Контакт

Топ

Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Пратеничката Даниела Рангелова поднела оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ. Според образложението, Рангелова наведува дека не се согласува со раководството на партијата и дека покрај предлогот на претседателот Христијан Мицкоски да остане до крајот на нејзиниот мандат, којшто изминува за една година, таа одлучила да поднесе неотповиклива оставка.

„Не можам да прифатам да бидам дел од ова раководство на ВМРО кое ја однесе партијата во изолација, кое со своите политики базирани на неискреност, сплеткарење и продуцирање кавги помеѓу нас внатре во партијата, успеа по принципот раздели па владеј, дополнително да го подели македонското национално ткиво и да внесе неприфатливо ниво на омраза помеѓу Македонците, но и помеѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ“, пишува Рангелова.

Оставката на Рангелова следува по низата партиски исклучувања и разрешувања од функции во ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, ексминистерот Никола Тодоров, потпретседателот Митко Јанчев, реформаторите Петар Богојески и Костадин Богданов, како и седумте пратеници кои гласаа за отворање на Уставот.

Европа

Германија ги зголемува залихите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Објавено пред

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод коишто ќе можат да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен инцидент.
        
Германската канцеларија за заштита од радијација потврди дека нарачале 189,5 милиони таблети јод „за да обезбеди безбедна и масовна дистрибуција во случај на радиолошка или нуклеарна криза“.

Телевизијата WDR, којашто прва објави за зголемувањето на залихите, наведе дека количината на нарачани таблети е четири пати поголема од сегашните залихи. Доколку се земат веднаш по нуклеарниот инцидент, таблетите со јод можат да спречат од заболување на рак на штитната жлезда.
        
По катастрофата во јапонската нуклеарна електрана Фукушима во 2011 година, Германија ги измени упатствата за управување со проблемите во нуклеарните електрани. Додека Германија планира постеоено да ги исклучи сите нуклеарни централи до 2022 година, неколку нејзини соседи, вклучувајќи ги Белгија, Франција, Швајцарија и Чешка, ќе продолжат да користат нуклеарни реактори.

Прикажи повеќе...

Свет

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Објавено пред

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат низ Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно земјоделците нелегално да подметнуваат шумски пожари, но рече дека странците не треба да се мешаат во внатрешните прашања на Бразил.

Францускиот претседател Емануел Макрон и генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, на „Твитер“ изразија загриженост поради тоа што пожарите во амазонската прашума достигнаа рекордно високо ниво годинава, уништувајќи широки шумски појаси кои се сметаат за еден од најважните бедеми против глобалното затоплување.

Болсонаро луто одговори на тоа што, според него, е мешање.

„Оние земји кои испраќаат пари тука не ги испраќаат од милосрдие… Тие ги испраќаат со цел да се мешаат во нашата независност“, рече тој во преносот во живо на „Фејсбук“.

Но, претходно во четвртокот, бразилскиот претседател кажа дека земјата нема средства за контрола на пожарите.

„Амазонија е поголема од Европа, како можете да се борите со пожар во такво подрачје?“, ги запрашал тој новинарите по напуштањето на претседателската резиденција. „Немаме ресурси да го сториме тоа“, констатирал Болсонаро.

Пожарите во Амазон се зголемени за 83 проценти оваа година во однос на истиот период лани, покажуваат официјалните податоци.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите час и половина ги спасувале децата

Објавено пред

Поради дефект се заглави рингишпилот ,,Скај флаер” во Биоград во Далмација, по што пожарникарите час и половина ги спасувале децата кои останале заробени на височина од 30 метри. Припадници на противпожарната бригада пристигнале брзо, но не можеле да направат ништо бидејќи противпожарните скали им биле на поправка во Германија.

Побарале помош од колегите од Задар. Скалите стигнале, па акцијата за спасување почнала. Последните луѓе од рингишпилот биле симнати во 20.30 часот.

,,Пожарникарите реагираа многу брзо, но бидејќи нашите скали се санираат во Германија, моравме да чекаме за скала од Задар, така што целата ситуација се влоши. Имаше вкупно четири пожарникари на теренот, односно две екипи по двајца пожарникари”, велат од противпожарната единица.

Вкупно 15 лица биле спасени од рингишпилот, повеќето од нив деца и нивните родители.Слична ситуација веќе имало во овој парк и минатото лето кога луѓето морале да чекаат многу подолго, затоа што пожарникарите имале интервенција околу избувнат пожар, па противпожарното возило со скалила било зафатено.

Главниот директор на „Фанк парк“ Биоград, Стипе Табак објасни што се случило.

,,Секој уред во нашиот парк има повеќестепени сензори за безбедност кои го стопираат уредот ако само еден престане да работи. Проблемот е што овој рингишпил е специфичен и мора да интервенираат пожарникари за да ги симнат луѓето долу, доколку се закочи”, вели тој. Табак додава дека ќе анализира што се случило со уредоти дека очекува рингишпилот да работи нормално.

,,Ова се нормални ситуации што се случуваат во секој забавен парк и посетителите треба да бидат свесни за тоа. Прво и основно сме безбедни и немаше никаква опасност за посетителите”, вели тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа46 минути

Германија ги зголемува залихите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод коишто ќе можат да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет1 час

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат низ Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион1 час

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите час и половина ги спасувале децата

Поради дефект се заглави рингишпилот ,,Скај флаер” во Биоград во Далмација, по што пожарникарите час и половина ги спасувале децата...

Свет2 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш на Твитер соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена излегол од притвор, откако...

Свет3 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија13 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија15 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа18 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ22 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ23 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија24 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија2 дена

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион2 дена

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија2 дена

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Досие