Контакт

Свет

Трамп забрани влез на бегалци без здравствено осигурување

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша регулатива со која им се забранува влез на мигрантите кои нема да бидат покриени со здравствено осигурување 30 дена од влезот во САД или немаат пари сами да ги платат своите здравствени трошоци. Мерката стапува во сила на 3 ноември.

Белата куќа смета дека тоа нема да влијае врз можноста за добивање статус на азил или бегалец. Администрацијата на Трамп планира во 2020 година да дозволи во САД да влезат само 18.000 бегалци. Суспензијата се однесува само на лица што сакаат да влезат во САД со имигрантска виза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД бомбардирале сопствена база во Сирија додека војниците се повлекуваат

Објавено пред

Голема американска база во северна Сирија била уништена во воздушен напад откако војниците се повлекоа, најверојатно за да спречат повеќе засрамувачки видеа од напуштениот објект откако ќе бидат преземен од силите на сириската влада, пренесува РТ.

Фабриката за цемент „Лафарг“ кај Кобане беше локацијата на заедничката американско-француска база која беше напуштена во средата како дел од повлекувањето наложено од американскиот претседател Доналд Трамп. Локални извори објавија дека објектот кај Хараб’Ашак бил бомбардиран набргу потоа.

Американски официјални претставници синоќа го потврдија нападот, велејќи дека тој претходно бил планиран и имал за цел да спречи коалицискиот оперативен центар да биде користен од надворешните сили. Нападот бил насочен кон преостаната муниција и возилата напуштени во базата.

Американските сојузнички курдски милиции кои ја контролираа областа од ослободувањето од Исламската држава претходно одбиваа повторно да се интегрираат во Сирија, поддржани од инсистирањето на Вашингтон за промена на режимот во Дамаск. Меѓутоа, по нападите на турските милитанти од северот тие постигнаа договор со сириската влада.

Прикажи повеќе...

Свет

Индијка прогласена мртва двапати од две различни болници

Објавено пред

Во она што е веќе наречено прв официјален случај во Индија на т.н. „феномен на Лазар“, 45-годишна жена била прогласена за мртва двапати од две различни градски болници во период од неколку часа, пренесува РТ.

Жената страдала од хронично опструктивно белодробно заболување, воспалителна состојба на белите дробови што сериозно влијае на протокот на воздух. Таа била примена во болница на лекување, но, наводно, била прогласена за мртва во владината Специјалистичка болница 16 во Чандигар и заведена како таква.

Нејзиното ожалостено семејство, наводно, чекало во болницата околу три часа за да дојде амбулантно возило и да ги однесе нејзините останки во нивниот дом за да можат да ги подготват погребните процедури за жената.

Меѓутоа, на патот кон семејниот дом, нејзините вознемирени роднини виделе дека телото на жената се грчи и отишле во друга болница. За жал, по два часа обиди за реанимација, жената била прогласена за официјално почината по втор пат во ургентниот центар на владиниот Медицински колеџ и болница во Чандигар.

„Во медицинска смисла, ова се нарекува„феномен на Лазар“ и досега се пријавени само 38 вакви случаи“, вели д-р Дасари Хариш, раководител на одделението за судска медицина.

Формирана е комисија за да утврди дали се случила каква било можна форма на злоупотреба во текот на целиот инцидент, но не биле откриени несоодветности.

Хариш посочува дека некои лекови за спасување што им се даваат на пациенти во кризни ситуации, можат да имаат подолготрајни ефекти отколку што се сметало порано и навистина може привремено да ги оживеат пациентите откако тие биле официјално биле прогласени за мртви.

Прикажи повеќе...

Свет

Пенс и Помпео во Анкара вршат притисок врз Ердоган

Објавено пред

Потпретседателот на САД и државниот секретар, Мајк Пенс и Мајк Помпео денеска пристигнаа во Турција со мисија да ја убедат Анкара да стави крај на офанзивата против курдските борци во североисточна Сирија.

Пенс и Помпео во турската престолнина ќе се сретнат со претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Тие ќе го предупредат Ердоган дека Вашингтон ќе ги заостри економските санкции ако продолжи офанзивата против курдските борци.

Претходно, Ердоган изјави дека ќе се согласи на прекин на огнот само доколку курдските сили ги напуштат клучните позиции во Сирија.

Американските власти признаваат дека има мали шанси за итно запирање на офанзивата.

Трамп во последниве денови трпи критики поради напуштањето на курдските борци, главните партнери на Вашингтон во борбата против Исламска држава, бидејќи нареди повлекување на американските сили од границата кога на 9. октомври Турција ја започна офанзивата, потсетува агенцијата „Ројтерс“.

Американскиот претседател, сепак, ја брани својата одлука, нарекувајќи ја стратешки брилијантна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

„Сивиот дом” замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни домови отворени денеска се згрижени децата кои досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ2 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија2 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ2 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија2 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа3 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија3 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа5 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион5 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет6 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа6 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија16 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија18 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија20 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа22 часа

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија23 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија1 ден

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија1 ден

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија1 ден

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет1 ден

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Досие