Контакт

Свет

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на инфекција.Податоците објавени на „Worldometer“ покажуваат дека вкупниот број на заразени во таа земја се искачи на 12.783.723, додека вкупно 263.812 лица ја загубија борбата против Ковид-19.

Излечени се повеќе од 7.553.000 луѓе кај кои претходно било потврдено присуство на коронавирус, а биле тестирани над 182.000.000 примероци. Најголем број на заразени лица е забележан во сојузната држава Тексас, каде се потврдени повеќе од 1.191.608 случаи на коронавирус. По нив следуваат Калифорнија (повеќе од 1.133.000) и Флорида (повеќе од 944.000).

Најголем број на смртни случаи биле регистрирани во Њујорк, каде 34.276 лица ја изгубиле битката со Ковид-19. Повеќе од 640 000 луѓе биле позитивни на коронавирус.По САД, следат Индија (повеќе од 9.193.000 заразени) и Бразил (над 6.088.000 заразени) по бројот на случаи со Ковид-19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

На Полјачки им се заканува затвор поради транспаренти со Богородица во боите на виножитото

Објавено пред

На три Полјачки им се суди за навреда на верските чувства поради поставување транспаренти на кои е претставена најсветата полска икона на Богородица со ореол во боите на виножитото, пишува „Политико“.

Доколку се докаже дека се виновни, им се заканува затворска казна од две години.

Судскиот процес, кој започна во средата, привлекува меѓународно внимание поради примената на контроверзниот полски закон за заштита на верските чувства и поради повторното покренување на прашањата за правата на ЛГБТ-заедницата во Полска.

Во април 2019 година, три жени, Елзбиета Подлешна, Ана Прус и Јоана Гзира-Искандар Подлешна, кренаа транспаренти во знак на протест против традиционалната велигденска поставка, поставена од црква во Плок, на околу 110 километри северозападно од Варшава.

Во нивниот приказ се наведени гревови против кои верниците треба да се борат – почнувајќи од традиционални како „алчност“, „омраза“ или „завист“ до „ЛГБТ“ и „полот“.

„Непосредна причина за нашето дејствување беше хомофобичлниот и болен приказ поставен во црквата“, рече Подлешна пред судот, додавајќи дека е верничка и дека не гледа ништо лошо во протестот во кој Богородица ја користела како универзален симбол на љубовта меѓу мајката и детето.

„Она што го видов е омраза, презир, агресија“, рече Прус.

Таа додеде дека трите користени транспаренти, кои веќе биле отпечатени за претходни протести, служат како знак на протест за, како што рече, лицемерието на црквата која не се справува со скандалите со педофилија, но ги напаѓа ЛГБТ-луѓето.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција ги заостри правилата за патниците од земји кои не се членки на ЕУ

Објавено пред

Патниците што доаѓаат во Франција од земји што не се членки на Европската Унија веќе нема да можат да влезат во земјата со негативен резултат на брз, лесно достапен тест на Ковид-19.

Според новите правила, кои стапуваат на сила на 18 јануари и се претставени во документ на француската влада, луѓето повеќе нема да можат да користат антигенски и други брзи тестови кои даваат резултат за неколку минути.

Како што објаснува Ројтерс, тие брзи тестови во голема мера ги користеле возачите на камиони, кои превезуваат стока преку Ламанш.

Во изминатите неколку недели, Франција побара од луѓето што влегуваат во земјата од Велика Британија да докажат дека немаат коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Српски медиуми: Кинеската вакцина утре пристигнува во Србија

Објавено пред

Првите количини на кинеската вакцина против коронавирусот на компанијата „Синофарм“ ќе пристигнат утре во Србија, објавија повеќе српски медиуми.

„Новости“ пишува дека Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС) сè уште нема издадено дозвола за употреба на кинеската вакцина, но се очекува наскоро да биде дадена.

Најверојатно в недела со кинеската вакцина ќе почне имунизацијата на здравствените работници кои изјавија дека сакаат да се вакцинираат.

Во Србија во тек е имунизација со вакцината на Бионтек/Фајзер и со руската вакцина „Спутник 5“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија2 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија2 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет3 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет3 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет4 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија4 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија16 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа16 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија18 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен20 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија21 час

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет22 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет22 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа23 часа

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија24 часа

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет1 ден

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ1 ден

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Свет1 ден

СЗО свика итен состанок

Комитетот за вонредни ситуации на Светската здравствена организација се состанува денескa, две недели пред редовниот состанок, за да разговара за...

Досие