Контакт

Свет

Русите тврдат дека имаат вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Готова е првата руска вакцина против Ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече првиот заменик-министер за одбрана на Русија, Руслан Цаликов.

Тој за весникот „Аргументи и факти“ изјави дека специјалисти од Министерството за одбрана и научници од Центарот веќе направиле конечни процени за резултатите од тестирањето на вакцината.

„Сите волонтери, без исклучок, создадоа имунитет против коронавирусот и се чувствуваа нормално, така што првата домашна вакцина против овој вирус е подготвена“, истакна Цаликов.

Руското Министерство за индустрија и трговија изјави за ТАСС дека документите на 30 јуни се доставени до Министерството за здравство за регистрација на вакцината, а дозвола за тестирање на вакцината е издадена претходно во јуни. Министерството за одбрана вчера соопшти дека заедно со Центарот успешно го завршило клиничкото тестирање на вакцината врз волонтерите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Кинеско село во карантин – се шири чума

Објавено пред

Властите во кинескиот регион Внатрешна Монголија издадоа трето ниво на предупредување за чума.
Селото Баот е ставено во карантин, откако еден жител почина од цревна чума.

Според надлежните, предупредувањето ќе остане во сила до крајот на годината, пренесува ЦГТН.
Локалните здравствени власти соопштија дека ги следат контактите на починатиот селанец – девет лица, кои, пак, имале контакти со уште 26 лица.

Сите тие се ставени во карантин и се под лекарски надзор.Засега, ниту еден од нив нема симптоми и сите биле негативни на болеста.

Починатиот имал цревна чума чии симптоми вклучуваат дијареја, силни болки во стомакот и треска.
Појавата на чума во Кина не е невообичаена, но болеста сè поретко се појавува.

Прикажи повеќе...

Свет

Лукашенко: Ми го подметнаа коронавирусот

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека не е случајно заразeн со Ковид-19, пренесува „Спутник“. Според него, болеста му била подметната.

„Ми го подметнаа коронавирусот. Сега тоа го истражуваме“, рече Лукашенко.

Овие зборови на Лукашенко ги цитираше на нејзиниот профил на Фејсбук главната уредничка на порталот „Гордон“, Алесија Батсман, која присуствуваше на интервјуто што Лукашенко го даде на украинскиот новинар Дмитриј Гордон.

„Тие можат и да ме убијат, но јас никаде нема да бегам“, додаде Лукашенко.

Претседателот на Белорусија изјави дека болеста ја прележал на нозе и во поблага форма.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Објавено пред

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија на 27.  кат на зградата. На терен се пожарникари од Антверпен кои се обидуваат да го изгаснат огнот.

Според извештаите на медиумите, густ црн дим се издига во воздухот и е видлив од далеку. Командирот на противпожарната бригада информира дека станува збор за голем пожар.

Кулата во моментот не се користи бидејќи се реновира, а во моментот на избувнувањето на пожарот во неа биле присутни само неколкумина работници, кои успеале да се евакуираат на време.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет3 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија5 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија5 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион6 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија7 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија7 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија8 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет10 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет11 час

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет11 час

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет11 час

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет1 ден

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет1 ден

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет1 ден

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион1 ден

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет1 ден

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Досие