Контакт

Свет

Турската војска извршила напади на 181 цел во Сирија

Објавено пред

Турското Министерство за одбрана објави дека турките сили во рамки на акцијата ,,Извор на мирот” на северот на Сирија досега извршиле напади врз 181 цел на терористичките организации. Нападите биле извршени со воздушни сили, но и со друга воена поддршка.

Турските вооружени сили (ТСК) и Сириската национална армија (СНА) вчера ја почнаа операцијата ,,Извор на мирот”, за која се наведува дека е со цел „да ги врати мирот и безбедноста во регионот и уништување на терористичкиот коридор што терористите имаат намера да го воспостават јужно од границата со Турција”.

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека терористите се единствената цел во рамките на операцијата. Тие наведуваат дека операцијата се спроведува во согласност со меѓународните законски стандарди и резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации во однос на борбата против тероризмот.

Свет

„Убер“ потврди повеќе од 3.000 сексуални напади во превезувањата во САД во 2018

Објавено пред

Компанијата за превоз на патници „Убер“ соопшти дека во САД примила повеќе од 3.000 извештаи за сексуални напади, вклучително и силување, во текот на 2018 година, кога нејзините возачи спровеле околу 1,3 милијарди возења.

„Убер“ посочи дека бројките за ланската година покажуваат пад од 16 проценти во стапката на инциденти во однос на 2017 година во петте најсериозни категории на пријавени сексуални напади.

Компанијата исто така соопшти дека 99,9 проценти од сите возења во 2017 и 2018, кои вкупно биле 2,3 милијарди, биле завршени без никакви безбедносни инциденти, пренесува „Ројтерс“.

Компанијата исто така тврди дека наводите за напади врз патниците го занемариле ризикот за возачите, а тоа значи дека возачите биле одговорни во случаите за сексуален напад во половина од случаите.

„Убер“ го објави извештајот под голем притисок од регулаторите во многу градови, вклучувајќи го и Лондон, кој неодамна ја укина лиценцата за оваа транспортна компанија поради пропусти во безбедноста.

„Убер“ е сервис кој функционира како приватна такси мрежа. Возилата се резервираат со помош на апликација или текст пораки, преку кои корисниците ја праќаат својата локација, по што возачот пријавен во компанијата со приватно возило доаѓа да го одвезе корисникот до посакуваното место.

По пристигнувањето, корисникот со помош на апликацијата го оценува квалитетот на возењето, а наплатата се врши преку сметка која е доставена до „Убер“, што овозможува патниите да се возат и ако го заборават паричникот.

Прикажи повеќе...

Свет

Во експлозија во Иран загинаа 11 лица, прогласен ден на жалост

Објавено пред

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на гасоводна цевка за греење во западен Иран, а 42 други се повредени, објави денес иранската државна телевизија.

Експлозијата се случила за време на свадбена церемонија во курдскиот град Сакез, при што меѓу загинатите се пет жени и пет деца, пренесува АП.

Три повредени лица се во критична состојба.

Според државната телевизија, експлозијата се должи на протекување на гас од цевка во салата за венчавки.

Поради несреќата, иранската влада прогласи ден на жалост.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата уби четворица мажи осомничени за силување и убиство на жена во Индија

Објавено пред

Индиската полиција застрела четворица мажи осомничени за силување и убиство на млада жена минатата недела во јужна Индија, објави Би-би-си.

Осомничените се наоѓале во притвор, а утрово биле однесени на местото на убиството на жената, каде биле застрелани, откако, според информациите од полицијата, се обиделе да го украдат оружјето од полицајците и да избегаат.

Шефот на полицијата изјавил дека ги однеле обвинетите на местото на настанот да го реконструираат она што се случило.

„Полицијата пукала кон нив кога се обиделе да ги зграбат пиштолите на офицерите и да побегнат“, рекол тој. Во инцидентот, повредени се и двајца полицајци.

Изгореното тело на 27-годишната жртва беше пронајдено минатата недела и тој инцидент предизвика бес и протести ширум Индија поради наводна неактивност на полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет48 минути

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет1 час

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет2 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија2 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет2 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија2 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа13 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет17 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија19 часа

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија19 часа

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија20 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура23 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет1 ден

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија1 ден

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет1 ден

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт1 ден

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа1 ден

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Досие