Контакт

Свет

Студенти во Индија носат кутии на главите за време на испит за да нема измами

Објавено пред

Индиските студенти носат кутии на главите за време на испитот за да спречат измама. Вакви фотографии се појавија во јавноста по што училиште во Индија се извини откако беше обелоденето дека студенти во текот на испитот носат картонски кутии на главите за да се спречат измамите.

Според надлежните в училиштето, станува збор за пробен период за новата мерка којашто се применува од средата во колеџот во Хавери, во југозападна индиска држава Карнатака. Еден член на персоналот ги фотографирал студентите кои седеле во клупите, со глави покриени со картонски кутии.

Предниот дел од кутиите бил исечен, дозволувајќи им на учениците да ги гледаат само листовите за испити, но не и околината. Училиштето се соочи со големи критики откако фотографиите излегоа во јавност. Суреш Кумар, државен министер за образование, на Твит порача дека практиката на училиштето е „неприфатлива“.

„Никој нема право да се однесува со никого како животно“, напиша Кумар. „Со оваа перверзија ќе се справиме соодветно“.

Училиштето писмено го образложи проектот и се извини. Според директорот М.Б. Сатеш, учеството во овој пробен метод било доброволно, а училиштето однапред ги известило родителите. Во него биле вклучени само ученици со родителско одобрение.

„Од 72 студенти кои полагале испити тој ден, само 56 учествуваа во експериментот со кутии“, изјави директорот.

„Учениците донесоа свои кутии на училиште, а многумина ги извадија по 15 до 30 минути“, рече Сатеш. Училиштето ги замоли сите ученици да ги извадат кутиите по еден час од почетокот на испитот.

Во последните неколку години има голем број скандали со мамење во Индија. Во Индија образованието е шанса за многумина да обезбедат егзистенција и да се спасат од сиромаштијата. Сепак, ова исто така значи дека многу студенти се под голем притисок не само да положат испити туку да ги надминат очекувањата по секоја цена.

Критичарите посочија на ваквите притисоци како мотиватор за измама и извор на лошо ментално здравје кај студентите – на почетокот од годинава, 19 студенти во јужната индиска држава Телангана си го одзедоа животот по објавувањето на резултатите од испитот.

Свет

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Објавено пред

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако невакциниран член на персоналот внел нова варијанта, покажува студија на американскиот Центар за контрола на болести, објавена во средата.

Вирусот се проширил во таа институција во Кентаки, при што се заразиле 44 лица, односно 24 згрижени и 20 негуватели.

Од заразените корисници, 18 биле вакцинирани со две дози на вакцината од „Фајзер“, а четворица негуватели исто така примиле по две дози, според студијата на главната американската здравствена агенција.

Ова покажува дека постојат ограничувања кога станува збор за вакцинацијата како единствена стратегија за борба против Ковид-19, особено против неговите нови варијанти, пишува агенцијата „Франс Прес“.

Иако е клучна, вакцинацијата мора да биде придружена со континуирана внимателност за спречување и контрола на инфекцијата, потенцираат авторите на студијата, повторувајќи ја важноста на миењето на рацете, следењето на случаите, изолацијата на заразените и нивните контакти.

Меѓутоа, тие нагласуваат дека кај вакцинираните инфицирани лица, само една третина имале симптоми, наспроти 83 проценти кај невакцинираните.

Само еден од 18 вакцинирани резиденти на домот починал, додека меѓу заразените невакцинирани, кои биле вкупно 6, имало два смртни случаја.

„Со цел да се заштитат корисниците на старските домови, клучно е негувателите, како и згрижените, да бидат вакцинирани“, заклучуваат авторите на студијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден би можел да го признае масакрот врз Ерменците во Османлиската империја како геноцид

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден може официјално да го признае масакрот врз Ерменците во Османлиската империја како геноцид, што веројатно ќе влијае на влошување на веќе напнатите односи на формалните сојузници во рамките на НАТО, Турција и САД, објави Ројтерс.

Потегот би бил во голема мерка симболичен, но тоа би значело прекинување на децениската практика на внимателно користење термини што доаѓаат од Белата куќа, за да не се навреди Турција.

Анкара и Вашингтон во последните години беа на релација на влошување на односите, анализира светската агенција.

Бајден најверојатно ќе го употреби зборот „геноцид“ како дел од изјавата на 24 април, што го одбележува денот на сеќавање на жртвите на ерменскиот геноцид, изјавија информирани извори за Ројтерс.

„Колку што разбрав, тој донесе одлука да го употреби зборот„ геноцид “во својата изјава во саботата“, рече изворот.

Сепак, предупредуваат дека, заради важноста на билатералните односи со Турција, Бајден може да се предомисли во последен момент. Портпаролката на Белата куќа, вчера им изјави на новинарите дека Белата куќа веројатно ќе „каже повеќе“ за ова прашање во сабота, но одби да појасни што.

Пред една година, Бајден учествуваше како претседателски кандидат во комеморацијата на 1,5 милиони убиени Ерменци во Отоманската империја, а потоа рече дека ќе ги поддржи напорите за признавање на геноцидот. „Денес се сеќаваме на злосторствата со кои се соочи ерменскиот народ во Мец Јехерн, се сеќаваме на геноцидот врз Ерменците. „Ако бидам избран, се обврзувам да поддржам резолуција со која се признава геноцидот врз Ерменците и дека универзалните човекови права ќе бидат врвен приоритет“, рече тој тогаш на Твитер.

Турција признава дека многу Ерменци биле убиени во Османлиската империја за време на Првата светска војна, но тврди дека има многу помалку жртви и дека властите систематски не убивале Ерменци.

Секој потег на Бајден што би признал геноцид дополнително би ги нарушил веќе лошите односи меѓу сојузниците на НАТО, предупреди во вторникот турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија протера десет американски дипломати

Објавено пред

Русија протера десет американски дипломати од Москва.

На заменик-шефот на мисијата во американската амбасада, Барт Горман, денеска му била врачена белешка со која десет вработени во американската амбасада во Москва се прогласени за персона нон грата.

Наводно им било наредено да ја напуштат Русија до 21 мај.

„Оваа мерка е одговор на непријателските постапки на САД кон голем број вработени во руската амбасада во Вашингтон и рускиот генерален конзулат во Њујорк, кои беа прогласени за персона нон грата без никакви основи“, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија17 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија17 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија18 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија19 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија20 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ21 час

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија22 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија23 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија2 дена

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие