Контакт

Топ

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Објавено пред

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата го возело мопедот, а второто било сопатник, информираат од полицијата.

„На 24.10.2021, во 19.45 часот, во СВР Битола било пријавено дека на крстосницата од улиците Широка и Смилево во Битола се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило ‘фолксваген поло со скопски регистарски ознаки, управувано од Т. Р. (42) од Битола, и мопед, без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Битола. Во несреќата тешки телесни повреди добил мотоциклистот, а малолетниот сопатник на мопедот добил телесни повреди, констатирани во Клиничката болница Битола“, соопшти МВР.

Увид извршила екипа на СВР Битола.

Забава

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Објавено пред

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на сетот на филмот Rust.

„Ова е веројатно крајот“, рече 63-годишниот актер во интервју со Џорџ Стефанопулос од „Еј-би-си њуз“, додавајќи дека повеќе не му е гајле за идни проекти.

Болдвин, исто така, потенцираше дека не го повлекол орозот од пиштолот за време на инцидентот на 21 октомври во Ново Мексико.

„Некој стави жив куршум во пиштол-реквизит“, рече тој. „Знам дека не сум јас.“

„Не знам што се случи на тој сет. Не знам како тој куршум стигна во тој пиштол. Не знам“, рече Болдвин.

„Но, јас се залагам да направиме сè што ќе нè однесе до место каде што е помала веројатноста тоа да се повтори“.

Актерот откри дека за време на пробата на 21 октомври Хачинс го режирала секое негово движење. „Таа ме водеше низ тоа како сака да го држам пиштолот за овој кадар. Го држев пиштолот онаму каде што таа ми рече да го држам, што на крајот ѝ беше вперен под нејзините пазуви“.

Но тој тврди дека дека не пукал. „Орозот не беше повлечен, јас не го повлеков орозот“, рече Болдвин.

Интервјуто за Еј-би-си беше емитувано во САД во четвртокот навечер.

Интервјуто е првпат Болдвин да зборува за инцидентот пред камера, освен кусата изјава што ја даде за „ТМЗ“ во октомври, во обид да ги спречи папараците да го следат него и неговото семејство.

Прикажи повеќе...

Свет

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Објавено пред

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка.

Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, најави повлекување од политиката и по најавата на актуелниот канцелар Александар Шаленберг дека функцијата ќе му ја препушти на идниот шеф на Народната партија.

Инаку, Блимел е наведен како еден од обвинетите покрај Курц во истрагата за проневера и поткуп, поврзана со нарачување наводни лажни истраги. ОВП, како што се шпекулира, не сака да чека да види дали ќе се појават дополнителни детали кои дополнително би можеле да го оптоварат Блимел.

Во Австрија се шпекулира дека министерот за внатрешни работи Карл Нехамер би можел да ја преземе функцијата шеф на ОВП, но и како канцелар и министер за финансии. Може да има дополнителни промени во владата, бидејќи се споменува дека Нехамер би можел да ги замени министерката за економија Маргарета Шрамбек, министерката за земјоделство Елизабет Кестингер и министерката за интеграции Сузана Раб, членови на владата кои биле многу блиски со Курц.

Прикажи повеќе...

Свет

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

Објавено пред

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица.

САД воведоа ограничувања за 20 физички лица и 12 ентитети, се наведува на веб-страницата на американското Министерство за финансии, пренесува „Ројтерс“.

Европската Унија воведе санкции за белоруската државна авиокомпанија „Белавија“, обвинувајќи ја компанијата дека ги користи трансферите на мигранти како тактика за дестабилизација на европските земји. Новите санкции на ЕУ беа одобрени минатиот месец и стапија на сила во четвртокот, по нивното објавување во Службениот весник на ЕУ. Властите на ЕУ ставија на црната листа 17 физички лица и 11 деловни субјекти, вклучувајќи судии и високи белоруски функционери, а санкциите вклучуваат замрзнување на средствата и забрана за патување.

Санкциите против „Белавија“ значат дека компаниите од ЕУ повеќе не можат да изнајмуваат авиони на белоруските авиокомпании, изјавија претставници на ЕУ. Сè уште не е познато дали „Белавија“ ќе мора да врати 17 авиони изнајмени од авиокомпании во Ирска.

„Белавија“, на која веќе и беше забрането да лета над ЕУ претходно оваа година, лета до дестинации како Египет, Јордан, Обединетите Арапски Емирати, Ерменија, Грузија, Азербејџан, Узбекистан и Казахстан.

Велика Британија воведе нови санкции за белоруски физички и правни лица и ги замрзна средствата на еден од најголемите светски производители на ѓубрива – OJSC Belaruskali.

„Овие санкции продолжуваат да таргетираат важни извори на приходи за режимот на Александар Лукашенко и ставаат строги ограничувања на одговорните за некои од најлошите антидемократски дејствија во Белорусија“, рече британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

Канада воведе нови санкции за белоруски функционери и субјекти во координација со меѓународните партнери во знак на протест поради, како што соопшти, нападите врз човековите права и акти на репресија. Канадското Министерство за надворешни работи соопшти дека работи заедно со САД, Европската Унија и Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава1 час

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Македонија3 часа

Денеска ќе пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во Бугарија

Денеска се очекува со два воено-транспортни авиона да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа...

Свет12 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа15 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион15 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет16 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија19 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа22 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија23 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Досие