Контакт

Топ

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Објавено пред

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат во сумата од речиси 430 илјади евра, што за две години планира да ги потроши Собранието на авиобилети и хотели за сместување на пратениците.

Според објавата на Бирото за јавни набавки, на едниот тендер од 13 милиони денари за 24 месеци Собранието бара да ангажира агенција за сместување во земјата и странство, а другиот тендер за приближно иста сума се однесува на авиобилети. Од собраниската прес-служба информираат дека постапката е потранспарентна и дека двата тендера се објавени на европската интрнет-страница за јавни набавки за да може да конкурираат и меѓународни агенции.

„Досега секој одделен сектор сам правеше резервации на хотели, се вршеа резерваци со картички, а сега нема секој одделно тоа да го прави и треба да се исполнат минимумот услови, минимум ѕвезди, 1 км оддалеченост од настанот поради заштеда на средства за локален превоз и да има минимум три понуди, што значи ќе се избира најекономична и најповолна понуда“, велат од Собранието.

Од Собранието додаваат дека дел од средствата е донација од Швајцарската агенција за развој за потребите на Парламентарниот институт и дека не мора да значи дека сите планирани средства ќе ги потрошат, туку во зависност од меѓународните активности.

Според податоците од собраниските служби, патните расходи за авиобилети за 2018 година биле 5.687.163 денари, а за сместувања биле потрошени 5.258.000. Во 2015, пак, за авиобилети биле потрошени 4.780.510 денари, а за сместување 5.140.830. Во 2017 година, поради настаните и делумно неработењето на Собранието, за сместување биле потрошeни 3.234.062 денара, а за авиобилети 1.887.032 денара.

За 2019 година, како што наведуваат од Собранието, се очекува зголемен интензитет на меѓународна соработка, особено по потпишувањето на протоколот за членство во НАТО.

„Досега (заклучно со 18 март 2019), за само 5 седмици, извршени се 8 ратификации на кои претседателот на Собранието (или негови заменици) беше официјално поканет да учествува како специјален гостин на седниците кога се вршеше ратификацијата. Се очекува овој процес на ратификации да оди со засилена динамика и да финишира до крајот на 2019“, додаваат од Собранието.

Од редовните активности планирани се 106 настани од меѓународна соработка, меѓу кои седници на НАТО, годишна сесија на ПС на Советот на Европа, студиска посета на НАТО, состанок на комисии, Парламентарното собрание на ОБСЕ, Генерално собрание на ОН, Рос-Рот-семинар и сл.

Македонија

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Објавено пред

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Новинарите добија листа од 18 предмети од кои три беа за вработувањата на роднини на пратеничката Мира Стојчевска, а три за пратеникот од СДСМ Александар Кирацовски. Од овие предмети за половината беше утврдено дека постојат сериозни сомнежи за непотизам и влијание при вработување роднини, сестри, браќа, мајки и татковци по доаѓањето на СДСМ на власт.

Еклатантен пример беше предметот за вработувањето на сестрата на министерот за економија Крешник Бектеши, Влора Бектеши, која во октомври 2018 година била вработена како самостоен референт за правни работи во МЕПСО. Вкупно 73 кандидати се пријавиле за ова место. Без записник за извршени интервјуа и без записник за бодирање, избрани биле петмина кандидати во потесниот круг, а за најдобар кандидат генералниот директор на МЕПСО ја избрал токму сестрата на министерот за економија.

„Не се знае точно како токму сестрата на министерот била избрана меѓу петте селектирани кандидати, бидејќи не постои записник од бодирањето. Владата треба да се извести за овој случај, а Надзорниот одбор на МЕПСО треба да изврши увид во работата на овој случај. Воедно, иницирам прекршочна постапка против Бектеши бидејќи тој и неговата сестра живеат во исто домаќинство, а тој не пријавил дека член на неговото семејство е вработен во државна институција“, рече Владимир Ѓорѓиев, член на ДКСК.

На седницата се провлекоа низа случаи за кои постојат сериозни сомнежи за непотизам кои се одвивале на ист начин – институциите не доставувале записници за интервјуа, нема податоци за бодирање на кандидатите, нема причини зошто останатите кандидати се одбиени и зошто е избран токму роднина на висок функционер.

Сличен случај е и вработувањето на сестрата на министерот за култура Асаф Адеми, Хидоете Алили, која е вработена во ЕЛЕМ. Работното место не постоело претходно, било креирано, недостига ранг-листата на пријавените, немало бодирања ниту, пак, воопшто се знаело дали е извршено интервјуирање на кандидатите. И за овој предмет, комисијата ќе ја извести Владата, а ќе му наложи на Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да изврши увид во целокупната документација за случајот.

За вработувањата на сопругот, синот и братот на пратеничката Мира Стојчевска, утврдени беа индиции за непотизам само во случајот за вработувањето на нејзиниот син Виктор Стојчевски во ЕЛЕМ.

