Контакт

Свет

Страотна судбина на мигрантите: Момче пронајдено како едвај дише со расечен врат во прегратките на својот починат татко

Објавено пред

Десетгодишно момче e пронајдено едвај живо, со расечен врат како лежи во рацете на починатиот татко во сојузната држава Веракруз во Мексико. Ужасниот настан ја шокираше Америка, а вознемирувачките фотографии објавени на Си-ен-ен покажаа дека момчето на вратот има долга рана од 7 сантиметри. Трагедијата на најлош можен начин го илустрира очајот на многу луѓе од Централна Америка.

Таткото и момчето од Гватемала биле нападнати од членови на картели додека патуваа низ Веракруз во Мексико на нивниот пат кон САД, изјави претседателот на мексиканската организација за борба против човековите права Раул Хернандез. Момчето Кристијан (10) и неговиот татко Руди (37) го напуштиле домот на 28 мај годинава во потрага по подобар живот. Со нив патувале и братот на Руди и неговиот син тинејџер. Тие му платиле на криумчар на мигранти да ги однесе во САД, но тој ги оставил во Мексико, каде што биле киднапирани од припадници на наркокартелот Лос Зетас.

Пабло Оједа Карденас од Министерството за внатрешни работи во мексиканската држава Моралес изјави дека киднаперите, наводно, се јавиле на семејството на киднапираните во САД и побарале откуп од 12.000 долари. Семејството успеало да собере 8.000 долари, но киднаперите повеќе не им одговориле.

Неколку дена подоцна, на 6 јули, Кристијан и неговиот татко биле пронајдени како лежат на патот, оставени да искрвават до смрт. Таткото Руди починал наскоро, додека неговиот син бил пронајден каков едвај дише. Мексиканските власти објавија дека вујкото и неговиот син успеале да избегаат и се безбедни. Кристијан бил префрлен во болницата каде што му е обезбедена целосна лекарска грижа. Тој бил опериран и, според медиумите, закрепнува. Исто така добива и психолошка помош.

Мигрантите кои патуваат низ Мексико често се цел на криминалци и стануваат жртви на кражби, изнудување, силување и убиство. Во 2010 година во североисточниот дел на Мексико беше откриена масовна гробница со 72 тела на мигранти, 58 мажи и 14 жени. Мексиканските власти велат дека веруваат дека тоа главно се однесува на граѓаните на Хондурас и Ел Салвадор, но има и луѓе кои доаѓаат од Еквадор и Бразил.

Покрај криминалците, на мигрантите им се закануваат и други опасности. Неодамна, светот ја виде фотографијата на Оскар Алберт Мартинез и неговата двегодишна ќерка Енџи Валери како лежат во калта во близина на градот Матамороса во Мексико. Еден ден претходно, тие се удавиле при обидат да ја преминат реката Рио Гранде и да дојдат во Тексас.

Министерот за надворешни работи на Гватемала изрази сочувство до семејството на Кристијан и вети дека ќе ги плати сите трошоци за превоз на телото во земјата и на погребот. Тројцата преживеани имаат две опции – да останат во Мексико со хуманитарна виза или да се вратат во Гватемала.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Вучиќ ги претстави новите руски воени хеликоптери, нарекувајќи ги „ѓаволски кочии“

Објавено пред

Српската војска денеска ги претстави новите хеликоптери купени од Русија, а на церемонијата на воениот аеродром во Батајница кај Белград присуствуваше и српскиот претседател Александар Вучиќ, кој ја оцени набавката како значително засилување на перформансите на српската армија.

Вучиќ рече дека новите хеликоптери „ми-35“, „Х145М“ и „ми-17“ се набавени затоа што тоа го овозможила значително подобрата состојба во државниот буџет, а исто така истакна и дека биле купени со добар попуст и олеснувања овозможени за Србија од руска страна, пренесе „Индекс“.

Тој им се заблагодари на како што кажа, руските пријатели, велејќи дека станува збор за моќни машини и најсовремени европски и руски хеликоптери, кои многумина ги нарекуваат „ѓаволски кочии“, но нагласи дека овие воени летала ќе се користат како чувари на Србија.

„Кога ќе погледнете како изгледаат овие машини, ви станува јасно зошто за нив се вели дека се страв и трепет и зошто некои ги нарекуваат ѓаволски кочии. За нас, тие се чувари на нашата земја и небо“, нагласи српскиот претседател.

Русија ги испорача хеликоптерите неколку месеци пред рокот, а во Белград беа транспортирана со товарен авион на руската армија два дена пред средбата на Вучиќ со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи на 4. декември.

Прикажи повеќе...

Европа

Салвини се закани дека ќе ја бојкотира „Нутела“ бидејќи не му е доволно италијанска

Објавено пред

Италијанскиот десничарски опозиционер, Матео Салвини, се закани дека ќе ја бојкотира „Нутела“, бидејќи нејзините состојки не се сто проценти италијански.

„Се премислив затоа што дознав дека ‘Нутела’ содржи лешници од Турција, па повеќе би сакал да им помогнам на компании кои користат италијански производи“, изјави Салвини на еден јавен собир.

„Повеќе би јадел италијански производи ако со тоа можам да им помогнам на италијанските земјоделци“, додаде 46-годишниот политичар.

Салвини сака јавно да ги истакнува своите прехранбени навики како дел од неговата стратегија на социјалните мрежи. „Нутела“ честопати досега ја истакнувал на фотографии со храна на своите профили на „Твитер“ и „Фејсбук“.

Во видео на „Фејсбук“, тој ги повика „Фереро“ и другите локални компании за храна да набават италијански шеќер, лешници и млеко.

Производителот на „Нутела“ не одговори на забелешките на Салвини. „Фереро“ е најголемиот купувач на лешници во светот, а како што се тврди, количината на лешници во Италија не е доволна за да се задоволат потребите за производство на кремот „Нутела“.

Прикажи повеќе...

Свет

САД и Иран разменија затвореници

Објавено пред

САД и Иран денеска разменија затвореници, при што секоја страна ослободи по едно лице, што претставува редок чин на дипломатска соработка меѓу двете земји, по повеќемесечните тензии.

Студент на постдипломски студии на американскиот Универзитет Принстон е ослободен во Иран, во замена за ирански научник кој е задржан во САД.

За време на размената, која е извршена во Цирих, ирански официјални претставници го предадоа американскиот студент со кинеско потекло Сијуе Ванг, кој беше во притвор во Техеран од 2016 година, во замена за научникот Масуд Солејмани, кој беше осуден во сојузната американска држава Џорџија.

Набрзо се огласи и американскиот претседател, Доналд Трамп, потврдувајќи дека Ванг е ослободен и се враќа во САД.

„Ванг беше затворен од август 2016 година под изговор дека вршел шпионажа. Им благодариме на швајцарските партнери за помошта во преговорите за ослободување на Ванг од Иран“, нагласи Трамп.

Солејмани, пак, кој работи на истражување на матични клетки, хематологија и регенеративна медицина, бил уапсен од американските власти под обвинение дека ги прекршил трговските санкции, обидувајќи се во Иран да пренесе биолошки материјал.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија3 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ5 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија6 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Свет7 часа

Белата куќа: Подготовката на обвинение против Трамп е лакрдија

Белата куќа потврди дека нема да учествува во работата на Претставничкиот дом во постапката за подготовка на формално обвинение против...

Економија8 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија9 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ10 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет10 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет10 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет10 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија11 час

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија1 ден

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 ден

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија1 ден

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија1 ден

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија1 ден

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Досие