Контакт

Uncategorized

Карди Би и Кери Вашингтон реагираа на дуелот Трамп – Бајден со критика за модераторот

Објавено пред

Голем број славни личности, меѓу кои Карди Би и Кери Вашингтон, се огласија на „Твитер“ во вторникот за да реагираат на жешката дебата меѓу претседателот Доналд Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден и за начинот на кој модераторот се справуваше со дуелот.

Двајцата политичари жестоко се судрија во Кливленд на теми за Врховниот суд, коронавирусот, расизмот, здравствената заштита и др.

Во услови на многу меѓусебни прекинувања, особено од страна на Трамп, и полемики што ги пречекоруваа временските ограничувања, на кои се согласија двајцата кандидати, модераторот Крис Валас не интервенира за да воспостави малку ред во дуелот, што наиде на критки на „Твитер“.

„Што се случува?!“, напиша Кери Вашингтон, позната актерка, продуцент и режисер. „Дали има потстудија за тоа кој може да има улога на модератор?! #дебати“, а раперката Карди Би се надоврза на објавата на Кери и напиша: „Тагни ме (означи ме), објавувајќи снимка од модераторот среде дебатата. ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Uncategorized

(Видео) Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 188 амандмани на ребалансот

Објавено пред

„Ребалансот на буџетот, кој се наоѓа во Собранието, е целосно неразвоен и нема да даде одговор на предизвиците што ги носи ковид-пандемијата како на здравствен така и на економски план.
Државата е задолжена за нова 1 милијарда за речиси десет месеци, долгот е на историско највисоко ниво, имаме 40.000 нови невработени, а Зоран Заев се расфрла со парите на граѓаните“, изјави Бојан Стојаноски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Спред него, власта предвидува мерка за тим-билдинг, која влегува како основ за даночно олеснување на фирмите, и тоа среде пандемија.

„Има ли пилот во авионот наречен влада?! Наместо да инвестираме во проекти и мерки што ќе обезбедат нови работни места, Владата ќе ги потроши парите за давање едномесечен паушал во стилот на изборен поткуп што го спроведоа пред изборите. Зоран Заев не ги применил ниту основните постулати на ММФ, според кои од економска криза може само да се извлече со капитални проекти и вложувања, но наместо капитални инвестиции, се зголемуваат ставките за набавка на мебел и привремени вработувања. Но, тоа не е за изненадување од Влада што дава пари за дресирање магариња, а илјадници деца немаат лаптоп за следење настава“, вели тој.

Целосно непланскиот буџет проектира минус од 8,5 % од домашниот бруто-производ и дупка од 920 милиони евра. Тоа се пари што се покриваат од задолжувања, а тоа значи дека долгот расте и ќе расте, без притоа да се создадат работи што ќе имаат додадена вредност.

„Зоран Заев кога го скицирал буџетот, мислел на себе, а не на граѓаните и фирмите. Мерките на Заев се нефункционални и неискористени. Искористеноста на првите три сета мерки е одвај 55 %, а тоа се очекува и за четвртиот сет мерки. Тоа е резултат кога се работи без план.
Зоран Заев целосно неплански и неразвојно ги троши парите на граѓаните и во таа насока пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата поднесовме 188 амандмани со две основни цели. Првата да стимулираме капитални инвестиции, а втората да го спречиме загадувањето со ПМ 10-честички, кои се трансмитери на вирусот согласно на изјавите на Венко Филипче. Го повикуваме парламентарното мнозинство да ги надмине политичките пресметки и притисокот на Зоран Заев и барем еднаш да покаже зрелост и да ги поддржи овие амандмани што ВМРО-ДПМНЕ ги креира за доброто на граѓаните“, додаде Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Османи: Треба да обезбедиме услови за младите да го предводат бранот на промени

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше воведно обраќање на видеоконференцијата „Млади, миграција и демографските предизвици во земјите од Западниот Балкан“, на покана на сојузниот министер за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, која се одржа во рамките на Програмата на германското претседателство со ЕУ.

„Како одговорни политичари од регионот, треба да ги обезбедиме сите услови со цел младите да го прифатат и да го предводат бранот на промени во своите земји за да станеме конкурентен дел на Европа. Ние веруваме во европските вредности, а тоа значи да се верува во стабилност, безбедност, силни институции, кои ќе ги изградиме заедно со младите, што значи да се верува во иднината“, истакна Османи.