На врвот на листата по случаи за непотизам е пратеникот и секретар на СДСМ Александар Кирацовски – и вработувањето на неговиот дедо Борче Поповски во ЕЛЕМ Новаци, и сестрата Мирјана Јосифовска во Централен регистар, и мајката на сопругата на Кирацовски, Мери Поповска, во ДУД „Мирка Гинова“, за ДКСК се со индиции за непотизам.

За вработувањето на мајката на пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов во Централниот регистар во Струмица, Нури Бајрами од ДКСК наведе дека „постојат индиции што претставуваат основи за одговорност на директорот на Централниот регистар бидејќи не е спроведена фер и транспарентна постапка и не се земени предвид сите околности за да се избере најдобриот кандидат“.

За овој случај, Бајрами предложи да се извести Владата, да се побара од Управниот одбор на Централниот регистар да ја испита постапката за вработување и да се спроведе антикорупциска проверка на вработувањата кои се одвиваат преку агенции за привремени вработувања.

Антикорупционерите објавија дека нема нерегуларности при вработувањата на ќерката на претседателот на собранието Талат Џафери, Бесијана, во ЕЛЕМ и кај вработувањето на синот на пратеникот Горан Мисовски, Кристијан, во Агенцијата за супервизија.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Објавено пред

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат повеќе од 400 новинари, од кои 200 странски и 200 домашни, информираа денеска од Министерството за надворешни работи, од каде на заедничка прес-конференција со премиерот Заев и бискупот Киро Стојановски порачаа дека има огромен интерес за посетата. Очекувањата се дека на плоштадот ќе присусутвуваат повеќе од 15 илјади граѓани, а ќе бидат обезбедени околу две илјади места за седење, како и пунктови за вода. Мисата ќе се одржува на италијански јазик, а ќе има и дел на хрватски, како и на македонски јазик. Венриците кои ќе сакаат да присусутвуваат на плоштадот ќе треба да пристигнат најдоцна до 9 часот поради безбедносни причини, а мисата ќе почне во 11:30 минути.

Папата со специјален лет пристигнува на скопскиот аеродром во 8 часот и 15 минути каде што ќе биде пречекан со највисоки државни почести од претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев.

„Можам да потврдам дека доколку временските услови дозволат, предвидено е користење на специјалното голф-возило или популарно наречено папамобил“, изјави државниот секретар во МНР, Виктор Димовски.

Според агендата, папата во 9 часот ќе биде пречекан во Вила Водно каде што ќе има обраќање и одвоени средби со Заев и Иванов и нивните семејства.

„Доаѓа во важен момент за нашата земја, кога демонстриравме подавање рака, пријателство, вредности кои допираат до вредностите на светите пораки. Оваа благопријатна посета е чест и од мене е сфатена како охрабрување да бидеме подобри луѓе, да нè охрабри дека доаѓаат подобри времиња…“ порача Заев за посетата на папата.

Попладне во католичката црква „Пресвето срце Исусово“ папата ќе се сретне со свештениците, како и со граѓани од ранливите категории, а предвидена е и средба со претставниците на верските заедници.

Папата Франциско доаѓа во време кога се одбележуваат 25 години дипломатски односи со Ватикан. Ова, според бискупот Киро Стојановски, е првата причина за посетата, додека втората причина е тоа што овде има мала, но сепак жива заедница на католички верници, па, како што нагласи бискупот, пастирот доаѓа да го посети своето стадо. Третата причина за посетата е Скопје, родниот град на Мајка Тереза.

Прикажи повеќе...

Македонија

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Објавено пред

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите.

На денешната седница на комисијата беше соопштено дека првиот случај се однесува на унапредувањето на Васко Ѓурчиновски во чин генерал-потполковник – генерал-мајрор. Според антикорупциската, претседателскиот указ бил донесен на 25 февруари 2019 година, при што при унапредувањето на овој старешина во повисок чин не било постапено според одредбите од Законот за служба во Армијата.

„Министерството за одбрана спроведува постапка за унапредување и дава предлог до претседателот на Републиката, што во случајот, како што е наведено во одговорот на Министерството за одбрана, не е доставен“, се наведува во предметот на антикорупциската.

Од таму додаваат и дека указот за унапредување е донесен по денот на распишување на изборите, 8 февруари 2019 година, период во кој според закон не може да се преземаат вакви дејства.

Исто така, на 25 февруари годинава претседателот со укази ги поставил Орце Јордев, Драган Ковачки и Бесник Емини на позиции во АРМ.

„Во сите три случаи се работи за поставување на старешнините на формациски места генерали по основ на кои, сметано од денот на донесувањето на указите од претседателот на Републиката и нивното извршување, на споменатите старешини ќе им се исплатува зголемена плата – повисока од редовните месечни плати што ги примале пред донесувањето и извршувањето на указите, дејство што е забрането во изборен период“, велат од антикорупциската комисија.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Македонија50 минути

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија1 час

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 20192 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ3 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија5 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија5 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија5 часа

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија7 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет7 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија21 час

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет1 ден

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија1 ден

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ1 ден

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ1 ден

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Досие