од скопската Клиника за гинекологија и акушерство.

На 30 март на Клиниката е примена и второротка од Куманово на возраст од 27 години, која во 20.15 часот, поради намалена плодова вода и влошена општа состојба, е породена со царски рез. Пациентката е спроведена и породена во изолација поради фактот што таа е сомнителна на Ковид-19 и со упатна дијагноза, која укажува на намалената плодова вода и затоа e најавена и испратена на Клиниката преку својот матичен лекар.

„На пациентката, освен комплетната лабораторија, земен ѝ е и брис за Ковид-19, чиј резултат е стигнат вчера попладне во 18 часот и тој е позитивен на вирусот.
Пациентката роди живо машко новороденче, кое е недоносено и во моментот се наоѓа на интезнивна нега на ГАК. Новороденчето е изолирано и е во добра општа состојба, не е на машина, туку само со кислородна хауба. Денеска на бебето ќе му биде земен брис и ќе се направи тест на Ковид-19.

Пациентката при приемот е без температура, но во својот исказ посочува дека пред 3 дена имала треска и се пожалила на сува кашлица. Пациентката укажа на тоа и дека нејзиниот свекор, исто така од Куманово, е позитивен на Ковид-19. Со пациентката е постапено по сите протоколи за прием на заразен пациент како во однос на нега и третман така и во однос на адекватна заштита на персоналот и изолација на пациентот. Вчера родилката почна да развива потешка клиничката слика, отежнато дишење со намалена сатурација, по што веднаш е префрлена и хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби“, се додава во соопштението.

Дел од Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје функционира за родилки сомнителни и позитивни на Ковид-19. За таа намена е воспоставен целосен протокол на изолација од влез, патека на движење, посебна родилна сала, бокс и тим.

Од Клиниката за гинекологија и акушерство апелираат сите пациентки што доѓаат на Клиниката да се придржуваат кон сите насоки кои се упатуваат од Министерството за здравство во однос на заштитата на сопственото здравје и околината, но исто така се упатува и апел за целосно и вистинито давање информации при прием со цел адекватно и навремено преземање адекватни мерки, кои се однесуваат на вашето здравје и безбедноста на здравстевниот персонал.

Македонија

Општина Кисела Вода објави Повик за набавка на камионче со прскалка за чистење под висок притисок и комбе за превоз на патници

Објавено пред

Општина Кисела Вода објави Повик за набавка на камионче со прскалка за чистење под висок притисок и комбе за превоз на патници. За таа цел, Општината ги повикува соодветните и квалификувани Понудувачи за набавка на добра, да ги достават своите запечатени понуди. Заинтересираните понудувачи бесплатно ќе ја добијат комплетната тендерска документација по поднесувањето на писмена апликација на електронската адреса , а дополнителни информации можат да добијат на телефонскиот број ++ 389/02 2785-417.

Електронско доставување на понуди не е дозволено. Задоцнетите понуди ќе бидат одбиени.
Запечатените понуди потребно е да се доставуваат до Секторот за јавни набавки на адресата на Општина Кисела Вода, на ул. Петар Делјан бр. 17, 1000 Скопје.

Понудите мора да се достават до 15.06.2020 година до 13:00 часот.

Овој Повик за поднесување на понуди ја следи општата објава за набавки за овој проект објавена во изданието на UN Development Business со бр. 767 од 31 јануари, 2010 година (печатено издание) и електронски објавена на 06 јануари, 2010 година.
Поднесувањето понуди ќе се спроведе преку процедури за купување како што е специфицирано во Упатството на Светска банка: Набавка со средства добиени од IBRD заеми и IDA кредити од јануари 2011 година метод купување, и е отворено за сите Понудувачи од квалификуваните држави како што е дефинирано во тендерската документација.

Неодамна, во насока на подобрување на условите за живот во општина Кисела Вода, градоначалникот Филип Темелковски потпиша два гранта со Светска банка и Министерството за финансии, со кои ќе се реализира проект за рехабилитација на улица „1“ во село Усје, и ќе се изврши набавка на камиончето со прскалка за чистење на улици, како и на комбето/минибусот за превоз на ученици.

Прикажи повеќе...

Македонија

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за здравство.

По двајца починати пациенти се од Скопје, Куманово и Тетово и еден смртен случај во Струга.

Во ГОБ „8 Септември“ починаа шест лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од Тетово на 65 години.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Тетово, на 54-годишна возраст.

Направени се 727 тестирања. Во Скопје се потврдени 35 нови случаи, Куманово-12, Штип-27, Тетово-седум нови случаи, во Кочани се потврдени четири нови случаи и по еден случај во Гостивар, Струмица, Свети Николе и Прилеп.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје-2, Прилеп-12, Велес-3.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.315, бројката на оздравени пациенти е 1.569, на починати е 140, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 606.

