Контакт

Македонија

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Објавено пред

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни болести целосно се посветени да обезбедат препораки, закони и протоколи, со кои ќе се спречи ширењето на коронавирусот.

„Протоколите што досега ги подготвивме за повторно отворање на бизнисите и нормализирање на животот по нови правила се покажаа многу ефикасни. Се докажа дека со почитување на овие протоколи за лична заштита од коронавирусот целосно е безбедно да се пазари во маркет, да се оди на работа или да се користи јавниот превоз. Тоа, едноставно, е нашата нова реалност и нов начин на живеење“, рече министерот Филипче.

Идната седмица се одржуваат предвремените парламентарни избори. Министерството за здравство, во соработка со другите институции, изготви сигурен и ефикасен пртокол за заштита на здравјето на граѓаните при гласање.

„Сакам од мое лично име и од името на Комисијата да ве уверам дека на денот на изборите ќе биде сосема безбедно да се гласа и со тоа да го остварите вашето граѓанско право. Гласањето нема да биде помалку безбедно од која било друга нормална активност што ја вршиме секојдневно, како одењето во маркет. Строгиот протокол и негова целосна имплементација се наша должност и одговорност и се обврзуваме на граѓаните да им обезбедиме сигурна средина во која ќе може да гласаат“, потенцира министерот Филипче.

Македонија

(Видео) Арсовски: Антикорупциската да истражи зошто СДСМ нема покритие за над 700.000 евра

Објавено пред

Денеска поднесовме претставка до Антикорупциската комисија, да отвори случај, да истражи на кој начин и како се финансирала СДСМ во кампањата за предвремените парламентарни избори, каде што немаат поднесено извештај за потрошена прилично голема сума од над 700.000 евра, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Над 200.000 евра имаат потрошено на закуп за рекламни паноа и билборди, а над 500.000 евра имаат потрошено за рекламирање на социјалните мрежи, Фејсбук, Инстаграм и останатите каде што можат да се рекламираат, но немаат покритие за истите пари“, обвини Арсовски.

Како што рече тој, сомнежот на граѓаните и на јавноста е дека овие пари се финансирани од рекетирањето на бизнисмените кое го правело СДСМ.

„СДСМ на овие избори изврши изборен грабеж, изборен поткуп, а тоа го преточи, освен надвор на терен и во институциите како гласањето на Уредбата во Владата на пет минути пред завршување на вонредната состојба за двојно намалување на средствата за рекламирање и минутите на опозицијата, потоа и со непријавувањето на овие суми на пари, над 700 илјади евра“, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека очекуваат брза реакција од институциите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

Објавено пред

Од почетокот на отворањето на јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери, поднесени се 2.301 апликации, а остануваат средства за уште околу 2.700 барања.

Град Скопје ги потсетува граѓаните од сите скопски општини дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, каде што граѓаните може да аплицираат онлајн.

Повикот ги опфаќа граѓаните кои купиле инвертер од 01.01.2020 година, до завршувањето на повикот на 30.11.2020 години или до денот на исцрпување на средствата.

На граѓаните ќе им бидат целосно надоместени трошоците за набавка на инвертер уред, но не поголема од 62.000 денари во нето износ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети ги кани на средба лидерите на партиите од албанскиот блок

Објавено пред

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по предвремените парламентарни избори од 15 јули, упати покана за заедничка средба со претседателите на парламентарните партии од албанскиот блок.

Како што информираат од ДУИ, средбата би требало да се одржи во четврток (13 август) напладне, на годишнината на Охридскиот рамковен договор, во скопскиот хотел „Парк“.

На истата поканети се Африм Гаши од Алтернатива, Билал Касами од Беса, Зијадин Села од Алијанса за Албанците и Мендух Тачи од ДПА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет3 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија3 часа

Министерот Адеми се излечи од коронавирус

Министерот за образование, Арбер Адеми соопшти дека се излечил од ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со COVID-19! По две негативни последователни...

Свет3 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Македонија4 часа

Денеска ќе се одлучува за почетокот на учебната година

Комисијата за заразни болести и Министерството за образование и наука денеска ќе одлучуваат како ќе почне учебната година од септември...

Регион4 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија5 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Според податоците, најмногу...

Свет15 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија16 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија17 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион19 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија20 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет20 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион23 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет1 ден

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Досие