Контакт

Uncategorized

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сега ги нуди истите субвенции за кои нè напаѓаше кога беше во опозиција

Објавено пред

Очигледно срамот е непозната категорија за Зоран Заев бидејќи да ја познаваше оваа категорија  немаше пред странските инвеститори да го нуди истото она за што толку многу ја напаѓаше владата на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа се субвенции за гринфилд и браунфилд инвестиции. Оттука Заев треба да ѝ се извини на ВМРО-ДПМНЕ за сите невистини, напади и неосновани критики за субвенциите кои сега токму тој ги нуди пред словенечките инвеститори, велат од ВМРО-ДПМНЕ по повод изјавите на премиерот Зоран Заев дадени на средбата со словенечките стопанственици.

„Околу неговото тврдење дека владата на СДС креирала добри бизнис-услови прашуваме што презема за добра бизнис-клима и кој инвеститор го препозна тоа  во последните 6 месеци. Одговорот е нула добри мерки за бизнис и нула странски инвестиции. Добра бизнис-клима не се гради со зголемување на даноците, зголемување на акцизата за нафта, зголемување на персоналниот данок, како и зголемување на данокот на добивка, кои кажа дека ќе ги преземе владата на СДС. Нови работни места не се отвораат со непријателски однос спрема странските инвестиции како што гради владата на СДС“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека во делот на странски инвестиции владата на СДС доживува вистинско фијаско и дека досега резултатот е нула странски инвестиции

Uncategorized

Жерновски и Јанакакис разговараа за билатералните односи меѓу Македонија и Грција

Објавено пред

Од

Заменик-министерот за надворешни работи на Македонија, Андреј Жерновски, оствари средба со амбасадорот на Грција воМакедонија, Димитрис Јанакакис.

Во разговорите беше изразено задоволство од потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција како предуслов за надминување на долгогодишниот спор во врска со прашањето околу името и со што се отвора ново поглавје во односите меѓу двете земји.

Жерновски изрази благодарност за поддршката за отпочнување пристапни преговoри на Република Македонија во ЕУ, како и за добивање покана за членство во НАТО на претстојниот Самит во Брисел.

На средбата беше констатирано дека нормализирањето на билатералните односи ќе води кон значително унапредување на соработката, како во меѓународните организации и регионалните иницијативи, така и во трговската размена и економијата, во области од заеднички интерес, вклучително и во рамки на имплементацијата на мерките за градење доверба.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

По ерупциите на вулканот, Гватемала ја погоди земјотрес од 5,6 степени

Објавено пред

Од

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Гватемала, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Потресот на земјиштето бил регистриран во 20.32 часот по локално време, на длабочина од 108 километри. Епицентарот се наоѓа на 18, 7 километри од област недалеку од вулканот Фуего, чијашто ерупција започна пред две недели.

Нема информации за жртви или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Могерини: Овој договор е пример за дипломатијата во целиот свет

Објавено пред

Високата претставничка на на Европската Унија, Федерика Могерини во Преспа изјави дека потпишувањето на договорот е пример за дипломатијата во целиот свет.

„Ова е важен ден за Европската Унија, сакам да им се зблагодарам на двајцата премиери што беа  вклучени во овој процес. Не направија денеска сите Европејци горди, и ја направи Европа посилна, помирна. Се надевам дека ќе биде инспирација за сите во регионот да ги решат сите конфликт преку дипломатија и дијалог, овој договор на сите можни начини покажува дека низ дијалог се доаѓа до решенија. Ова е важен ден за сите нас, и ќе го поддржиме секој следен чекор во овој процес“, изјави Могерини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ свесно го блокира изборот на ДИК за да нема референдум

СДСМ има обврска да ја обезбеди иднината и нема да дозволиме никој да го кочи членството во ЕУ и НАТО,...

Македонија2 часа

(Видео) Џафери не му даде збор на Димовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ лупаа на масите

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, неколку минути го убедуваше собранискиот спикер Талат Џафери да добие збор процедурално на седницата на...