Последната дистрибуција по градови е следната:

• Скопје – 876, активни 298
• Куманово – 467, активни 55
• Дебар – 51, активни 0
• Штип – 103, активни 68
• Прилеп –212, активни 30
• Тетово – 217, активни 83
• Струга – 84, активни 13
• Велес – 130, активни 27
• Битола –28, активни 3
• Охрид –23, активни 6
• Кавадарци – 5, активни 0
• Гостивар –27, активни 7
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 4, активни 2
• Крива Паланка- 6, активни 0
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 37, активни 6
• Пробиштип – 2, активни 0
• Кичево – 3, активни 1
• Неготино -12, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод – 2, активни 0
• Пехчево- 3, активни 0
• Делчево-1, активни 0
• Валандово -2, активни 1
• Виница – 3, активни 1
• Кратово-2, активни 0
• Берово-1, активни 0
• Свети Николе-2, активни 2.

Направените 727 теста се преку: ИЈЗ –446, ЦЈЗ Скопје-53 , Филип Втори (Жан Митрев) –9, Систина со PCR-метода -117 и МАНУ -102.

Досега во земјата се направени вкупно 30.302 тестирања на кКовид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 312 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Прилеп и Скопје, а регистрирани се три позитивни случаи во геронтолошка установа во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти, хоспитализирани се вкупно 45 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 30 пациенти. На респираторна машина се 3, a со потешка клиничка слика се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 5 пациенти, а на домашно лекување се следи 1 пациент. Во болницата во Штип се хоспитализирани 15 пациенти, а на домашно лекување се следат 15 пациенти во стабилна состојба. На инфективните одделенија во Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 27 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Независниот академски синдикат: Јанкуловски распиша избори за Сенатот спротивно на Статутот на УКИМ

Објавено пред

Независниот академски синдикат го обвини ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, дека распишал избори за Сенатот во спротивност со Статутот на УКИМ и уредбата на Владата и поднесе претставка до Државен просветен инспекторат.

„Ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски, повторно прави обид за манипулација на изборен процес и го прекршува Статутот на УКИМ. Овој пат, се работи за избор на новите членови на Сенатот на УКИМ – највисокиот орган на одлучување на Универзитетот. Поради ова, НАкС денеска достави претставка до Државниот просветен инспекторат, од кој очекуваме брза реакција“, се наведува во соопштението.

Од НАкС велат дека на 22 мај,ж е испратен допис до единиците на универзитетот со насоки да се изберат нови сенатори, најдоцна до 8 јуни. Со ова, додаваат од таму, е прекршен членот 155 од Статутот на УКИМ во кој е децидно наведено дека постапката за избор на сенатори треба да почне најмалку 60 дена пред истекот на мандатот на постојниот состав.

„Она што особено загрижува е фактот што на некои единици на УКИМ професорите и студентите, од страна на нивните декани и директори, сè уште не се ни известени дека треба да изберат нови сенатори во овој краток рок. Сосема е веројатно дека тоа се истите оние декани и директори кои немаа проблем да гласаат за оглас за избор на ректор во кој рокот за пријавување на кандидатите е само пет дена и кои не гледаат проблем во тоа да тече постапка за избор на ректор во вонредна состојба, кога не постојат основни услови за коректен и фер натпревар меѓу потенцијалните кандидати за ректор“, велат од Синдикатот.

Според НАкС, со отпочнувањето на постапката минатата недела и наложувајќи им на единиците да изберат сенатори најдоцна до 8 јуни, покрај тоа што го прекршува Статутот на УКИМ, ректорот Јанкуловски им го ускратува правото на кандидатите за сенатори да се претстават пред своите колеги, а на професорите и на студентите можноста во разумен рок да одлучат кои се нивните колеги што во идниот состав на Сенатот ќе работат во најдобар интерес на единицата, но и на целиот универзитет.

„Но, можеби целта и на оваа скратена постапка за избор на сенатори е сосема спротивната, односно ректорот Јанкуловски набрзина да си ја избере и својата идна гласачка машина. Имено, со оглед на фактот што ректорот Јанкуловски сметаше дека може да се почне постапка за спроведување избори за ректор во вонредна состојба и истата ја почна на крајот на март, нема никакво друго логично образложение зошто постапката за избор на сенатори не е почната најдоцна на 27 април, односно 60 дена пред истекот на мандатот на постојниот Сенат согласно Статутот на УКИМ. Дотолку повеќе што согласно Уредбата на Владата се продолжува мандатот на телата и органите на универзитетите за кои не е извршен избор за времетрање на вонредната состојба, а постапката за избор на нов состав треба да почне по завршувањето на вонредната состојба. Оваа уредба е донесена со цел да се заштити здравјето на академската заедница, но и да се задржат основните начела кои обезбедуваат разумни услови и рокови за избор на членовите на органите и телата на универзитетите“, пишува во соопштението.

Од НАкС го повикуваат Јанкуловски веднаш да ја поништи постапката за избор на сенатори и да поведе нова постапка, почитувајќи го минималниот рок од 60 дена за одржување на изборите, а до тогаш, согласно Уредбата на Владата, мандатот на Сенатот може да биде продолжен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 час

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 час

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија2 часа

Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион3 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија3 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија3 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија4 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија5 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија5 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија5 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет6 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет6 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет17 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија18 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија22 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт23 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија23 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија23 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија24 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Досие