„Регионот се менува и тоа е незапирлив процес, а младите треба да се двигатели на тие промени. Нема поубава порака за нашата иднина, кога би можел да ги слушнам младите дека се охрабрени и мотивирани и дека сакаат активно да учествуваат во креирањето на сопствената иднина во регионот и во Европа“, потенцираше Османи во своето обраќање.

Стабилноста и развојот на Западниот Балкан е високо на агендата на Германското претседателство со ЕУ, а целта е постигнување брз и видлив напредок на луѓето во регионот. Конференција претставува платформа за дискусија и изнаоѓање решенија за ублажување на процесот на одлив на мозоци од земјите на Западен Балкан. Да се анализираат причините, но и да се даде силен политички фокус на ова важно прашање.

Покрај сојузните германски министри, Мас и Рот, кои беа во улога на домаќини на Конференцијата, говорници беа и еврокомесарот Вархеји, како и шесте министри за надворешни работи од Западен Балкан, а учествуваа и високи претставници на Регионалниот совет за соработка и Регионалната канцеларија за младинска соработка – РИКО.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

ФИТР: Продолжен рокот за аплицирање на повикот за дигитализација на општините

Објавено пред

Поради зголемениот интерес од компаниите и големиот број дополнителни прашања и сугестии од потенцијалните апликанти, рокот за аплицирање за јавниот повик за дигитализација на општините се продолжува до 19.10.2020 до 12 часот.

Целта на повикот е развој на дигитални алатки и решенија за подобри и поквалитетни услуги во локалната самоуправа, а го спроведуваат Фондот за иновации и технолошки развој и УНДП (Програма за развој на Обединетите нации). Повикот е отворен е за сите домашни компании, а решенијата треба да придонесат и кон забрзување на економското закрепнување од последиците предизвикани од пандемијата на Ковид-19 на локално ниво и олеснување на почитувањето на мерките за превенција на ширење на вирусот.

Апликантите треба да развијат е-платформа, која ќе ги интегрира решенијата за воспоставување електронски систем за наплата на давачките кон општината, воспоставување систем за електронско плаќање сметки кон јавните претпријатија, електронски систем на волонтери и онлајн-платформа за општински форум.

Се очекува избраното решение да биде искористено од страна на разни категории граѓани од разни возрасни структури, без ограничување, со јасни и разбирливи инструкции за користење. УНДП ги обезбедува средствата за повикот – 4 милиони денари, а спроведувањето му е доверено на Фондот и ќе се врши со користење на успешно воспоставените процедури и капацитетите на ФИТР.

Преку ФИТР се обезбедува финансирање до 100 % од вкупниот буџет за проектот, во максимален износ од 75.000 американски долари во денарска потиввредност, со вклучени трошоци за надзор во износ од 10 % од вкупниот оперативен буџет на проектот. Е-платформата треба да биде изработена за максимум 30 дена, а еден апликант треба да даде понуда за сите четири решенија, кои треба да бидат спроведени во сите пет пилот-општини.

Степенот на технолошкиот напредок и степенот на дигитализација, квалитет на проектот, капацитет на проектниот тим и влијанието се главните критериуми според кои ќе се оценуваат предлог проектите. Избраните дигитални алатки во оваа прва фаза ќе се имплементираат во 5 пилот-општини: Центар Жупа, Боговиње, Свети Николе, Прилеп и Куманово, кои се селектирани преку Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), насочена кон поддршка на државата за справување со ефектите од Ковид-19, како и спроведување брза и сеопфатна социо-економска анализа за ефектите од пандемијата и утврдување на можностите за побрзо закрепнување на локално ниво.

Се очекува решенијата да бидат изготвени, но и имплементирани до крајот на годинава, а тие ќе бидат целосно бесплатно достапни и за други општини кои ќе изразат подготвеност и желба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

934 нови случаи на Ковид- 19, починаa пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на...

Свет24 минути

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија50 минути

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет58 минути

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Македонија3 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион3 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија5 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија5 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија7 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија8 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија9 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион10 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија10 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно11 час

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа11 час

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа12 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа12 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет1 ден

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија1 ден

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија1 ден

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Досие