Македонија3 часа

Тројцата осомничени за смртта на Саздовски, наместо за насилство, ќе одговараат за убиство

Скопското јавно обвинителство го преквалификува кривичното дело за смртта на Никола Саздовски од „насилство“ во „убиство“. „Наместо за кривично дело...

Македонија3 часа

Градот Скопје троши половина милион евра годишно за одржување на фонтаните

Градот Скопје годишно троши од 25 до 30 милиони денари годишно или околу половина милион евра за одржување на фонтаните...

Македонија3 часа

Власта го забрза изборот на ДИК, бара изборни измени со ЕУ знаменце

Предлогот кој Владата го достави до Собранието за измени на изборниот законик е со европско знаменце, а во образложението се...

Македонија5 часа

Владата предлага ДИК да се бира со апсолутно мнозинство

Владата пратила предлог до Собранието за измени во изборниот закон со кои бара составот на Државната изборна комисија да се...

Македонија5 часа

Кочан: „Покрај сувото гори и суровото“ – Случајот „Труст“ пред пресуда

Првообвинетиот во предметот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, во завршните зборови во кривичниот суд денеска рече дека покрај сувото гори и...

Македонија5 часа

(Видео) Никола Попоски: Власта и опозицијата да си го сменат менталитетот

Власта и опозицијата да си го сменат менталитетот, самите да направиме скриниг на институциите, порача денеска претседателот на Националниот совет...

Македонија6 часа

Мајката што го остави бебето пред Домот за доенчиња во Битола кривично ќе одговара

Полицијата поднесе кривична пријава против 17-годишната мајка од Желино која на почетокот на овој месец го остави своето новороденче пред...

Македонија6 часа

Разочарани сме дека Владата останува на ставот Водно да биде колатерална штета, порачаа граѓански активисти

Граѓанските активисти остануваат на ставот дека се против изградба на гасоводот низ парк-шумата Водно. Тие порачуваат дека не можат со...

Македонија7 часа

Русија да разбере дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ и НАТО, порача Заев

По вчерашната информација на премиерот Зоран Заев дека руски бизнисмени ги финансирале насилните протести против промена на името, денеска премиерот...

Македонија8 часа

(Видео) Хан ги повика граѓаните да гласаат на референдумот

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, ги повика граѓаните да гласаат на референдумот за името. Тој порача дека...

Македонија8 часа

Османи назначен за шеф на преговарачкиот тим со ЕУ

Вицепремиерот Бујар Османи е назначен за шеф на делегацијата и главен преговарач за Европската Унија, соопшти утрово премиерот Зоран Заев...

Македонија8 часа

Иван Савидис негира дека им дал 300 000 евра на македонски политичари и навивачи

Рускиот бизнисмен Иван Савидис демантира каква било вмешаност во протестите против договорот за името во Скопје и негира дека платил...

Македонија9 часа

Иванов во официјална посета на Молдавија

Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија. Иванов во...

Македонија19 часа

(Видео) „Комитите“ побараа обвинението за смртта на Саздовски да се смени од насилство во убиство

Навивачката група „Комити“ на денешниот марш за Никола Саздовски порачаа дека очекуваат обвинението да се смени од насилство во убиство....

Македонија19 часа

Важно е да нема местенки и правдата да излезе на виделина, порача таткото на Саздовски

Полицајците не се виновни. Ве замолувам на една минута молк за Никола и мирно да си заминеме, порача денеска од...

Свет23 часа

Трамп и Путин ја оценија средбата корисна и успешна – „Лошите односи се променија пред четири часа“

Рускиот претседател, Владимир Путин, и неговиот американски колега Доналд Трамп се согласија дека денешните разговори во Хелсинки биле многу корисни....

Македонија1 ден

Опожарено возилото на директорот на ЈП „Водовод“ – Битола

Возилото кое рано утрово во Битола било опожарено е во сопственост на директорот на ЈП „Водовод“ – Битола, Горан Козаров,...

Македонија1 ден

Лидерска средба до крајот на неделава

Запрени се преговорите меѓу политичките партии за Законот за финансирање на партиите, изборот на ДИК и за техничка влада. Овие...

Досие