Контакт

Свет

Тројца уапсени во Иран за продажба на бебиња на Инстаграм

Објавено пред

Тројца мажи се уапсени во Иран под сомнение дека се обиделе да продадат две бебиња преку Инстаграм, соопшти иранската полиција. Началникот на полицијата во Техеран, Хосеин Рахми, изјави дека бебињата биле стари 20 дена и два месеци и веќе биле купени за 500 американски долари, но дека биле препродавани за 2.000 до 2.500 долари, пренесува Би-би-си.

Еден од уапсените изјавил дека ги добил бебињата од сиромашни семејства и дека сакал да ги даде на семејства што можат да им обезбедат подобра иднина. Како што се наведува, полицијата за продажбата на бебиња на Инстаграм дознавала по дојава, по што биле откриени тројцата мажи, а бибињата се предадени на социјалните служби.

Ова не е прв ваков случај во Иран. На почетокот на годинава биле уапсени четири жени и еден маж кои пронаоѓале сиромашни трудници, им ги плаќале болничките трошоци, а потоа по породувањето им им ги зимале бебињата.

Европа

Франција се повлече од поморска мисија на НАТО, по инцидентот со Турција

Објавено пред

Франција го извести НАТО дека го суспендира учеството во операцијата во Средоземното Море откако ги доби резултатите од истрагата за инцидентот помеѓу турски и француски воени бродови, изјави претставник на француското Министерство за вооружени сили.

Турскиот амбасадор во Франција, Исмаил Хаки Муса, претходно пред француските пратенци рече дека Париз се повлекува откако истрагата за инцидентот не резултирала со заклучоци, ниту ги потврдила француските тврдења.

Односите меѓу сојузниците во НАТО, Франција и Турција, се влошија во последните неколку недели, како резултат на состојбите во Либија, северна Сирија и дупчењето во источниот Медитеран.

Франуските власти беа особено гневни кон Турција откако турски воени бродови наводно агресивно пристапиле кон бродот „Курбет“, кога во јуни неговиот екипаж се обидел да пребара брод за кој се верувало дека го крши ембаргото на Обединетите нации за Либија.

„Курбет“ дејствувал во рамки на НАТО мисијата, Чувари на морето.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Објавено пред

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ.

Предлог-законот беше во собраниска процедура минатата година, но не го доби потребното мнозинство за време на гласањето на парламентарната седница на 31 јули.

Законот им дозволува на истополовите двојки во Црна Гора да ги уживаат истите права како и брачните заедници меѓу маж и жена, само без можност за посвојување деца.

Посоебно е нормирано одржувањето меѓу партнерите, а имотните односи на партнерите се детално регулирани.

Партнерите имаат право на меѓусебно наследство, а регулиран е и нивниот даночен статус.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Рација на американската полиција во зона која демонстрантите ја прогласија за автономна

Објавено пред

По скоро еден месец, полицијата во Сиетл изврши рација во т.н. Автономна зона Капитол Хил, попозната и како ЧАЗ (CHAZ), во истоимениот кварт.

Големи полициски сили со велосипеди, оклопни возила и пеш влегоа во областа окупирана од демонстрантите против расизам, откако полицијата се повлече од локалниот пункт на 8 јуни.

Со интервенцијата на полициските сили, влегоа и булдожери, отстранувајќи ги барикадите поставени од демонстрантите на влезовите во зоната.

Дел од демонстрантите се обидоа да ја запрат полицијата и да ја одбранат својата анархистичка енклава, но без успех. Најмалку 13 демонстранти беа уапсени. Наредбата да се расчисти ЧАЗ од демонстрантите што го окупираат ја издаде градоначалничката Џени Дуркан.

Началничката на полицијата Кармен Бест изјави дека нејзините луѓе влегле во ЧАЗ по недели насилство во и околу окупираните зони.

„Тоа стана место на беззаконие и бруталност. Во оваа област, во неколку станбени блокови се случија четири престрелки, две смртоносни, грабежи, напади, насилство и безброј злосторства против имотот“, рече Бест.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија6 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија6 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија6 часа

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија6 часа

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион8 часа

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија8 часа

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија9 часа

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Македонија10 часа

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија11 час

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Македонија11 час

Бројот на починати од коронавирус во земјава надмина 300, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските граѓани

Земјата со недели се соочува со троцифрени бројки на новозаразени од Ковид-19 на дневна основа, а бројот на починати од...

Свет12 часа

САД ги купија сите залихи на ремдесивир

Сите залихи на лекот ремдесивир, кој е еден од ретките што покажаа позитивни резултати во лекувањето на коронавирусот, се откупени...

Македонија12 часа

Повторно летови од аеродромите во Скопје и во Охрид

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од денеска се отвораат за патници, но со строго почитување на протоколите. Заштитните...

Македонија12 часа

Снимател од МРТ ја загуби битката со коронавирусот

Синоќа од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио- телевизија, Шенол Ахмети. Неговите колеги на социјалните мрежи...

Забава14 часа

(Видео) Италијански нуркачи два часа спасувале кит заплеткан во нелегални рибарски мрежи

Припадниците на италијанската крајбрежна стража и нуркачите успеале да го ослободат китот што се заплеткал во рибарските мрежи во близина...

Македонија21 час

Филипче за инцидентот во „8 Септември“: Ова е чин на непочитување на здравствените работници кои се борат за секој човечки живот

Вечерва во Градската општа болница „8 Септември“, докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување...

Топ23 часа

Шестмина приведени поради закани кон докторка во Ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во Ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и...

Македонија1 ден

Милошоски хоспитализиран на Инфективната клиника поради висока температура

Кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски е примен на Инфективната клиника откако неколку дена имал покачена телесна температура, иако...

Регион1 ден

(Видео) Група лекари ѝ свртеа грб на Брнабиќ во знак на протест во Нови Пазар

Група лекари и медицински персонал во општата болница во Нови Пазар им завртеа грб на српската премиерка Ана Брнабиќ и...

Спорт1 ден

Чистка во Олимпијакос, четворица Американци отпуштени во ист ден!

Грчкиот кошаркарски клуб, Олимпијакос одлучи да ослободи од обврските четири американски кошаркари, во ист ден. Тоа е уште една потврда...

Досие