Контакт

Uncategorized

Општина Центар ќе ја урива дивоградбата на улиците „Самоилова“ и „Никола Карев“

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот на општина Центар го потпиша барањето до МВР за давање помош при извршување на управни акти, за решението за отстранување на дива градба на аголот на улиците „Самоилова“ и булеварот „Никола Карев“.

Претходно е завршено барањето за јавна набавка и договорот со фирма која ќе ја урива дивоградбата. За отстранување на дивата градба сега се чека одлуката и одобрението на МВР за асистенција, кои имаат пет работни дена за изјаснување.

Овластен градежен инспектор на општина Центар во декември го затвори градилиштето за да се стопира градењето на диво. Кога објектот беше во фаза на ископ, инспекторот донесе решение за враќање во првобитна состојба, а решението никој не го примил и непознатиот инвеститор продолжил со градбата без неопходната техничка документација.

Овластен градежен инспектор на општина Центар беше на терен, заедно со градежен инспектор од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, при што и двајцата инспектори констатираа дека се работи за дивоградба.

Неколкупати на објектот беше оставана покана за инвеститорот да дојде во општина Центар, но на ова никој не се одзва. Инвеститорот, кој по решението за затворање на градилиштето и по затворањето на истото со лента, иако требаше да престане со градежните активности и да пристапи кон отстранување на дивата градба, продолжи со работа.

Затоа, градоначалникот ги потпиша документите за да може да се започне со уривање на дивоградбата.

Општина Центар и натаму внимателно ја следи состојбата на терен и нема да дозволи дивоградби на територија на општината./крај/со/бб

Uncategorized

Османи на брифинг со граѓанскиот сектор за стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Објавено пред

Во рамките на серијата средби на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, со претставници од граѓанскиот сектор, на денешниот брифинг тој ги запозна невладините организации со значењето и придобивките од стратешкиот дијалог меѓу  Македонија и САД, лансиран во јуни минатата година во Вашингтон.

dobivaj vesti na viber

Во фокус на разговорите беа можностите за соработка со невладиниот сектор во делот на имплементацијата на планот за активности во рамките на стратешкиот дијалог, кој покрива многубројни области за соработка, како што се: борбата против корупцијата и владеењето на правото, одбрана и безбедност, трговија и инвестиции, енергетика и животна средина, но и други значајни прашања од регионален и глобален интерес.

Воедно, Османи истакна дека е предвидено споменатиот план да се имплементира од страна на разни институции во земјата во периодот од 2023 до 2033 година, при што Министерството за надворешни работи е координатор на целокупниот процес.

„Планот за активности во рамките на стратешкиот дијалог со САД содржи многубројни проекти и активности, чија реализација ќе придонесе за понатамошно поттикнување на демократските и реформските процеси, како и зајакнување на институциите, а со тоа гарантирање на целокупниот напредок на државата. Отворени сме за соработка со граѓанскиот сектор и на ова поле, што е на линија на нашата досегашна транспарентност и заложби за зајакнување на улогата на невладините организации во креирањето на надворешната политика“, заклучи Османи.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Украина се огласи за налогот за апсење на Путин: Оваа наредба е само почеток

Објавено пред

Високите украински функционери ја поздравија веста дека Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Главниот обвинител Андриј Костин рече дека одлуката е „историска за Украина и за целиот меѓународен правен систем“.

Андриј Јермак, началникот на кабинетот на украинскиот претседател Зеленски, рече дека „наредбата е само почеток“.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

(Видео) Стојаноски: Обвинителството да отвори истрага за коруптивната шема со надзорот од 22 милиона евра

Објавено пред

Јавното обвинителство да отвори истрага и да побара запирање на работата на конзорциумот „ИРД – ЕПТИСА – Електра солушн – Евроконсалтинг“, бара опозицијата.

dobivaj vesti na viber

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, објави дека некои од фактите укажуваат на коруптивна шема на вицепремиерот Артан Груби и премиерот Димитар Ковачевски со надзорот на изградбата на коридорите 8 и 10д.

„Прво, власта распишува тендер за надзор на изградбата на коридорите 8 и 10д, тендерот го добива конзорциум воден од ИГХ, во чиј состав е Институтот за патишта – Велес на Сотир Ампов, договорот се раскинува затоа што конзорциумот не може да обезбеди банкарска гаранција поради фактот што сите пари, кои се руски, им се замрзнати.

2. Власта објавува нов тендер.

3. Во ек на постапката за доставување понуди, фирмата „Електра солушн“ на Андон Ампов, син на Сотир Ампов, вади лиценца за надзор префрлајќи вработени од фирмата на татко му кај која во првиот тендер е востановена руска врска.

4. Рокот за доставување понуди се продолжува за 8 дена. Се сè вклопува совршено, „Електра солушн“ да може да поднесе документи.

5. Покрај продолжување на рокот за поднесување понуди, се менува и условот – фирмите што ќе поднесат понуди да имаат позитивни финансиски биланси, и се овозможува и фирми загубари како ЕПТИСА да поднесат, која влегува во конзорциум со „Електра солушн“, „Евроконсалтинг“ и ИРД. Овој конзорциум го добива тендерот.

6. Шеста причина, смената на условите во постапката индицираат дека тие се направени за „ИРД – ЕПТИСА – Евроконсалтинг – „Електра солушн“.

7. ЕПТИСА е сопственост на кинеска фирма. Капиталот е во целост кинески. Менаџментот на ЕПТИСА е кинески.

8. ЕПТИСА, а преку неа Кинезите, ќе имаат увид во работата на „Бехтел“ и нивната технологија.

9. ЕПТИСА е фирмата во чиј конзорциум заедно со „Савеж“ во Ерменија бил ангажиран Бранимир Димитриевиќ, сопственик на „Евроконсалтинг“, третата фирма во конзорциумот. Бранимир Димитриевиќ во Ерменија е гонет за криминал од 1,8 милион долари. Против него е подигнато обвинение, а тој избега од Ерменија со помош на дипломати во време кога со Владата управува СДС.

Фирмата на Димитриевиќ во Македонија ќе врши надзор за криминал на иста работа. Во Ерменија тој се гони со меѓународна потерница. Криминалот го направил како одговорен на проектот на конзорциумот „Савеж – ЕПТИСА“.

Ерменската шема Димитриевиќ – ЕПТИСА, од која едниот е гонет за криминал, а фирмата е поврзана со кинески капитал, и руската врска на Ампови, кои се присутни и во двата договор, еднаш преку Институтот за патишта во Велес, другпат преку „Електра солушн“ го земаат тендерот од 22 милиона евра.

Ако ова не се доволни индиции за отворање истрага, тогаш Абази нека почека, но потоа ќе мора да одговори и зошто молчел и дали и кого штител“, рече Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт8 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија8 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион11 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ13 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија16 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија17 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија18 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија18 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија19 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија19 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија21 час

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија21 час

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија21 час

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа22 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет22 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет22 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија1 ден

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија2 дена

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија2 дена

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...