Контакт

Uncategorized

(Видео) Арсовски: За пијалаци и колонијални производи Владата троши по 11 милиони денари

Објавено пред

Службата за општи и заеднички работи на 23 март склучиле договор за набавка на води, овошни сокови и чаеви, во вредност од дури 7 милиони денари, потоа на 29 март склучиле договор за набавка на колонијално-прехранбени производи и пијалаци во вредност од 3,8 милиони денари, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

dobivaj vesti na viber

„За пијалаци и колонијални производи даваат 11 милиони денари во време на криза, а велат дека штеделе“, посочи Арсовски.

Како што кажа, граѓаните живеат во сериозна инфлација, поскапел секој можен продукт и производ во маркетите, а платите и пензиите и понатаму не можат да ги издржат сите потреби на граѓаните.

„Оваа Влада може да се откаже од сè, од кој било национален интерес или што било друго, но не може да се откаже од сопствениот луксуз и не може да се откаже од непродуктивните трошоци. Наместо капитални проекти, луксуз и непродуктивни трошоци. Толку треба да се знае за владата предводена од СДСМ“, порача партискиот портпарол.

Uncategorized

Пренџов: Власта пасивно го блокира Собранието, изборите се единствено решение

Објавено пред

Владејачкото мнозинство на СДСМ и ДУИ заедно со претседателот Талат Џафери спроведуваат пасивна блокада на работењето на законодавниот дом, обвини на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Пренџов.

dobivaj vesti na viber

Како што рече, неколку недели наназад собранискиот сајт е во хаос и не функционира. На календарот за секојдневни активности на којшто има седници за комисии и пленарни седници недостасуваат материјалите коишто треба да бидат прикачени заедно со седниците, што е крајно недозволиво.

Исто така, изјави Пренџов, сајтот на е-парламент преку кој пратениците и собраниската служба имаат увид до пристигнати закони во Собранието и нивната собраниска процедура е нефункционален, така што се отежнува работата на пратениците и службата.

Од опозицијата обвинуваат дека дополнително зачестени се деновите кога или Собранието нема струја или се исклучува интернет-конекцијата со што се блокирани сите собраниски активности.

„Токму денес кога ја држам оваа прес конференција се случува да се гаси интернет-конекцијата така што имавме потешкотии и да ја најавиме до медиумите. Очигледно е дека ниту се работи за некаква случајност, ниту за некакви технички проблеми. Ова е пасивна блокада на законодавниот дом од страна на владејачкото мнозинство. Ние како пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ‘Обнова на Македонија’ најавивме дека нема да дозволиме да се носат закони кои се на штета на граѓаните, па очигледно власта сфати дека позитивни законски решенија и реформи не се способни да изготват па најлесно им беше на ваков начин да ја блокираат работата на Собранието“, наведе Пренџов.

Во услови кога опозицијата активно ги блокира штетните закони во Собранието, а власта пасивно ги блокира сите закони ова само покажува дека предвремени парламентарни избори се единствено решение во овој момент, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Франција: Денеска ќе биде објавен составот на новата влада

Објавено пред

Составот на новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде објавен денеска попладне, јавува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Првиот состанок на владата е закажан за в понеделник, соопшти утрово француското претседателство.

Нова премиерка на Франција ќе биде Елизабет Борн, која неодамна за првпат се појави во јавноста откако во понеделникот беше назначена на таа функција.

Оставката на поранешниот премиер Жан Кастекс на 16 мај доведе до долгоочекуваната реконструкција на владата по претседателските избори во април, на кои Макрон освои втор мандат.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

(Видео) Пожар во складиште за нафта во Донецк, сепаратистите тврдат дека било погодено од украински проектил

Објавено пред

Огромен пожар избувнал денеска во складиште за нафта во градот Макеевка во Донецк, регион во источна Украина.

dobivaj vesti na viber

Проруските сепаратисти, кои ја контролираат областа, изјавија дека складиштето било погодено од украински проектил.

Локалните власти соопштија дека на местото на настанот има 90-ина пожарникари, кои се обидуваат да го изгаснат пожарот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија4 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија5 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија7 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија7 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија8 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа9 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа10 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа10 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија11 час

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија22 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет23 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија1 ден

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...