Контакт

Топ

По петмесечен застој, Собранието почна постапка за именување нов состав на Комисијата за инспекциски надзор

Објавено пред

Собранието на Република Македонија конечно, после 5 месеци од разрешување на стариот започна процес за именување на нов состав на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочна постапка откако вчера на Комисијата за избори и именување од страна на членовите беше предложен новиот состав.

Поради застојот во избор на нов состав, вработените во стручната службата на оваа Комисија немаат земено плата пет месеци по ред, а немаат ниту здравствено и пензинско осигурување. Во писмото кое тие го испратија до „Макфакс“ се вели дека Комисијата е во катастрофална состојба, немаат никакви услови за работа, а хронично болните се оставени на милост и немилост бидејќи не можат да ја набават потребната терапија без здравственото осигурување, а лековите не можат да ги земат приватно бидејќи се оставени речиси половина година без плата.

Од страна на Комисијата за избори и именување како претседател на Државната комисија е предложена Елизабета Русеска, дипломиран правник од Охрид. Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочна постапка заедно со претседателот брои вкупно 7 члена, а како предлог од Комисијата за избори и именувања покрај Русеска како претседателка се најдоа и Искра Давитковска – Костова, правник од Скопје, Ристанка Лалчевска, дипломиран правник од Охрид, Мирјана Панајотова, дипломиран правник од Струмица, Неждет Винца, дипломиран инжинер по електротехника од Скопје, Шефки Јашари, дипломиран правник од кичевско Колари и Ѓорги Чукарски дипломиран правник од Струмица.

Пленарната седница на која треба да се изгласа овој состав на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочна постапка најверојатно ќе биде закажана за идната недела.

Стручната служба на оваа Државна комисија се состои од 24 административни службеници и 4 работници распоредени во 3 сектори или вкупно 28 работници од кои поголем дел не живеат во Скопје и се приморани секојдневно да патуваат до главниот град за да стигнат на работа што претставува дополнителен трошок за нив. Помеѓу овие 28 вработени, покрај хронично болни има и бремени жени кои треба да се породат, а сè уште немаат здравствено осигурување.

Виктор Јованов

Македонија

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Објавено пред

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари.

„Детаљно е извршен преглед вклучувајќи крвна слика, лабораториски преглед и ехо, а по прегледите е донесен заклучок дека кај лицето не се евидентирани повреди“, рече Костов и додаде дека оттука немало потреба за хоспитализација.

Поради податокот дека Јанакиески бил удиран по телото, од болницата препорачале 24-часовен надзор во затворот од страна на медицинско лице.

Претходно, директорот на затворот, Ѓоко Котевски рече дека Јанакиески имал нагмечувања, но не и скршеници.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Костадинов: Сценаристи на инцидентот во затворот се Мицкоски и Груевски

Објавено пред

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, во врска со инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари обвини дека се работи за сценарио зад кое стојат актуелниот и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски.

„Мицкоски и Груевски очајно се обидуваат преку нови насилнички сценарија да ја дефокусираат јавноста од водечката улога на врвот на ВМРО-ДПМНЕ, како осимничен организатор за насилствата на крвавиот 27-ми април“, рече Костадинов.

Според него, денешното инсистирање на Мицкоски да го посети Јанакиески во болницата „8 Септември“ е театар, а доказ за тоа е што Јанакиески не бил повреден. СДСМ го осуди насилството во затворот и оцени дека сценариото на ВМРО-ДПМНЕ не успеало поради брзата реакција од страна на надлежните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Објавено пред

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи преку социјалните мрежи.

Таа напиша дека нејзиниот сопруг побарал да биде отповикан од унапредувањето, а брат ѝ се откажал од ангажманот на определено во РЕК „Битола“. Стојчевска не кажува за вработувањето на својот син во ЕЛЕМ.

„Сепак, сакам јавно да соопштам дека мојот сопруг Ило Стојчевски, кој во Шумската полиција – сектор Делчево при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, како заменик-командир работи од 1998 година, уште на 14 февруари побара да биде отповикано привременото овластување со кое привремено беше назначен за командир на Шумската полиција – Делчево. Иако не сум имала никакво влијание во неговото овластување за командир на Шумската полиција – Делчево, следејќи ги моите, но и неговите принципи за отчетност пред граѓаните, мојот сопруг, независно од неговото долгогодишно искуство, одлучи да се врати на старата позиција, заменик-командир во Шумската полиција – сектор Делчево“, истакна Стојчевска.

Во однос на нејзиниот брат, Целе Велевски, таа вели дека тој преку Агенцијата за привремени вработувања бил ангажиран на определен период од пет месеци во РЕК „Битола“, но се откажал од ангажманот.

„Иако мојот брат сам одлучува за својата иднина и за иднината на своето семејство, а неговиот ангажман беше легален, легитимен и во ниту еден случај не беше поврзан со одредена политичка партија, тој реши да се откаже од овој привремен ангажман поради неоснованите сомнежи дека јас сум имала некакво влијание при неговото ангажирање, што целосно не е точно“, нагласува пратеничката.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија1 час

(Видео) Костадинов: Сценаристи на инцидентот во затворот се Мицкоски и Груевски

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, во врска со инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари обвини дека се работи за сценарио...

Македонија2 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија2 часа

(Видео) Котевски: Јанакиески е вратен во затворот, Ристовски не бил испратен во болница

По лекарските прегледи во болницата „8 Септември”, Миле Јанакиески е вратен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По инцидентот,...

Македонија3 часа

Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што е хоспитслизиран ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот ден...

Македонија3 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија5 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната...

Топ6 часа

Исчезнатиот Атанасовски пронајден мртов

Денеска околу 13 часот е пронајдено безживотно машко тело во Нерези, на патот кон вила „Веранда“, потврдуваат од МВР. Неофицијално,...

Македонија6 часа

Касами: Сакаме кандидат кој нема за едни да биде мајка, а за други маќеа

По средбата со Зоран Заев, лидерот на Беса, Биљал Касами, изјави дека за нив како партија пред изборите во игра...

Крвав четврток7 часа

Кољо: Политичарите нè изманипулираа со „тиранската платформа“

Обвинетиот Никола Митревски Кољо на денешното рочиште за крвавиот четврток во своите завршни зборови истакна дека жали за случувањата во...

Македонија8 часа

(Видео) Градоначалникот на Пехчево го пријавил во полиција грозоморното убивање кучиња

По поморот на кучиња во Пехчево, а откако комуналните служби со багери ги собираа и фрлаа додека сè уште се...

Топ8 часа

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево...

Топ10 часа

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат...

Крвав четврток10 часа

(Видео) Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

На прес-конференција за јавноста во Јавното обвинителство беа изнесени информации за истрагата за организаторите на насилствата од 27 април 2017...

Македонија10 часа

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Обвинителството сè уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде што загинаа 15...

Крвав четврток10 часа

Груевски на „Фејсбук“: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на „Фејсбук“ за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија11 час

(Видео) Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија12 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Досие