Контакт

Забава

Кинеска телевизија „вработи“ робот

Објавено пред

На локална телевизија во провинцијата, Гуанџи Зуанг во Кина, од почетокот на јуни како водител ќе започне да работи робот.

Роботот тежи 29 килограми, а е висок 1,21 метар.

Машината е нарешена Цао Нинг Сиаобај. Тој може да танцува, а неговата батерија работи и до 12 часа.

Властите од Кина сметаат дека индустријата за вештачката интелигенција е новата движечка сила на светот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Блејк Лајвли – бомба во разголен фустан од црно кадифе

Објавено пред

Блејк Лајвли неодамна на својот Инстаграм сподели драга меморија – фотографија на жена со затегнат стомак –  а пет месеци по породувањето нејзината фигура е феноменална.

Мајката на три деца сè уште изгледа како „нокаут“ на промоцијата на својот нов филм, акционата драма The Rhythm Section, кој својата премиера ќе ја има на 31 јануари.

Таа во понеделникот облече елегантен разголем фустан од црно кадифе и кожа додека присуствуваше на промоцијата во Њујорк.

The Rhythm Section е британско-американска трилер-акција во режија на Рид Морано, заснован на истоимениот роман на Марк Бурнел. Во филмот глумат Блејк Лајвли, Џад Лоу и Стерлинг Браун.

На црвениот тепих ја придружуваше вториот протагонист во филмот, Џад Лоу, чиј лик помага таа да стане машина за убивање.

Прикажи повеќе...

Забава

Марго Роби е толку убавa што дури ни трагите од замор не го расипуваат впечатокот

Објавено пред

Австралиската актерка Марго Роби (29) работеше на три филма последниве месеци, а за филмот „Тие се бомби“ ја доби втората номинација за „Оскар“ .

Русокосата убавица е снимена на пат кон аеродром и уште еднаш докажа дека изгледа фантастично и без шминка.

Сепак, на лицето на актерката се забележува замор, што не изненадува бидејќи таа беше преокупирана со правење хитови, како „Беше еднаш во Холивуд“, „Тие се бомби“ и Birds of Prey, а заработи уште една номинација за престижната награда „Оскар“.

На 92. доделување на 9 февруари 29-годишната актерка ќе се натпреварува за првата златна статуетка во својата кариера во категоријата најдобра споредна актерка за улогата во филмот „Тие се бомби“.

Прикажи повеќе...

Забава

Кралицата му додели нова титула на принцот Вилијам

Објавено пред

Принцот Вилијам (37) има нова титула. Кралицата Елизабета Втора (93) го назначи својот внук за нов врховен комесар во Генералното собрание на Шкотската црква. Вилијам ќе биде личен претставник на британскиот монарх во Шкотската црква вршејќи разни официјални посети и церемонијални должности, пишува „Пипл“.

Принцот ја презеде улогата од Ричард Скот, а пред него беше принцезата Ана (69).

Веста дојде по одлуката на Хари (35) заедно со Меган Маркл (38) да се повлече од кралските должности. Оваа пролет двојката ќе ги загуби кралските титули.

Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам, од друга страна, работат посилно од кога било. Тие продолжија да прават сè што правеа досега, а неодамна организираа забава во Бакингемската палата во чест на кралицата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет2 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет2 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија15 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија19 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија21 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија21 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет1 ден

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет1 ден

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Досие